Viac FOTO nájdete TU!

Vo zvyšku severného Talianska, najhoršie zasiahnutého krízou, sa šírenie vírusu zrýchľuje a lekári prirovnávajú triedenie pacientov podľa naliehavosti ich stavu k vojnovým časom - rozhodovaniu, kto bude žiť, kto zomrie a kto dostane jedno z obmedzeného počtu lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Takto to vyzerá na JIS-ke jednej z talianskych nemocníc, kde pacienti nakazení koronavírusom bojujú o život.
Takto to vyzerá na JIS-ke jednej z talianskych nemocníc, kde pacienti nakazení koronavírusom bojujú o život.
Zdroj: Twitter

Podľa Dr. Guida Giustetta, šéfa združenia lekárov severného regiónu Piemont, je lôžok tak málo, že niekto zrejme nedostane lekársku starostlivosť.

VIDEO: Situácia v Taliansku je vážna

Lekári musia brať do úvahy 15 etických odporúčaní, keď zvažujú, či pacienta prijať alebo neprijať na JIS. Kritériom je napríklad vek pacienta a pravdepodobnosť prežitia, a nie to, "kto prv príde, ten prv melie".

Vláda severotalianskeho regiónu Lombardsko dala príkaz na zvýšenie kapacity JIS-iek, čo znamená, že operačné sály a izby pooperačnej intenzívnej starostlivosti sa musia premeniť na izolované oddelenia. Liečbu totiž v súčasnosti potrebuje 440 pacientov v kritickom stave nakazených koronavírusom. Narýchlo sa takto za posledné dva týždne získalo celkovo 150 ďalších lôžok a v nasledujúcich týždňoch sa očakáva ďalších 150 lôžok.
Možno však ani to nebude stačiť.