Pritom vedenie sa na oficiálnej predsezónnej tlačovke zadúšalo, že do novej sezóny vstupujú takmer s čistým štítom. My sme však našli členov mužstva, ktorým dodnes visia niekoľko tisícové sekery. Patria sem dokonca aj ich viacerí partneri. Hovorí sa o dlžnej sume až do 300-tisíc eur.

„Priznávam, máme podlžnosti, ale o takúto sumu určite nejde. Sú menšie sumy a spolu je to okolo 20-tisíc eur. Pracujeme na tom, aby sme to postupne vyrovnali,“ zmenil rétoriku pre magazín Šport Auto majiteľ Volley teamu Ladislav Hampl po tom, ako sme mu predostreli fakty a vyjadrenia hráčov či firiem, ktorým „visia“ peniaze.

Zanini: Je mi ľúto ostatných

Kým majiteľ hovorí o riešení celej situácie, druhá strana spomína aroganciu vedenia Volley teamu a totálnu neochotu niečo s dlhmi robiť. O tomto probléme vedia dokonca aj za našimi hranicami. Tu je šokujúca spoveď svetoznámej talianskej legendy Emanuela Zaniniho, ktorý bol koučom mužstva.

Volejbalisti Volley teamu Bratislava hrali za čierne peniaze. Čo je za tým?

Nevyplatený: Tréner Zanini (vpravo) stále čaká od bývaléhoprezidenta Volley teamu Ladislava Hampla (vľavo) na peniaze.
Foto: SITA

„S Volley tímom mám stále nevyrovnané účty a stále sú mi dlžní. Správanie vedenia tímu nebolo čestné, preto som musel začať konať. Celú záležitosť som prenechal na môjho slovenského právnika. Je mi ľúto aj ostatných, ktorí majú s týmito ľuďmi stále problémy,“ spustil zostra Zanini. Dlh voči talianskemu kormidelníkovi by sa mal pohybovať až okolo 10-tisíc eur.

„Sumu uvádzať nechcem. Volejbalová federácia by však mala podobné prípady začať riešiť a trestať,“ hneval sa Talian.

„Pán Zanini mal všetko vyplatené. Je pravdou, že sme sa s ním rozišli pre chýbajúce financie. V priebehu sezóny totiž odstúpil sponzor, ktorý pána Zaniniho a jeho asistenta platil. Zdalo sa nám korektné mu povedať, že peniaze na neho už nemáme, preto sa rozídeme," hovorí Hampl a dodáva:

"To, čo mu predtým patrilo, dostal! Pán Zanini radšej nech povie, či to, čo u nás zarobil, aj priznal v Taliansku. To isté platí aj pre hráčov, ktorí prezentujú, že im dlhujeme peniaze. Som zvedavý, ako doložia svoje príjmy na daňovom úrade."

Posvietia si na nich muži zákona

Ten možno narážal na to, že celý prípad vyšetruje finančná polícia pre daňový podvod. Jeden z hráčov, ktorý tiež nechcel byť menovaný, pre televíziu Markíza povedal, že nielen on, ale aj spoluhráči dostávali na ruku čierne nezdanené peniaze, teda bez nejakého príjmového listu alebo zákonom určeného dokumentu. Výsledky vyšetrovania do našej uzávierky ešte neboli známe.

Volejbalisti Volley teamu Bratislava hrali za čierne peniaze. Čo je za tým?

Majstri: Volley team sa vlani radoval z majstrovského titulu.
Foto: SITA

Dostali ultimátum

Oslovili sme aj hráčov, no tí stále verejne odmietajú hovoriť. Jeden z nich nám predostrel aj zmluvu, v ktorej mal sľúbenú ročnú odmenu 10-tisíc eur. Videl z nej iba polovicu.

„S čiernymi peniazmi skúsenosti nemám. Sú to klamári, tvrdia, že nám nič nedlhujú. Oni to totiž urobili veľmi šikovne. Každý, kto chcel odísť z klubu, musel podpísať papier, že klub mu nie je nič dlžný. Takto to tu chodilo,“ povedal nám. Medzi tými, ktorí majú v klube zaťatú sekeru, mal byť aj Martin Pipa.

„Dobrý deň, Volley team mi dlhuje ešte za rok 2012 sumu 5 100 eur,“ napísal nám takýto email 20. septembra spomínaný Pipa.

Keď sme ho telefonicky kontaktovali, zmenil rétoriku. „S Volley teamom už nemám nič spoločné. Na túto tému sa nepotrebujem baviť," povedal.

