Na rozdiel od ženského finále sa hralo pod otvorenou strechou centrálneho dvorca. Očakávalo sa, že elektrizujúca atmosféra otrasie Čiličovým sebavedomím, ktorý nastupoval na premiérové wimbledonské finále, kým jeho súper na rekordné jedenáste. Bol to však Federer, ktorý ako prvý čelil brejkbalu, a to za stavu 1:2 v úvodnom sete. Hrozbu zvládol, po prvý raz si zakričal „come on“ a rozbehol sa takým spôsobom, že ho už nič a nik nedokázali zastaviť.

Zvlášť po tom, čo si Chorvát v priebehu druhého setu a po jeho konci vyžiadal ošetrenie nohy s boľavými pľuzgiermi. Federer posielal na stranu súpera jeden víťazný úder za druhým a nerobilo mu problém ani Čiličovo delové podanie. Kým predtým nasúkal v priemere 21 es na zápas, vo finále si pripísal len päť.

Švajčiarsky expres nespomaľoval. Suverénnym výkonom sa prepracoval k mečbalom a ten druhý bezpečne premenil. Získal tak už ôsmy titul na posvätnej tráve. „Vyhrať Wimbledon bez straty setu je kúzelné, stále tomu nedokážem uveriť,“ žasol Roger nad vlastným výkonom.

Dopomohli mu k nemu bohaté skúsenosti z veľkých grandslamových zápasov, ako aj výdatná podpora manželky Mirky. „Doprajem si poriadny odpočinok,“ hlásil Federer pred finále a porovnal prípravu naň s minulosťou. „Kým pred rokmi som chodieval na grandslamy s omnoho menším tímom, teraz je nás plno, okolo pobehujú deti. Občas počujem spoza dverí, ako sa ozve: ,Nebuďte ocka, spí.ʻ Je to milé,“ vytiahol scénku so súkromia.

Pred súbojom o wimbledonskú trofej ho, zdá sa, žiadne z dvojičiek nezobudilo. Na rozdiel od finále na Australian Open, ktoré sa hralo neskoro večer, si mohli vychutnať triumf ocka Federera na vlastné oči. „Mladšie dvojičky si asi myslia, že majú príjemný výhľad na veľmi pekné ihrisko. Jedného dňa tomu, snáď, porozumejú. Pre moju rodinu a tím je to úžasný moment a patrí nám. Ďakujem, Wimbledon, ďakujem, Švajčiarsko!“ prihovoril sa im Roger priamo na kurte.

A napriek tomu, že sa práve stal vo veku 35 rokov a 342 dní najstarším víťazom Wimbledonu v open ére, má pre súperov jasný odkaz: „Verím, že to nebol môj posledný zápas. O rok chcem prísť znova a pokúsiť sa obhájiť titul.“

class="twitter-video" data-lang="en">

What it means to make history...#Wimbledon@rogerfedererpic.twitter.com/amzokbYM36

— Wimbledon (@Wimbledon) July 16, 2017

Rogeromágia v číslach

0 setov stratil Federer na ceste za triumfom

2 grandslamy už má na svojom konte tento rok (Wimbledon a Australian Open)

5 rokov ubehlo od jeho posledného triumfu v All England Clube

8 wimbledonských trofejí má na svojom konte – rekord medzi mužmi (Sampras a Renshaw po sedem)

19 grandslamových titulov má celkovo (druhý Nadal 15)

35 rokov a 342 dní mal v čase víťazstva – najstarší šampión Wimbledonu v open ére

90 víťazných zápasov už zaznamenal na londýnskej tráve