Mladá Lotyška sa ani v najväčšom zápase doterajšej kariéry nevzdala útočného pojatia hry. Štatistici si všimli zaujímavú skutočnosť. Jej forhendy lietali priemerne väčšou rýchlosťou (122 km/h) než u mužskej svetovej jednotky Andyho Murrayho (118 km/h). S väčšou silou než Ostapenková ich hrali len Dominic Thiem (135 km/h), Stan Wawrinka (130 km/h) a Rafael Nadal (127 km/h).

„Hrala naozaj dobre, všetka česť,“ vzdala súperke hold očividne sklamaná Simona Halepová. „Udierala veľmi tvrdo. V niektorých momentoch som si na kurte pripadala ako divák. Zaslúžila si zvíťaziť,“ uznala Rumunka. „Znervóznela som až za stavu 0:3 v druhom sete, no stále som verila svojej hre. Podarilo sa mi vyrovnať na 3:3 a potom, naopak, znervóznela Simona. V treťom dejstve už som hrala presne to, čo som chcela,“ opísala Ostapenková finálový priebeh.

Stala sa vôbec prvou nenasadenou tenistkou, ktorá ovládla antukový grandslam. Mimochodom, ide o jej premiérový titul na ženskom okruhu. „Bol to pre mňa sen, ktorý sa stal skutočnosťou,“ hľadala slová rodáčka z Rigy. Finále mužskej dvojhry medzi Rafaelom Nadalom a Stanom Wawrinkom malo jednoznačný priebeh, Španiel vyhral 6:2, 6:3, 6:1.

Dominika Cibulková na návšteve u prezidenta Andreja Kisku

Ostapenkovej ohromujúce čísla

299 víťazných úderov zahrala na ceste za titulom122 km/h bola priemerná rýchlosť jej forhendu, kým u Andyho Murrayho to bolo o 4 km/h menej 54 nevynútených chýb zahrala počas finále (Halepová 10)54 víťazných úderov zahrala vo finále (Helepová 8)