„Ešte raz, ani pánovi Pipovi, ani iným nedlhujeme nič. Všetko, čo sa robí okolo Volley teamu, je účelové voči klubu, do ktorého som investoval tisíce vlastných prostriedkov. Čudujeme sa, že stav nášho športu je taký, aký je, ale fakt, že pán Halanda a spol nič nerobia pre pozdvihnutie extraligy a volejbalu ako takého, nikoho netrápi?“ uzavrel tému Hampl.

Federácia pripravuje bič na dlžníkov

V západoeurópskych ligách, či už vo volejbalových, alebo futbalových, platí v prípade klubových „dlžníkov“ jasné pravidlo: Dlhuješ – ligu nehráš! Ako sme zisťovali, v slovenskej volejbalovej federácii je v tomto smere obrovská diera.

„Čoskoro to však aj po prípade Volley teamu zmeníme. Vytvoríme športovo-technický dokument. Bude zakotvovať pravidlo, že extraligu bude môcť hrať len klub, ktorý preukáže, že má vyrovnané všetky záväzky," povedal na margo zadlženého Volley teamu prezident Slovenskej volejbalovej federácie, Ľubor Halanda.

Sekery aj vo firmách

Okrem hráčov Volley team údajne dlhuje peniaze aj viacerým firmám, s ktorými spolupracoval v uplynulej sezóne. Zisťovali sme, ako to v skutočnosti je. A výsledok?! Za služby im klub dodnes dlhuje tisíce eur a za to mu hrozia žalobami a exekúciami.

Unicef

Klub im zaplatil na základe zmluvy počas dvoch rokoch iba jednu splátku. Bolo to ešte v prvom štvrťroku. Aj preto táto svetoznáma značka od klubu odišla.

Reštaurácia hokejka

Volley team dlhuje tejto firme niekoľko tisíc eur za poskytnuté stravovanie. Majiteľ reštaurácie sa s klubom súdi. O výške dlhu nám nechceli povedať.

Hant Aréna

Volley team v tejto hale hrával celú minulú sezónu. Mesačne za nájom platil tisícpäťsto eur. Dlh za niekoľko mesiacov dodnes klub nevyrovnal. Aj preto si musel nájsť nové miesto na trénovanie. Volley hrá v Hant Aréne iba vtedy, keď zaplatí.

Advokát Jozef Malich: Zo športovcov robia nevoľníkov

 

Volejbalisti Volley teamu Bratislava hrali za čierne peniaze. Čo je za tým?

Foto: Matej Jankovič/Plus JEDEN DEŇ

Dostať od našich športových klubov nevyplatené výplaty je neraz takmer nemožné. No vždy existuje šanca niečo od dlžníkov vytĺcť. Aspoň tak to tvrdí renomovaný advokát Jozef Malich, ktorý sa už niekoľko rokov pohybuje v športovom „zadlženom“ odvetví.

Čo sa týka témy uplatňovania legislatívy v športe, tak sa medzi športovcami hovorí doslova o podvode. Čo si o tom myslíte?

Vo všeobecnosti stav vymožiteľnosti práva v športe je podobný ako stav vymožiteľnosti práva v spoločnosti. Pokiaľ majú hráči uzatvorené riadne a registrované hráčske zmluvy a kluby im dlhujú peniaze za výkon športovej činnosti, nie je možné, aby sa svojich práv v primeranom čase nedomohli.

Iná je situácia v športoch ako hádzaná, basketbal, volejbal, kde som sa naposledy v Poprade stretol s viacerými kolegami, ktorí zastupujú hráčov z týchto oblastí a musím konštatovať, že často úplne finančne podvyživené kluby bez akýchkoľvek etických zábran majú za zmluvného partnera nie športovca, ale nevoľníka, ktorý v nádeji zárobku je schopný podpísať sa pod hocijaký dokument.

Už ste zastupovali niekoľko športovcov. Z koľkých prípadov ste vyšli aj s klientmi ako víťazi?

Doposiaľ som zastupoval iba futbalistov. Vo všetkých sporoch sme boli aspoň čiastočne úspešní. Neúspešní sme boli v tej časti, keď kluby hráčom uložili pokuty. Tie sa totiž započítali s dlžnou sumou. Urobili tak v zmysle sadzobníka pokút, ktorý hráči síce nikdy nevideli, ale v zmluve podpísali, že sa s ním dôkladne oboznámili.

Nielen v minulosti, ale aj teraz športovci doplácajú na to, že kluby si zmenili názov a napríklad klub sa pretransformoval z občianskeho združenia na akciovú spoločnosť, ktorá funguje s čistým štítom.

