Obhajca titulu a päťnásobný šampión si v úvodnom semifinále ako nasadená jednotka poradil s Britom Andym Murraym (4.) za 3:14 h v troch setoch 6:4, 7:5 a 6:4. Ak Nadal v nedeľu opäť zdvihne nad hlavu Pohár mušketierov, vyrovná rekord legendárneho Švéda Björna Borga, ktorý na antukovom vrchole sezóny triumfoval šesťkrát.

Nadal na Roland Garros prehral doposiaľ iba jediný zápas - v roku 2009 v osemfinále so Švédom Robinom Söderlingom, ktorého v stredu vyradil vo štvrťfinále. Na svojom konte má už 44 víťazstiev. V dueli o titul nastúpi proti víťazovi druhého semifinále medzi v tomto roku doposiaľ nezdolaným Srbom Novakom Djokovičom a Švajčiarom Rogerom Federerom. Ak "Nole" zvíťazí, stane sa v pondelok novou svetovou jednotkou bez ohľadu na výsledok parížskeho finále.

Nadal podal proti Murraymu najlepší výkon na tohtoročnom Roland Garros. Španiel hral z forhendu oveľa agresívnejšie ako v predchádzajúcich dueloch a častokrát chodil na sieť, kde úspešne zakončoval smečmi či volejmi. V prvom sete si Nadal po dvoch brejkoch vybudoval náskok 5:1. Murray síce znížil na 4:5, no Španiel v desiatom geme pri vlastnom podaní nezaváhal, hoci musel odvracať brejkbaly.

V druhom dejstve Nadal dvakrát nedokázal potvrdiť brejk, za stavu 5:5 po víťaznom forhende však opäť prelomil podanie Murrayho a pri svojom servise následne nestratil ani fiftín. Na začiatku tretieho dejstva sa Nadal po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0 a zápas dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal. Murray doplatil na nepremieňanie brejkbalov a príliš veľký počet nevynútených chýb.

Nadal po semifinálovom triumfe žiaril spokojnosťou. "Som veľmi šťastný, že som v Paríži znovu vo finále, je to skvelý pocit. Pre mňa je Roland Garros najdôležitejším turnajom roka. Ďakujem fanúšikom za podporu. Nikdy nie je jednoduché hrať proti Andymu Murraymu, ktorý je veľkým bojovníkom, navyše dnes fúkal nepríjemný vietor. Pri kľúčových výmenách som mal navrch, čo bolo veľmi dôležité. Je jedno proti komu budem hrať vo finále. Či už to bude Djokovič alebo Federer, očakávam ťažký zápas," povedal Nadal v prvom interview priamo na kurte.

muži - dvojhra - semifinále:
Rafael Nadal (1-Šp.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 6:4, 7:5, 6:4