Veľa Slovákov žije v jednej domácnosti so svojimi domácimi miláčikmi a v súčasnosti na našom území nie sú zavedené žiadne obmedzenia. Iniciatíva Zvierací ombudsman uvádza, že napriek tomu, že sa zvieratá vírusom nakaziť nemôžu, stále existuje riziko prenosu na človeka kontaktom chorej osoby so srsťou zvieraťa. Tento prenos je rizikový najmä pre seniorov.

“Venčenie psov doteraz nebolo nijako obmedzené a predpokladáme, že aj v prípade vyhlásenia núdzového stavu na území celého Slovenska s povinnou karanténou všetkých osôb, by platili určité výnimky. Vychádzame najmä z toho, že v krajinách, ktoré už majú núdzový stav vyhlásený, je nevyhnutné venčenie povolené,”vysvetľuje právnička Adriana Veselá zo Zvieraciaho ombudsmana.

Venčenie psov je potrebné aj počas karatény, ale psičkári by mali dodržiavať viaceré pravidlá
Venčenie psov je potrebné aj počas karatény, ale psičkári by mali dodržiavať viaceré pravidlá
Zdroj: vga

Podľa veterinárnej lekárky Martiny Karasovej z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach, ktorá spolupracuje so Zvieracím ombudsmanom, nie je vedcami potvrdené, že by sa koronavírus COVID-19 mohol preniesť na domáce zviera, spôsobiť u neho ochorenie a následne spôsobiť nákazu u človeka. “Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vírus šíri z človeka na človeka priamym kontaktom alebo kvapôčkami, ktoré vykašle alebo vykýchne infikovaná osoba a v súčasnosti neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil prenos COVID-19 z domácich zvierat na človeka,”vysvetľuje Karasová.

Pravidlá nájdete na ďalšej strane