Majú športovci šancu od takéhoto klubu vôbec niečo vymôcť?

Pokiaľ právny predchodca existuje a nezanikol, existuje vždy šanca vymôcť dlžnú sumu. V praxi tomu však žiadnu šancu nedávam. Neviem, ako je to vo všetkých zväzoch, ale napríklad, čo sa týka futbalu, tam sa to upravilo tak, že sú tu prostriedky, ako dlžné peniaze získať.

V zmysle súčasnej príslušnej smernice právny nástupca preberá všetky záväzky právneho predchodcu vzniknuté zo športovej činnosti. Pokiaľ ich nepreberie, nebude môcť súťažiť na danej úrovni súťaže. Toto je vlastne dobrý príklad aj pre ostatné zväzy, ako jednoduchým nástrojom eliminovať spomínané špekulatívne konanie.

Dajú sa peniaze vymáhať aj mimosúdne?

Uvediem príklad zo Slovenského futbalového zväzu (SFZ). SFZ zriadil pre rozhodovanie športových sporov rozhodcovský súd. Všetci členovia SFZ pod sankciou disciplinárneho opatrenia v zmysle disciplinárneho poriadku sú povinní riešiť spory zo vzťahov súvisiacich s činnosťou v rámci futbalového hnutia výlučne pred rozhodcovským súdom.

Pokiaľ hráči nejakým závažným spôsobom neporušili zmluvu, nemal by byť problém dlžné peniaze vymôcť v primeranej lehote napríklad cez rozhodcovský súd, aby sa systémovo predchádzalo neplateniu.

Päť rád, ako vytĺcť od klubov peniaze

➊ Aktívne sa ich domáhať.

➋ Treba konať už pri prvej chýbajúcej výplate a získať od klubu potvrdenie, že dotyčnému dlhuje napríklad aj 10 eur.

➌ Hráči by mali s klubom spísať dodatok k zmluve, ktorý hovorí: prípadné vaše záväzky preberá aj nástupnícky klub.

➍ Nielen hráči, ale aj zamestnanci klubu by mali apelovať na zmeny v legislatívach zväzov.

➎ Súdny proces síce stojí nemalé peniaze a kopu nervov, ale je to jediná šanca, ako aspoň niečo získať späť.

Najznámejšie prípady

Doslova na deravú športovú legislatívu dopláca nielen štát, teda my daňoví poplatníci, ale samotní hráči či zamestnanci klubov. Mnohým síce na výplatnej páske svietia vysoké sumy, ale v skutočnosti im na účet prídu len omrvinky.

Ba čo viac, sú prípady, keď športovci nedostanú ani cent. Tu sú najznámejšie mediálne prípady futbalistov či hokejistov.

Róbert Caha

Dlh 40-tisíc eur (futbal DAC D. Streda)

Hráč síce vyhral súd, ale peniaze nevidel, preto dal návrh na exekúciu voči klubu. Prípad sa ťahá 4 roky.

Peter Struhár

Dlh 10-tisíc eur (futbal FC Nitra)

Výsledok: Rozhodcovský súd vo zväze rozhodol o vyplatení dlhu. Peniaze nedostal. Čaká na ne rok.

Roman Tomas

Dlh 7,5 tisíca eur (hokej HK Poprad)

Výsledok: Už rok márne čaká na vyplatenie celej dlžnej sumy.

Zoltán Harsányi

Dlh 36-tisíc eur (futbal DAC D. Streda)

Výsledok: Dodnes prebieha rozhodcovský súd vo zväze. Vlečie sa to 1,5 roka.

Attila Pinte

Dlh 11-tisíc eur (futbal DAC D. Streda).

Výsledok: Vyhral rozhodcovský súd vo zväze, ale nevidel ani cent a čaká už 4 roky.

Igor Kovačevič

Dlh 50-tisíc eur (basketbal Lučenec).

Výsledok: Chorvátsky hráč to skúšal mimosúdne, ale neuspel. O peniaze bojuje 6 rokov.

Vladimír Leitner

Dlh 30-tisíc eur (futbal Spartak Trnava).
Výsledok: Mimosúdnou cestou po 13 rokoch dostal svoje peniaze, ale iba polovicu.

Mário Adamčík

Dlh 35-tisíc eur (futbal Ružomberok)

Výsledok: Po 13 rokoch vyhral civilný súd a dostal naspäť celú sumu.

Erik Ježík

Dlh 20-tisíc eur (futbal Spartak Trnava).

Výsledok: Po 13 rokoch vyhral civilný súd a dostal naspäť celú sumu.