Minister financií Peter Kažimír hodnotil stav slovenskej ekonomiky, ekonomické fundamenty považuje za dobré a bezproblémové. Hoci ekonomika rastie pomalšie, ako sa predpokladalo, majú sa zvýšiť platy aj zamestnanosť. Celkový pohľad do budúcnosti je teda optimistický. Vznikne 30 tisíc nových pracovných miest a zamestnanosť sa má zvýšiť o 1,1%. Pracovníkov zo zahraničia bude pribúdať. Ubudne aktívneho obyvateľstva aj Slovákov pracujúcich v zahraničí.

Podľa prognózy Ministerstva financií bol v roku 2018 rast slovenskej ekonomiky na úrovni 4% namiesto odhadovaných 4,5%, napriek reálnemu zníženiu nie je dôvod na paniku. V tomto roku sa má zvýšiť HDP o 4% a 3,8% v nasledujúcom roku 2020. OECD dokonca odhaduje, že rast slovenskej ekonomiky bude na úrovni 4,3% v roku 2019. Do roku 2022 má klesať aj nezamestnanosť. Rast ekonomiky budú ťahať najmä export a domáca spotreba.

Odhady vývoja slovenskej ekonomiky ovplyvňujú aj vonkajšie faktory ako rast HDP Nemecka, či obavy z protekcionizmu a obchodných vojen. Každopádne minister nepredpokladá, že by prognóza a vývoj ekonomiky mali zásadný vplyv na predpokladaný vyrovnaný štátny rozpočet.

Opozícia si na druhej strane nemyslí, že je prognóza taká optimistická. Poslanec Oľano E. Heger si myslí, že Slovensko nie je pripravené na ďalšie roky. Štátny dlh na jedného občana sa zvýšil z 3600 euro v roku 2010 na 8000 euro v súčastnosti. Je nutné, aby mal štát dostatočnú rezervu, aby vedel v zlých časoch pomôcť občanom a chrániť ich. Vláda by nemala míňať peniaze na sociálne balíčky, ale ozdravovať kľúčové oblasti ako sú školstvo, zdravotníctvo a infraštruktúra.

Svoje si myslí aj expert Martin Vlachynský z inštitútu Iness, ktorý varuje pred nezodpovedným míňaním: „Riziko výrazného spomalenia ekonomiky vo svete existuje. Kríza je udržiavaná v umelom spánku centrálnymi bankami, ich ďalšie možnosti zásahu sú však do značnej miery  vyčerpané. S tým slovenská vláda nič nespraví. Mohla sa ale pripraviť - vyrovnať verejné financie skôr, či dokonca znižovať dlh,  znížiť byrokraciu, pripraviť reformu školstva, zdravotníctva, zefektívniť verejnú správu, kde sa vyplytvajú stámilióny eur. To mohla byť poistka na horšie časy. Nanešťastie, na túto vládu budeme spomínať ako na vládu, ktorá ekonomické zlaté časy premárnila sociálnymi balíčkami, odvodmi reťazcov a hazardovaním s dôchodkovým systémom.“