Obyvatelia žiadnej inej krajiny nepracujú v noci tak často ako Slováci. V tomto ukazovateli sme prevalcovali ostatné štáty Európskej únie. O trošku lepšie je na tom druhá Malta, na ďalších priečkach skončilo Nemecko a Holandsko. Naopak, najmenej pracujú v noci Chorváti a Portugalci.

Dôvod, prečo Slováci vedú prvenstvo, je podľa sociologičky Silvie Porubänovej jasný. „Pretože v porovnaní s vyspelými krajinami je hodnota a cena práce nízka. Ľudia si naberajú viac roboty, ako môžu stihnúť z hľadiska ich individuálnych kapacít. Pracujú za nižšiu sumu, ale o to viac.“

Nočné zmeny sa týkajú nielen klasických povolaní - lekárov, záchranárov, policajtov či hasičov - ale už dlhší čas aj zamestnancov v priemysle. Veľké množstvo výrobných liniek funguje nonstop.

„Znemožňuje to základnú rovnováhu medzi prácou a osobným rodinným životom. Ľudia na to doplácajú vo všetkých segmentoch života. Ale veľakrát nemajú na výber, ak sa chcú udržať na svojej pozícii alebo na trhu práce,“ dodala Porubänová.

Mihál kritizuje vládu. Čo má proti vyššej minimálnej mzde?

„Mávam prípady, keď ľudia prídu ku mne do ambulancie po nočnej službe a majú veľmi vysoký tlak,“ hovorí praktický lekár Valér Husarovič. Alarmujúce je aj zistenie, že každý štvrtý našinec trávi večery na pracovisku namiesto toho, aby sa venoval svojej rodine alebo priateľom.

Nedeľný obed s rodinou si z pracovných dôvodov musí pravidelne odpustiť takmer pätina Slovákov. Nočné zmeny sa týkajú viac mužov, ale pravidelné pracovné víkendy sa týkajú rovnomerne oboch pohlaví.

S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend alebo pracujúcich v noci postupne znižuje. „Je neprirodzené, keď ľudia robia čisto iba v noci a cez deň spia. Naruší sa rovnováha a odzrkadlí sa to aj na tlaku, ktorý môže stúpať,“ varuje lekár.

Podľa neho si najväčší pozor musí dať ten, kto pracoval cez deň a musí zmeniť režim. „Môže to viesť k psychickým poruchám, depresiám, neurotickým poruchám, nezhodám v manželstve, rodine a ku komunikačným problémom medzi ľuďmi,“ dodal Husarovič.

Kedy sa situácia môže zlepšiť? „Keď sa cena práce zvýši a ľudia si budú môcť vybrať,“ dodala sociologička Silvia Porubänová.

Riziká nočnej práce

  • stúpa krvný tlak
  • psychické poruchy
  • depresie
  • neurotické poruchy
  • nezhody v manželstve alebo rodine
  • komunikačné poruchy medzi ľuďmi

Nezabúdajte si oddýchnuť

Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou. Ak chodíte na nočné, medzi dvomi zmenami musíte mať aspoň 12 hodín voľno. „Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín,“ uvádza Národný inšpektorát práce

Máte nárok na príplatky

Za prácu v noci vám patrí príplatok vo výške 20 % minimálnej mzdy. „Aktuálne je to 43,7 centa. Ak sa minimálna mzda zvýši na 405 €, išlo by o 46,6 centa za hodinu nočnej prace. Toto je minimálny nárok, mnohí zamestnávatelia majú tento príplatok vyšší, okolo 65 centov,“ hovorí Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš.


Práca záchranárov patrí k tradičným nepretržitým zamestnaniam.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Aspoň jeden stravný lístok

Za pracovnú zmenu vám prináleží strava alebo stravný lístok rovnako, akoby ste pracovali cez deň. „Ak ma pracovná zmena viac ako 11 hodín, môže zamestnávateľ poskytnúť dve jedlá, ale nemusí. Nie je na to nárok,“ vysvetľuje Mokráňová.

Nočnú môžete odmietnuť

Zákonník práce presne hovorí, kedy. „Vzhľadom na preukázateľne negatívny vplyv na zdravie človeka aj na celkové životné podmienky zamestnancov vykonávajúcich nočnú prácu zákon zakotvil špecifické povinnosti zamestnávateľa v súvislosti s výkonom nočnej práce,“ informuje inšpektorát práce. Zamestnávateľ musí zabezpečiť, aby ste sa podrobili posúdeniu zdravotného stavu. Ak to firma odmietne, vy môžete odmietnuť prácu v noci. Rovnako aj vtedy, ak na pracovisku nie sú prostriedky na poskytnutie prvej pomoci vrátane telefónov na privolanie rýchlej lekárskej pomoci.

Ako zvládate prácu v čase, keď ostatní spia?

Nie každému môže nočná práca vyhovovať. Oslovení ľudia sa zhodli v jednom: „Dá sa na to zvyknúť, ale do dôchodku to robiť nechceme.“

BARMAN Martin (29), Spišská Nová Ves
Do mesiaca mám 8 nočných. Ťahám to už siedmy rok. Organizmus si zvykne na prácu v noci a potom je problém, keď idem na dennú zmenu. Určite nechcem robiť túto prácu do dôchodku.

ZDRAVOTNÁ SESTRA Monika (39), Bratislava
V nemocnici robím už 16 rokov, do mesiaca mám 5-6 nočných služieb. Každá služba je iná, stále som v strehu, nie je to tak, že si ľahnem, ráno vstanem a idem domov. Doma ma čaká domácnosť, deti, rodina. Je to únavné. Neviem si predstaviť, že takto budem robiť do šesťdesiatky.

MONTÁŽNA LINKA Jozef (34), Bratislava
Pracujem v automobilke už štvrtý rok. Aj keď mám nočné zaplatené lepšie, je to šok pre organizmus. Po nočnej som celý rozbitý a v paneláku sa nedá cez deň veľmi pospať.

OPERÁTOR VÝROBY Peter (33), Levoča
Robím pri linke na tri zmeny. Nočné zmeny sú zabijak, celú noc som na nohách a stále v strehu, aby som niečo nepokazil. Keby bola možnosť robiť inú robotu, hneď by som to bral, ale v mojom regióne je to s robotou biedne.