V utorňajšom úvodnom zápase štvrťfinálového programu si Schiavoneová nasadená ako piata poradila s 19-ročnou Anastasiou Pavľučenkovovou za 154 minút 1:6, 7:5, 7:5. Prehrávala pritom 1:6, 1:4. V treťom sete si sama neodpustila obrovské zaváhanie, keď pustila štrnástku tohto podujatia zo svojho náskoku 5:1 (a 30:15 na príjme) na 5:5. Ako podávajúca v dvanástom geme odvrátila Talianka jeden brejkbal šampiónky bratislavského "Ritra" 2008, využila svoj tretí mečbal v tomto geme aj celkovo. Na fiftíny zaostala 100:104.

Následne finalistka Wimbledonu 2007 Bartoliová prekonala favorizovanú miestnu šampiónku zo sezóny 2009 Svetlanu Kuznecovovú za 113 minút 7:6 (4), 6:4. Pre Francúzku to znamená okrúhly 300. úspech v profesionálnej kariére. V otváracej časti síce stratila náskok 2:0 a potom aj 5:3, ale v jedenástej hre odolala jednému brejkbalu a v tajbrejku sa dostala z nepríjemného skóre 1:3. Od stavu 3:4 si pripisovala body už len 26-ročná Francúzka. V druhej časti jedenástka počítačového poradia Bartoliová pustila premožiteľku Daniely Hantuchovej z osemfinále a Magdalény Rybárikovej z 1. kola Kuznecovovú z 5:2 s dvojitým brejkom na 5:4, ale druhé podávanie na postup už presvedčivo zvládla. Miestny osobný rekord zo sezóny 2007 posunula už o dve kolá.

Ruska aj Francúzka sa predstavili na 35. súčasti "veľkej štvorky" v rade. V tomto smere sú medzi aktívnymi tenistkami na spoločnom treťom mieste.

"Možno som pred premenením mečbalu vyzerala na infarkt, ale muselo by sa toho stať ešte oveľa viac, pretože ja mám v skutočnosti pomalý pulz. Ak však mám byť úprimná, ani wimbledonské finále vo mne nevzbudilo až takéto nadšenie. Lomcovali mnou všetky tie pocity a podnety. Publikum, mexická vlna, skandovanie môjho mena, podpora. Keď potom súperka netrafila ten forhend, bola to obrovská úľava,""Kľúčom je, že si tento turnaj konečne dokážem vychutnávať. V minulosti som na seba nechala doľahnúť tlak, bola som v zlom rozpoložení, vstupovala som na kurt bez sebadôvery - necítila som sa dobre na dvorci, ba ani v zázemí. Vopred som bola vystrašená reakciami na neúspech." povedala Bartoliová na tlačovej besede a pokračovala: Na margo semifinále proti Schiavoneovej Bartoliová podotkla: "Ak sa nemýlim, mám proti nej bilanciu 1:4. Ona to tu vlani celé vyhrala, teraz je takto ďaleko, budem to mať extrémne náročné. Určite neočakávam, že by som ju mohla nejako hladko zdolať. Naozaj však verím tomu, že ak budem hrať s nezmeneným prístupom aj úrovňou, mám šancu. Netvrdím, že ju idem zdolať, ale čosi by sa mi mohlo podariť."

Kuznecovová si povzdychla: "Päťkrát som stratila servis, pretože súperka ma na returne dostávala pod tlak a ja som podávala zle. Určite nie dostatočne dobre. Myslím si, že ona dnes mala všetko predstaviteľné šťastie - toľkokrát trafila čiaru... Moje údery však lietali tri - štyri milimetre mimo. Premrhala som veľa príležitostí. Celé to bolo ako najhorší predstaviteľný sen, predviedla som katastrofálny výkon. Marion sa lepšie vyrovnala s vetrom. Zahrala dobre, ja nie. Z mojej strany to bol príšerný zápas. Nemala som ho prehrať." Na otázku, kto podľa nej získa trofej, vyhŕkla: "Je mi to jedno. Fakt. Mala som životnú šancu, aká neprichádza často. Cítila som sa skvele a hrala som tak. Dnes však prišlo zatmenie."

Ruska urobila na dvorci Suzanne Lenglenovej o tucet nevynútených chýb viac (33:21), spáchala 6 dvojchýb a napokon jej nepomohla lepšia bilancia "winnerov" (27:20). Francúzka využila 5 z 9 brejkbalov, súperka 4 z 6 takýchto možností. Bartoliová si po svojom druhom podaní pripísala 68 % takto rozohraných bodov, Kuznecovová len 39 %.

Oba základné údery obojručne hrajúca Bartoliová vyrovnala v bilancii zo vzájomných zápasov na 2:2. Pripomenula svoj jasný triumf 6:3, 6:0 nad o rok mladšou Petrohradčankou z Miami 2011.

Bartoliová sa stala štvrtou Francúzkou v semifinále Roland Garros v "otvorenej ére". Predtým sa to naposledy podarilo Mary Pierceovej v sezóne 2005.

Tridsaťročná milánska rodáčka Schiavoneová, hoci s veľkými ťažkosťami, potvrdila triumf 6:3, 6:0 nad Pavľučenkovovou prezývanou Motýlik z osemfinále US Open 2010 a zvýšila v štatistike z ich duelov na 3:1. Zatiaľ poslednou hráčkou, ktorá pri Seine zopakovala svoj úspech z predchádzajúcej sezóny, je od roku 2007 Belgičanka Justine Heninová.

