Šéf prokuratúry na začiatku tlačovej konferencie poďakoval väčšine médií, ktoré korektne informovali  o oddelení vyšetrovania prokurátorov Maroša Žilinku, Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. 

Potom prešiel k prípadu vraždy novinára a jeho snúbenice. "Vražda Jána Kuciaka sa rieši väzobne, sú tam obvinení a my sme mali už prvý predpokladaný termín, že by prvé obžaloby mohli padnúť do konca februára tohto roku. Nevyšlo to, preto boli prijaté ďalšie opatrenia," vysvetľuje Čižnár. Ďalší termín konkretizovať nechcel.

Čižnár vzápätí vysvetlil, prečo vyšetrovaciemu tímu odobrali vyšetrovanie prípravy vraždy Žilinského. Šufliarskeho a Lipšica. "Chceli sme odťažiť ten základný vyšetrovací tím, ktorý funguje v pôvodnej zostave. Dozoroví prokurátori sú tam tí istí," povedal Čižnár. Podľa neho sa vyšetrovania môže opätovne spojiť, v prípade, že nastanú spojenia medzi prípadmi.

"Máme poznatky, že niekto na 99 percent lustroval minimálne jedného z tých troch, na ktorých boli pripravované úkladné vraždy," hovorí Čižnár. Upresňuje, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry majú v systéme blokované informácie, medzi nimi je aj Žilinka, ktorého vraždu pripravovali. Informácie, ktoré o ňom mali podľa Čižnára nemohli získať inak, ako tým, že ho lustrovali. 

Prokurátor povedal,  že dôvody, prečo bol spis rozdelený sa dozvedeli len  včera. "Po našej diskusii takéto rozhodnutie plne rešpektujeme. Ďalšie vyšetrovanie bude prebiehať za našej koordinácie a konkrétnych vyšetrovateľov. Dohodli sme sa, ako sa budú vymieňať informácie, ako sa budú konkrétne úkony vykonávať tak, aby sme odhalili všetkých páchateľov," vysvetlil dozorujúci prokurátor. 


Zároveň pripomenul,  že sa blíži výročie vraždy Jána Kuciaka a  jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  Podľa jeho slov Úrad špeciálnej prokuratúry tesne pred týmto výročím predstúpi pred verejnosť s akýmsi odpočtom  činnosti. "Predložíme konkrétne skutočnosti, ktoré sme zistili vrátane všetkých úkonov, ktoré sme vykonali. Vyšetrovací spis má už teraz 40 zväzkov,"  povedal prokurátor. 

Prokurátor naznačil, že sa už vie, kto si mohol vraždu objednať.

"Preverujeme všetky osoby, ktoré by mohli mať záujem na smrti týchto troch osôb. Nie je vylúčené, že ide o tie isté osoby, ktoré mali záujem na smrti Jána Kuciaka," oznamil to dozorový prokurátor.

 

Vyšetrovanie vraždy invetigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nabralo pred pár dňami nový smer. Vyšetrovací tím Kuciak mal na starosti aj údajné plánovanie vraždy prokurátora Maroša Žilinku a a advokáta Daniela Lipšica. Ministerka vnútra Saková vzala agendu okolo Žilinku a Lipšica vyšetrovateľom a priradila ich po novom Inšpekcii ministerstva vnútra. Policajný prezident Milan Lučanský sa vyjadril vo videu, ktoré zverejnila polícia na sociálnej sieti , že išlo o spoločné rozhodnutie vedenia polície, Generálnej prokuratúry SR, Úradu špeciálnej prokuratúry a Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra. "Robili sme to na základe toho, že sme chceli odbremeniť aj tím Kuciaka. Toho sa to ani netýka a ani nedotkne, naďalej prebieha vyšetrovanie tak, ako má. Sú tam ľudia, ktorí tam boli, rovnako aj dozorový prokurátor. Tento tím má moju podporu." Dotknutý Daniel Lipšic toto kontroverzné rozhodnutie označil ako absurdné a za politický zásah do vyšetrovania.

Generálny prokurátor sa dnes vyjadril k tejto záležitosti na tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať: