Široká verejnosť a enormný záujem médií zaplnili brnianske krematórium do posledného miesta. Niektorí smútiaci dokonca museli zostať von a dnu sa nezmestili. „Chcela byť pochovaná v ústraní, nechcela veľký pohreb. My sme sa však rozhodli, že si mnoho ľudí zaslúži sa s ňou dôstojne rozlúčiť,“ prezradila pred pár dňami Novotnej mama Libuša. Víťazka Wimbledonu z roku 1998 zomrela po 17-mesačnom boji na rakovinu ženských orgánov.

Priestory pred krematóriom sa začali plniť už hodinu pred naplánovaným obradom . Začiatok obradu nakoniec meškal desať minút. „Nemáme správy, že by na Novotnej pohreb mala prísť nejaká jej súperka zo zahraničia, ale českých tenistov tu bude určite veľa,“ povedal pre ČTK šéf českého tenisového zväzu Ivo Kaderka.

Medzi smútiacimi sa našla aj jej dlhoročná partnerka zo štvorhry Helena Suková, s ktorou patrili na začiatku 90. rokov k svetovej špičke ženskej štvorhra. Obe sa prepracovali spoločne na post svetovej jednotky. „Nikdy nezabudnem na tie spoločné víťazstvá, ktoré sme vybojovali. Hlavne tie grandslamové a dve striebra z olympiády. Nedávno sme spolu telefonovali a občas si aj napísali SMS-ky,“ prezradila pred krematóriom Suková.

  • Smutná správa pre svetový tenis: Česká legenda podľahla zákernej chorobe!

Už polhodiny pred obradom vykračovala hore schodmi do krematória jedna z najlepších tenistiek sveta Petra Kvitová. „Jana ma veľmi motivovala a inšpirovala do mojej kariéry. Keď ona vyhrávala, tak ja som tenis v televízii príliš nesledovala. Pamätám si však jej víťazstvo z Wimbledonu, či plač na ramene vojvodkyne v prehratom finále päť rokov predtým,“ rozhovorila sa Kvitová a dodala: „So slzami v očiach mi gratulovala, keď som ja vyhrala Wimbledon prvýkrát.“

Prečítajte si tiež: