21:00 Ďakujeme, že ste s nami sledovali situáciu týkajúcu sa koronavírusu. Viac informácií vám prinesieme opäť zajtra. Zostaňte s nami.

20:50  Nemecké nemocnice prijmú z Talianska na znak solidárnosti najmenej 47 pacientov s ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. (tasr)

20:38  V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 712 ľudí. Počet mŕtvych tak stúpol na 8215. (tasr)

20:20 Prenos nového koronavírusu z tehotnej ženy na jej dieťa je síce zriedkavý, ale možný. Vyplýva to zo štúdie čínskych vedcov uverejnenej v odbornom periodiku JAMA Pediatrics. (tasr)

20:10 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 365 ľudí. Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady. Ide o dosiaľ najvyšší počet obetí za jeden deň. Včera ich bolo 231. (tasr)

20:00 Svetoznáma talianska módna značka Armani vo štvrtok oznámila, že vo všetkých svojich talianskych továrňach začne vyrábať jednorazové zdravotnícke kombinézy pre pracovníkov nemocníc. (tasr)

19:40 V Spojenom kráľovstve zaznamenali po prvý raz vyše 100 mŕtvych za uplynulých 24 hodín v dôsledku nákazy koronavírusom. Počet obetí sa tak zvýšil zo 475 na 578. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na zdravotníkov.

19:20 Počet nakazených vo svete už prekročil pol milióna. Aktuálne je covid-19 pozitívnych 510 108 ľudí, obetí k dnešnému dňu je 22 993 a uzdravilo sa 120 983 ľudí.

19:00 Česká ministerka financií Alena Schillerová pripravuje podporu pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorých podnikanie obmedzila pandémia nového koronavírusu. Podľa Schillerovej by mali SZČO počas obmedzenia ich podnikania dostávať 15.000 Kč (544 eur) mesačne. Ministerka financií uviedla, že pripraví návrh zákona, ktorý česká vláda schváli v pondelok (30. 3.). (tasr)

18:40 Čína v snahe spomaliť šírenie koronavírusu od soboty dočasne zakáže vstup do krajiny väčšine cudzincov vrátane tých, ktorí majú platné víza či povolenie na pobyt. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a AP s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničných vecí. (tasr)

18:20 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 662 ľudí. Informoval o tom vo štvrtok večer spravodajský kanál Rai News 24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu. (tasr)

18:00 Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala vo štvrtok vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii.

  • Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady SR.
  • Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ. (tasr)

17:40 Počet obetí v susednom Česku stúpol už na 9. Dnes pribudli dvaja mŕtvi.

17:20 Kňaz v obci Rogalin na západe Poľska ponúka svojim farníkom možnosť veľkonočnej spovede z pohodlia ich vlastných áut, keďže v krajine v čase boja proti koronavírusu platí nové opatrenie zakazujúce zhromažďovanie ľudí. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Kňaz plánuje spovedať veriacich tak, že zaparkuje svoje auto v uličke pri kostole a stiahne okienko pre každého farníka, ktorý sa bude spovedať taktiež zo svojho auta. To zaparkuje najmenej v 1,5-metrej vzdialenosti od farárovho vozidla, aby sa obaja vyhli prípadnej nákaze koronavírusom. (tasr)

17:00 Premiér Igor Matovič dnes absolvoval prvý summit lídrov Európskej únie.

16:50 Stredná odborná škola Policajného zboru (SOŠ PZ) v Pezinku sa stala jedným z dočasných karanténnych centier pre repatriovaných Slovákov zo zahraničia.

V stredu (25. 3.) ráno tam bolo umiestnených vyše 80 občanov, tí boli repatriovaní z krajín Európskej únie, ako Slovinsko a Česko, ale aj z krajín ako Filipíny či Kambodža. Všetci budú 14 dní v karanténe sledovaní z dôvodu šírenia nového koronavírusu. Na sociálnej sieti o tom informuje primátor Pezinka Igor Hianik. (tasr)

16:30 Richard Sulík na ministerstve hospodárstva rokuje so zástupcami zamestnávateľov.

16:10 Nový koronavírus sa v Británii pravdepodobne začal šíriť o mesiac skôr, než odborníci doteraz predpokladali. Informoval o tom vo štvrtok britský denník Daily Telegraph. 

"Ak máme naozaj tak veľa neodhalených prípadov, znamená to, že nákazu je oveľa ťažšie dostať pod kontrolu, než sme si mysleli. Zároveň to však znamená možnosť, že sa vyvíja kolektívna imunita,"povedal denníku infektológ z Univerzity v Edinburghu Mark Woolhouse.

Stopy viacerých prípadov nákazy v Európe vedú k letovisku v tirolských Alpách. V Rakúsku tento týždeň spustili vyšetrovanie možného zatajovania šírenia vírusu v stredisku Ischgl, ktoré môže byť jedným z hlavných ohnísk nákazy v Európe. (tasr)

15:50 Budúci minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) sa v utorok (24. 3.) vrátil zo Spojených štátov amerických na Slovensko. Momentálne je v povinnej 14-dňovej domácej karanténe. TASR o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga. (tasr)

15:30 Česko hlási siedmu obeť. Muž (†80) zomrel v Hradci Králové a podľa Českej televíze mal vážnu onkologicko-hematologickú diagnózu. 