Schiavoneová bola lepšia vo víťazných úderoch (32:25) aj nevynútených chybách (39:40). Zvládla dve tretiny zákrokov pri sieti (16 z 24)

"Nebolo to v tom, že by som ja ku koncu mala viac energie a rozletu. Naopak, súperka ich asi mala až priveľa... Obe sme boli pripravené na čosi skvelé, ale ja som v závere som zahrala lepšie. Začala som absolútne pomaly, postupne som však vzbĺkla. Cítila som sa na kurte čoraz lepšie a moja hra podľa toho vyzerala. Za toho kritického stavu som si hovorila, že nesmiem mysľou opadnúť. Kľúčom je zahrať tri, štyri, päť, šesť, sedem úderov, ale ja som sa akosi nevedela dostať za tri - štyri loptičky. Pri skóre 1:4 v druhom sete mi však fakt vyšli dva gemy, ju to trochu pribrzdilo, vyrovnala som sa 4:4... Napokon som víťazkou. Povedala som si, že ak mám prehrať, tak správnym spôsobom," povedala Schiavoneová a k premrhaniu náskoku 5:1 v treťom sete dodala: "Anastasia zahrala v tej fáze po vyrovnanie na 5:5 naozaj dobre, ale má menej skúsenosti ako ja. Dnes som zúročila mojich tridsať rokov."

Pavľučenkovová uviedla: "Vždy je ťažké zmieriť sa s neúspechom, po takejto prehre zvlášť. Pokúsim sa ísť ďalej, zobrať si z toho zápasu len pozitívne veci a na zvyšok zabudnúť. Je to veľmi dobrá skúsenosť. Francesca nezačala dobre, porobila chyby, bola neskoro pri loptičkách, často triafala rámom. Za toho stavu 1:4 v druhom sete sa však zjavne upokojila, predvádzala svoju hru, dostávala oveľa viac úderov do dvorca. Z úvodu zápasu som pritom nebola zvyknutá na výmeny proti nej a aj vzhľadom na veterné počasie to bolo náročné. Už bolo ťažké zastaviť ju. Dávala mi vysoké loptičky, z ktorých sa ťažko útočilo, míňala sa mi sila a už som nedokázala diktovať."

Schiavoneová štartuje na 43. grandslamovom podujatí bez prerušenia, čo je rekord medzi aktívnymi hráčkami spoločne s Američankou Jill Craybasovou. Talianka bola v týždni pred medzinárodnými otvorenými majstrovstvami Francúzska v semifinále v Bruseli. Dosiaľ poslednou hráčkou, ktorá triumfovala na RG po tom, ako hrala v týždni pred touto súčasťou Majors, je od roku 2000 spomenutá Pierceová. Toto kritérium by spĺňala aj Bartoliová, ktorá predminulú sobotu nedohrala v Štrasburgu finále s Nemkou Andreou Petkovicovou.

Schiavoneová vedie nad Bartoliovou 4:1. Naposledy ju - už predvlani vo Wimbledone - prekonala 7:6 (5), 6:0. Talianka si v semifinále napokon nezopakuje črtajúcu sa pripomienku rekordne dlhej 4:44 h trvajúcej drámy proti Kuznecovovej z osemfinále Australian Open 2010 - vtedy zvíťazila 6:4, 1:6, 16:14

Finalistka súťaže dievčat na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2006 Pavľučenkovová (vtedy v zápase o trofej nestačila na Poľku Agnieszku Radwanskú) si o dve kolá zlepšila antukový osobný rekord vo francúzskej metropole v podobe prieniku do 3. kola v rokoch 2009 i 2010. Klientka barcelonskej Akadémie BTT a v minulosti zverenkyňa parížskeho kouča Patricka Mouratoglouho Pavľučenkovová v minulosti celkovo na úrovni "veľkej štvorky" bola najďalej v osemfinále vlaňajších newyorských US Open 2010.

Poslednou hráčkou vo veku pod dvadsať rokov, ktorá sa na Roland Garros dostala aspoň do semifinále, zostáva zo sezóny 2007 Srbka Ana Ivanovičová.

V stredajších štvrťfinále v dolnej polovici "pavúka" sa stretnú Na Li (Čína-6) - Viktoria Azarenková (Biel.-4) a Maria Šarapovová (Rus.-7) - Andrea Petkovicová (Nem.-15). Aspoň jedna Ruska bola minimálne v semifinále na predchádzajúcich ôsmich ročníkoch.


Dvojhra žien - štvrťfinále:
Francesca Schiavoneová (Tal.-5) - Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-14) 1:6, 7:5, 7:5 za 154 minút
Marion Bartoliová (Fr.-11) - Svetlana Kuznecovová (Rus.-13) 7:6 (4), 6:4 za 113 minút

Stredajší štvrťfinálový program (dolná polovica "pavúka"):

Na Li (Čína-6) - Viktoria Azarenková (Biel.-4) / bilancia: 3:1
Maria Šarapovová (Rus.-7) - Andrea Petkovicová (Nem.-15) / bilancia: 2:1