Keď v roku 1993 vznikla Slovenská republika, ako svoj cieľ si určila členstvo v Severoatlantickej aliancii, čo sa podarilo koncom marca 2004. Odvtedy išli na modernizáciu armády miliardy eur. V roku 2019 má ísť do celého rezortu 1,66 miliardy eur, čo je 1,73% HDP, v roku 2024 majú ísť pritom len na obranu až dve percentá nášho HDP. Ani to však evidentne nestačí. Národniarom sa síce u koaličných parnerov podaril presadiť nákup amerických stíhačiek a trvajú aj na nákupe moderných húfnic, či radarových systémov, vojaci si však pomaly nemajú čo obliecť. Prezident Andrej Kiska tvrdí, že sa mu sťažujú, že si pracovné pomôcky musia kupovať sami a za vlastné. „Vojenské sklady síce máme, ale takmer zívajú prázdnotou,“ povedal jeden z vojakov pod podmienkou anonymity pre Plus JEDEN DEŇ. Hlava štátu tvrdí, že potrebnej modernizácii rozumie, Kiska však nezabudol podotknúť, že každý cent musí byť minutý transparentne. „Každému nákupu musí predchádzať analýza toho, čo, koľko potrebujeme a aký konkrétny cieľ tým splníme,“ odkázal generalitám.

Gajdoš sa však bráni. Spolu s náčelníkom generálneho štábu Danielom Zmekom vyhlasujú, že stav v armáde sa výrazne zlepšuje. Vraj v minulom roku sa podľa nich modernizovalo najviac v histórii Slovenska. Na stretnutí s prezidentom nezabudol minister ani poďakovať  svojmu straníckemu šéfovi Andrejovi Dankovi za dôveru, „že bojuje ako lev“ za navýšenie peňazí do rozpočtu obrany. Podľa ministra vojaci už dostali novú techniku, alebo ju ministerstvo objednalo. Ministerstvo sa tiež podľa Gajdoša stará o vojakov, zvýšili sa platy a zastavil sa odchod profesionálnych vojakov z armády. Nová technika je podľa neho mimoriadne potrebná. vraj každý jeden cent sa minie efektívne a transparentne. „Budeme postupovať podľa dlhodobého plánu, ktorý je alfou a omegou budovania Ozbrojených síl Slovenskej republiky a naše záväzky tak, ako sme sľúbili, jednoznačne splníme do roku 2030,“ objasnil.
Jaroslav Naď, ktorý je tieňovým ministrom obrany v strane OĽaNO, je voči situácii veľmi kritický. Tvrdí, že minister obrany sa rozhodol uplatiť vojakov omrvinkami. „Každý jeden rok SNS v rezorte navyše je premárnenou príležitosťou pre skvalitnenie obrany Slovenska a jeho občanov. Ďalšie zotrvanie rezortu obrany v rukách SNS znamená tiež oddialenie úprimného a systematického boja s korupciou, skvalitnenia pracovného prostredia, zavedenia moderného a systémového kariérneho poriadku, ale tiež zvýšenia platového a sociálneho zabezpečenia profesionálnych vojačiek a vojakov, ako aj civilných zamestnancov rezortu obrany,“ kritizuje Naď. Hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová tvrdí, že kritika práce rezortu obrany je neprimeraná. Upozornila, že prácu v prospech armády ocenil aj prezident Kiska a že naopak, situácia v armáde pod vedením nominanta SNS sa zlepšuje.

Odobrené a schválené nákupy

- americké stíhačky za 1,6 až 2 miliardy euro

- húfnice za vyše 172 miliónov eur

Čo sa ešte plánuje kúpiť

- štvorkolesové obrnené vozidlá za 800 miliónov eur

- osemkolesové transportéry za 400 miliónov eur

- radarová technika za vyše 100 miliónov eur

Mohlo by vás zaujímať: