Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pricestoval na oficiálnu návštevu do Európy. V pondelok 11. februára začal svoje turné v Budapešti a stretol sa s maďarskými vládnymi predstaviteľmi aj aktivistami. S aktivistami hovoril najmä o ich obavách o právnom štáte a postavení občianskej sféry v Maďarsku. V Maďarsku hrozí koniec trojzložkovej deľby moci a nezávislosti justície. Spomínala sa aj korupcia v politike a dôležitosť slobody tlače.Pompeo sa stretol aj s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom a hovorili o činnosti NATO aj o ruskej hrozbe. Šéf americkej diplomacie ohlásil plány na aktívnejšiu prítomnosť Spojených štátov v strednej Európe.

Do Bratislavy dorazil Mike Pompeo dnes v dopoludňajších hodinách. Pri pamätníku Brána slobody pod hradom Devín hovoril o spoločných hodnotách demokracie, ktoré spájajú vzťahy USA a Slovenska a o potrebe ich chrániť. Tieto spojenecké a priateľské väzby majú trvať aj ďalšie desaťročia. Pompeo pochválil Slovensko za pridanie sa do demokratických a transatlantických štruktúr po páde komunizmu. Spomenul aj svoj zážitok, keď ako mladý vojak hliadkoval pri hranici Československa. Stretol sa aj s bývalými polickými väzňami a uctil si obete železnej opony, ktorý zomreli na hranici pri ceste za slobodou.

Šéfa americkej diplomacie privítal už prezident Andrej Kiska aj premiér Peter Pellegrini. "Prichádza v čase, keď sa Slovensko aktívne angažuje v medzinárodnej diplomacii," vyhlásil Pellegrini. Premiér chce apelovať na zachovanie transatlantickej väzby a varovať pred obchodnou vojnou. 

Okrem toho chce ubezpečiť americkú stranu, že Slovensko chce prispievať ku kolektívnej bezpečnosti. "Jasne chcem deklarovať, že je naším záujmom robiť predvídateľnú zahraničnú politiku a chceme byť aktívnym členom NATO," uviedol premiér. Pellegrini zároveň vyzdvihuje ekonomické väzby a chce zo Slovenska spraviť krajinu atraktívnu pre amerických investorov. Šéf diplomacie  amerického prezidenta Donalda Trumpa poďakoval Pellegrinimu za pozvanie a poukázal na dôležitosť posilnenia vzájomných vzťahov.

Pompea čaká ešte stretnutie so slovenským šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom. S ním chce rokovať o obrannej a bezpečnostnej spolupráci ale aj o obchodných a ekonomických vzťahoch.  Témou bude aj slovenské predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).