Slovensku hrozí mastná pokuta za masívny výrub stromov a ohrozenie vzácnych druhov živočíchov. Európska komisia podnikla právne kroky proti Slovensku. Brusel vyčíta Slovensku, že nezabezpečilo dostatočnú ochranu prírody, čo okrem iného spôsobilo výrazný pokles vzácnych vtákov. Slovensko nerešpektuje smernice EÚ o ochrane biotopoch a tetrova hlucháňa, zlyháva v oblasti právnych predpisov pri schvaľovaní plánov obhospodarovania lesov a pri ťažbe dreva v chránených územiach.

Na stretnutí s poslancami 5. februára štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla uviedol, že ministerstvo už zriadilo na ochranu tetrova pracovnú skupinu a pripravilo novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Kurilla zdôraznil, že bez schválenia tejto novely nebude možné hlucháňa hôrneho dostatočne chrániť. Pripomenul tiež, že envirorezort komunikuje s ministerstvom pôdohospodárstva o zákone o lesoch, ktorý bol stiahnutý z rokovania vlády.

Podnet do Bruselu prišiel od slovenských ochranárskych organizácií. Okrem obrovských škôd na prírode nedodržiava slovenská vláda ani politické záväzky, keďže ochranu vzácnych biotopov a tetrova vyžaduje legislatíva Európskej únie.

Slovenská vláda má teraz dva mesiace na to, aby presvedčila Európsku komisiu, že pracuje dostatočne a snaží sa chybu napraviť. Ak sa tak nestane, Slovensku hrozí žaloba na Európskom súdom dvore. Následný trest by mohol byť aj vo forme finančnej pokuty.

Opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS) nie je s prístupom vlády spokojná. „Ministerstvo konalo nezodpovedne celé roky a bolo ľahostajné k ochrane prírody. Nedodržiava politické záväzky. Situáciu zľahčuje, realita im uniká a plnenie záväzkov je iba na papieri. Slovensko môže pokojne dostať niekoľko miliónovú pokutu,“ myslí si poslankyňa.