Posledných pár dní rozdúchali vášne informácie o údajnom telefonáte medzi Robertom Ficom a talianskym podnikateľom, ktorý mal blízko ku kalábrijskej mafii´ Ndrangheta, Antoninom Vadalom. Ten mala zachytiť talianska prokuratúra v roku 2012. Vadalu totiž sledovali kvôli obchodovaniu s drogami. Expremiér včera v diskusnej relácii TA3 opäť zopakoval, že podľa neho takýto odposluch neexistuje. „Pána Vadalu nepoznám,“ vyhlásil Fico. Zároveň v televízii ukázal komunikáciu medzi slovenským ministerstvom zahraničia a slovenským veľvyslanectvom v Ríme, ktorá má podľa neho dokazovať, že sa takýto rozhovor neuskutočnil. „Taliansky národný prokurátor a kalábrijský regionálny prokurátor kategoricky potvrdili a vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu o telefonáte pána Vadalu s Robertom Ficom,“ vyhlásil Fico ešte v piatok na tlačovke. Zároveň dodáva, že je to útok proti jeho osobe.

Na snímke sa nachádza Robert Fico na svojej tlačovej konferenciíi
Zdroj: Marek Ištók


Ficove argumenty spochybnila talianska novinárka Maria Grazia Mazzola. Talianska prokuratúra podľa nej o žiadnom dementovaní správy o telefonáte medzi Ficom a Vadalom nevie. „Neexistuje nijaká oficiálna písomná informácia o dementovaní predtým uvedených skutočností zo strany Prokuratúry mesta Reggio Calabria a ani taliansky štátny prokurátor pre boj proti mafii Cafiero De Raho nedementoval existenciu predmetného zachyteného telefonátu. Keď je v Taliansku vedené vyšetrovanie, nie je možné, aby prokuratúra robila vyhlásenia v tomto zmysle. A Vadalovci sú v Taliansku vyšetrovaní už dlhší čas,“ uzavrela Maria Grazia Mazzola pre Aktuality.sk.

Antonio Vadala
Zdroj: tasr


Za pravdivosťou nahrávky telefonátu si stojí aj investigatívna novinárka a niekdajšia kolegyňa Jána Kuciaka († 27) Pavla Holcová. „Stojím si za tým článkom, aj za prácou celého tímu,“ povedala rozhodne pre Plus JEDEN DEŇ. Novinárka už skôr potvrdila, že odposluch je autentický. Jeho obsah však bližšie nekonkretizovala. Rovnako priblížila, že informácie o rozhovore medzi Ficom a Vadalom talianskemu denníku La Reppublica, ktoré s článkom vyrukovali, poskytol zdroj z prostredia talianskej prokuratúry. K dokumentom, ktorými sa oháňa šéf Smeru-SD sa podľa jej slov vyjadrí až potom, keď ich uvidí.

Pavla Holcová
Zdroj: Pavla Holcová

Mohlo by vás zaujímať: