Viete, že v každej miestnosti v byte je vhodné udržiavať si rôznu teplotu? Kým napríklad v kúpeľni sa odporúča teplota 24 stupňov z dôvodu pohodlného prechodu z teplého kúpeľa do prostredia, v chodbe stačí o deväť stupňov menej.

Aj teplo škodí

„Pri teplotách nad 24 °C bolo zistené obmedzenie mentálnej výkonnosti,“ hovorí o zlých vplyvoch prílišného tepla Lenka Šramková z Ústavu verejného zdravotníctva. Počas spánku by podľa nej z hygienického hľadiska teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 16 °C – kvôli zníženiu obrannej schopnosti organizmu voči respiračným chorobám.

„Príliš vysoká teplota zvyšuje tepovú frekvenciu, spôsobuje väčšie vyčerpanie, nadmernú únavu, nesústredenosť. Dochádza k vysušovaniu slizníc, pocitu škrabania v hrdle. Vyššia teplota podporuje i uvoľňovanie toxických látok zo stavebných materiálov a interiéru a znižuje vlhkosť vzduchu, čo spôsobuje vysúšanie slizníc a ich následné dráždenie prítomnými látkami,“ dodáva Šramková. Okrem zdravotných následkov sa však správnym vykurovaním vyhnete aj tým zlým následkom finančným.

Teplo predstavuje približne 60 až 70 percent ročných nákladov na bývanie, preto môže mať jeho úspora značný vplyv na výšku sumy, ktorú za bývanie zaplatíte. „Pomocou termostatických ventilov na radiátoroch si jednoducho v byte nastavíte teplotu, ktorá vám vyhovuje. Pri dosiahnutí požadovanej teploty ventil vypne prísun tepla do miestnosti,“ upozorňuje Andrej Jurikovič zo správcovskej spoločnosti Spokojné bývanie.

Pomôžu aj nové okná

„V čase neprítomnosti odporúčame znížiť teplotu o 2 – 3 °C.Pre predstavu – teplota v miestnosti vyššia o 1 °C znamená zvýšenie nákladov na kúrenie o 6 percent,“ konštatuje Jurikovič. Nové okná môžu znížiť spotrebu radikálne, dokonca až o 20 – 30 percent, rovnako usporíte aj vtedy, ak je dom zateplený.

Radiátory nezakrývajte

Zakrývate v zime riadiátory príliš dlhými záclonami či závesmi? Robíte chybu!

Vykurovacie telesá nie je vhodné zakrývať záclonami siahajúcimi až k podlahe. Takéto textílie bránia odovzdávaniu tepla z radiátora do priestoru. Značné množstvo tepla sa v takom prípade odovzdáva z priestoru medzi záclonami a oknami do vonkajšieho priestoru. Najvhodnejšia je dĺžka záclon po parapetnú dosku, prípadne 5 cm nad radiátor tak, aby chladný vzduch od okenných skiel klesal priamo k radiátoru.

Vypínať či nevypínať?

Radiátory úplne nevypínajte. Pri odchode z bytu do zamestnania je možné na niekoľko hodín utlmiť ich výkon, a tak dočasne znížiť vnútorné teploty asi o 4 °C. Úplné zatváranie ventilov je však škodlivé. Podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla.