Vravíte, že dnes sa šetrí ťažšie ako kedysi. Prečo?

– Je to v nás, v ľuďoch. Keď lepšie zarábame, chceme lepšiu šunku, chceme väčší byt, chceme ísť na lepšiu dovolenku. Na šetrenie treba veľkú disciplínu, pretože lákadlá sú dnes v každom jednom výklade. Človek musí vedieť odolať a povedať si: všetko mať nemôžem. Zabúdame, že nebudeme vždy zdraví, mladí a úspešní, ale že sa všeličo v živote môže stať, a preto by sme si stále mali niečo odkladať bokom.

Oplatí sa dnes šetriť? Veď úroky v bankách sú nízke, niekde ani nie 1 percento.

– Tešíme sa, že sú nízke sadzby na hypotékach aj na spotrebných úveroch. Samozrejme, že nebudú vysoké na vkladoch. Očakávať dnes vysoké úrokové sadzby na sporení je ilúziou. Napriek tomu vždy odporúčam pravidelné sporenie. Každý mesiac si treba niečo odložiť bokom a šetriť na nepredvídané udalosti. Sú aj iné formy ukladania peňazí ako termínované vklady. Pravidlom je odkladať si 10 percent z príjmu. Máte istotu, že peniaze neminiete, ako keď ich máte v peňaženke či na bežnom účte.

Pamätáte si svoju prvú výplatu?

– Robila som v strojárskych metalurgických závodoch v Dubnici nad Váhom a moja prvá výplata bola 1 800 korún československých brutto (60 eur), v čistom 1 529 (asi 25 eur).

Čo ste si z nej kúpili?

– To si pamätám presne. Keďže som čakala prvé dieťa, tak som si kúpila plienky, časť výbavičky a dve nočné bielo-oranžové lampy do spálne.

Šetrili ste už vtedy?

– My Slováci máme sporivosť v génoch. Aj ja som si vždy niečo odkladala. Od otca som sa naučila robiť si knihu výdavkov a príjmov v domácnosti. Vždy na Silvestra som robila bilanciu domácnosti a poinformovala som muža, aké sme mali príjmy, výdavky a koľko sme ušetrili. Muž sa čudoval, ako viem ušetriť z našich malých peňazí. Boli sme mladá rodina s deťmi, ja na materskej, ale vždy som niečo odložila. Tak ma učili rodičia, tak som ja učila moje deti.

Boli ste aj na mizine?

– Finančne zle som na tom bola dlhý čas – najprv ako mladé manželstvo s dvoma deťmi a potom ako mladá vdova. Tak som sa musela riadne obracať. Varila som výlučne doma – a verte mi, že na tom sa dá najviac ušetriť. Bolo to náročnejšie, ale s deťmi nás to bavilo a bolo to lacné a chutné. Okrem toho som si našla ďalšie aktivity okrem práce. Po nociach som šila, prepisovala rôzne práce na písacom stroji, robila recenzie, posudky na diplomové práce, z ktorých som získala nejakú tú korunku. Okrem toho som som si robila PhD, aby som si zvýšila kvalifikáciu a zarábala viac, no treba povedať, že to všetko bolo na úkor môjho osobného voľna a na úkor spánku. Ale vôbec to neľutujem, veľmi ma to posilnilo.

Poraďte, ako sa dá dostať z finančnej mizérie?

– Po prvé je potrebné nájsť si druhú aktivitu, z ktorej sa podarí buď ušetriť, alebo zarobiť. V súčasnosti viac ako kedykoľvek platí, že vyššou kvalifikáciou, vyšším vzdelaním dostávame aj viac peňazí. Takže ďalšia cesta je stále na sebe pracovať, neuspokojiť sa s tým, čo som a viem dnes.

Neviete správne šetriť a urobiť si rezervu? Poradíme vám!

Sú dcéry pri narábaní s peniazmi po vás?

– Jedna to má v génoch, druhá sa to naučila. Keď dostala prvú výplatu, po týždni prišla s tým, že už nemá nič. Ďalší mesiac vydržala s peniazmi dva týždne, potom celý mesiac. A naučila sa to. Mladí ľudia do 25 rokov si užívajú a nemyslia na šetrenie. Uvedomia si to, až keď si berú prvú hypotéku.

Ako sa to dá naučiť?

– Tvrdím, že sporenie sa začína v rodine. Vnúčatám, ktoré už chodia do školy, dávam na narodeniny alebo meniny po 5 eur a vždy im poviem, doneste mi prasiatko. To je prvý typ sporenia. Starším deťom sa potom peniaze vložia na účet a môžu si šetriť napríklad na bicykel. Tak si vytvárajú návyky na šetrenie. Druhá vec je vreckové. Menším deťom treba dávať peniaze na týždennej báze, lebo mesiac si nevedia naplánovať. Stačí jedno-dve eurá na týždeň. U starších žiakov a stredoškolákov prejdeme na mesačnú bázu. Naučia sa rozložiť si peniaze na celý mesiac rovnako ako pri výplate.

Veľa sa dnes hovorí o sporení na dôchodok. Ako na to?

– Dcéram hovorím – deti moje zlaté, vytvorte si „štvrtý“ pilier, a to je ten váš. Aj keď si tam dáte len desať eur mesačne, vytvárate si zdroje na mimoriadne udalosti. Ak ich nepoužijete, ostanú vám na dôchodok. Sporte si od 23 rokov a to je vaša istota.

Ale čo ľudia, ktorí majú na výplatu 500 eur a žijú z ruky do úst? Ako majú šetriť?

– Myslím si, že 10 eur mesačne si nájde každý. Odkladať si niečo každý mesiac bolí menej, ako keď treba potom niečo náhle hasiť. Je dobré, aby sa ľudia nespoliehali len na dôchodok, ktorý dostanú zo zaručených zdrojov, lebo tie sumy nie sú veľké. Mladí ľudia na dôchodok nemyslia, no treba na to myslieť a mať uloženú určitú sumu peňazí. Ak to neminiem ja, ostane mojim deťom.

Kto je Elena Kohútiková
Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, pôsobila v ZŤS Dubnica a v Ekonomickom ústave SAV v Bratislave. Od roku 1990 pracovala v Štátnej banke Československej v Bratislave a potom v Národnej banke Slovenska, kde bola ako viceguvernérka zodpovedná za prechod na euro, za čo si vyslúžila prezývku Lady euro. Dnes je zástupkyňou generálneho riaditeľa VÚB.