14:40 Najstaršie atletické podujatie na Slovensku - 73. ročník Národného behu Devín – Bratislava - sa neuskutoční v plánovanom termíne 19. apríla. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Na beh sa už pritom doteraz prihlásilo vyše 1000 bežcov. Informuje o tom organizátor pretekov Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) hlavného mesta na svojom webe. (tasr)

14:20 Letka NATO priviezla na Slovensko v stredu (25. 3.) v súvislosti s bojom proti novému koronavírusu 48 ton medicínskeho materiálu ako masky, ochranné obleky a rukavice.

13:50 Európsky úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok uviedol, že zaznamenal "povzbudivé náznaky", keďže Taliansko hlásilo nižšiu mieru nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Píše o tom agentúra AFP. Mŕtvych už majú toľko, že ich rakvy nestíhajú odvážať. VIAC MRAZIVÝCH FOTO NÁJDETE V GALÉRII TU.

Vojenské nákladné autá prevážajú rakvy zo zosnulými do krematória po diaľnici neďaleko Bergama v Taliansku 26. marca 2020.  V Taliansku momentálne evidujú 74.386 ľudí nakazených koronavírusom, ktorý si tam vyžiadal aj 7503 obetí na životoch. Taliansko je v súvislosti s pandémiou COVID-19 globálne najviac postihnutou.
Vojenské nákladné autá prevážajú rakvy zo zosnulými do krematória po diaľnici neďaleko Bergama v Taliansku 26. marca 2020. V Taliansku momentálne evidujú 74.386 ľudí nakazených koronavírusom, ktorý si tam vyžiadal aj 7503 obetí na životoch. Taliansko je v súvislosti s pandémiou COVID-19 globálne najviac postihnutou.
Zdroj: Luca Bruno

13:30 Nemecko testuje na koronavírus až 500.000 ľudí týždenne. To pomáha znižovať úmrtnosť na chorobu COVID-19 v krajine. Podľa agentúry AFP to vo štvrtok uviedol Christian Drosten, hlavný virológ berlínskej univerzitnej nemocnice Charité. 

"Dôvodom, prečo máme takú nízku úmrtnosť, je, že vykonávame obrovské množstvo diagnostických testov," povedal Drosten, "odhady z posledných dní ukazujú, že robíme až pol milióna testov týždenne." Nemecko dosiaľ potvrdilo 39.502 prípadov nákazy koronavírusom a 222 úmrtí. Úmrtnosť v krajine dosahuje iba 0,56 percenta. (tasr)

13:10 Podľa ministra Krajčího mame zatiaľ na Slovensku oficiálne dovch vyliečených ľudí. Krízový štáb bude zasadať opätovne zajtra.

12:50 Matovič prezradil aj ceny testov - šesť eur stojí prvé štádium odberu, druhé štádium testovania stojí 42 eur.

12:30 Premiér s doterajším testovaním nie je spokojný. "Reálne sa na vyšetrenia dostanú len tí ľudia, ktorí prechádzajú prísnymi kritériami. A veľká časť tých ľudí, sa aj tak nedočkala testovania. Záchranná služba neprišla, lebo posádka nemala ochranné prostriedky," uviedol Matovič na brífingu. 

Rozhodli sa, že chcú pred každou nemocnicou vybudovať vonkajšie odberné miesto. Či už za pomoci súkromníka, štátu alebo armády. Súkromné laboratóriá budú zabezpečovať rozvoz aj zber týchto vzoriek, aby boli výsledky čo najrýchlejšie známe. Takto chce zvýšiť kapacitu testovania z 300 testov na najvyššiu možnú kapacitu. "Spúšťame tento proces od zajtra, s tým, aby sme v čo najkratšej dobe boli schopní zvýšiť testovanie na maximálnu kapacitu," a zároveň dodal, že všetko by malo byť úplne vyriešené do týždňa. 

Minister zdravotníctva Krajčí uviedol, že plánujú spustiť "masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých potrebujeme dokázať potenciálnu nákazu a zabezpečiť čo najväčšie šance na vyliečenie".

Na otázku, či bude možné, aby sa otestoval aj samoplatiteľ, odpovedal, že ak raz budeme mať na to kapacity: "Bude to riadený proces. Nie že ktokoľvek sa chce testovať môže prísť, ale musí byť na to určený na základe jasných medicínskych pravidiel. Ak zistíme, že takých ľudí máme málo, tak potom systém otvoríme aj pre ľudí, ktorých sa chcú otestovať len preventívne," objasnil Matovič. Cieľom je však podľa jeho slov v čo najkratšom čase nájsť čo najviac infikovaných ľudí. 

Podľa vyjadrenia šéfa asociácie súkromných laborátórií Petra Lednického je aktuálne celková kapacita Slovenska tisíc testov denne. V nasledujúcich dňoch by ju chceli zvýšiť na 3 tisíc. 

POČET NAKAZENÝCH A AJ ĎALŠIE INFO NÁJDETE NA NASLEDUJÚCEJ STRANE -->