Program Skytrax World Airline Rating sa už 16 rokov zaoberá hodnotením leteckých spoločností na celom svete. Pýta sa pri tom cestujúcich na ich skúsenosti s aerolinkami, ale aj letiskami.

Okrem toho môžu užívatelia hodnotiť prepravcov aj na stránke Skytrax. Medzi kategórie patrí kvalita služieb, pohodlie sedadiel a catering. Najlepší výsledok je označený piatimi hviezdičkami.

Spoločnosti, ktoré dostali len jednu hviezdičku, majú podľa Skytrax-u nielen nízku kvalitu vo všetkých skúmaných kategóriách, ale aj nedostatočné služby vo vzduchu a na domovskom letisku.

Najhoršia spoločnosť nesmie do EÚ

Jediná spoločnosť, ktorá spĺňa tento najhorší scenár, je severokórejská Air Koryo. Toto hodnotenie dostala už štvrtýkrát po sebe. Nie je to nič prekvapujúce. Nedostatky v bezpečnosti sú také veľké, že aerolinky majú už roky zakázané lietať do EÚ.

Servis na palube je príšerný. Premietajú sa propagandistické filmy diktatúry a internet je plný fotiek nechutných jedál, ktoré sa tam podávajú.

Revolučný nápad Airbusu: Chceli by ste takto sedieť v lietadle?

Dve hviezdičky dostali aj známe spoločnosti

Pravdepodobnejšie je, že si našinec kúpi letenku jedného z 22 prepravcov, ktorí dostali dve hviezdičky. Mnohí z nich lietajú aj v Európe. Medzi ne patrí aj írsky Ryanair, ktorý má dokonca základňu v Bratislave, ale aj turecká spoločnosť Pegasus Airlines.

Dve hviezdičky v hodnotení znamenajú nízku kvalitu vo viacerých kategóriách, ako napríklad v službách na palube alebo na domovskom letisku.

Najlepšie aerolinky

Naopak k najlepšie hodnoteným spoločnostiam, ktoré dostali päť hviezd, patria ANA All Nippon Airways, Asiana Airlines, Cathay Pacific Airways, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Qatar Airways a Singapore Airlines.