Dejiskom stretnutia bude tak ako obvykle Národné tenisové centrum (NTC) v Bratislave. Hlavný dvorec, ktorý sa tu nachádza, má tvrdý povrch. Nedávno ho upravovali taktiež pre potreby nášho fedcupového tímu v súboji s Austráliou. Slovenky napokon prehrali 2:3 na zápasy.

Nie je to najlacnejšie

Keďže iné dôstojné lokality na reprezentačné zápasy zatiaľ v našej vlasti nemáme, musí sa antukový dvorec vybudovať opäť v priestoroch NTC. Nie je to práve najlacnejšie. „Náklady nás vyjdú na 30-tisíc eur,“ vypočítal generálny sekretár tenisového zväzu Igor Moška minulý rok, keď sa použila antuka naposledy. Bolo to v rovnakej fáze turnaja.

Ochranná fólia zakryje celý tvrdý povrch kurtu.
Ochranná fólia zakryje celý tvrdý povrch kurtu.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Pôvodný tvrdý povrchu pokryli ochrannou fóliu, aby s anepoškodil.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Momentálne sa už pracuje na novom antukovom dvorci. „S výstavbou kurtu sme začali v piatok. Natiahli sme izolačné vrstvy – fóliu a geotextíliu. Tie chránia pôvodný povrch,“ priblížil Jozef Michálik, šéf firmy M.Cup, ktorá má so stavaním tenisových dvorcov vyše 25-ročné skúsenosti. „V sobotu a v nedeľu pribudli vrstvy kameniva,“ pokračoval s tým, že by radi odovzdali dielo vo štvrtok 7. apríla.

Odkaz Molikovej slovenským tenistkám: Viem, čo vám chýba k elite

Slovo „dielo“ nie je vôbec prehnané, postaviť kvalitný kurt je totiž umenie. V sťažených podmienkach obzvlášť. Pod hlavným dvorcom sa nachádzajú garáže NTC, a tak je nosnosť obmedzená na 200 ton. To je zhruba tretina oproti ideálu. Napriek tomu musia byť podmienky na kurte vrátane tvrdosti, odskoku a rovinatosti rovnaké ako na vonkajších dvorcoch. A ako to stavitelia dosiahnu? „To je naše know-how,“ usmial sa Michálik.

Kopy spred budovy museli robotníci navoziť ručne.
Kopy spred budovy museli robotníci navoziť ručne.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Dnu pod strechu sa naväža všetko ručne na fúrikoch.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Vlani mal od hráčok tie najlepšie referencie. „S povrchom boli veľmi spokojné. Tvrdili, že lepšia antuka je len na grandslamovom Roland Garros. To bola veľmi dobrá odozva, potešilo nás to,“ neskrýval radosť šéf firmy. Slovenky vtedy vyhrali nad družstvom Švédska hladko 4:0 na zápasy a udržali sa v II. svetovej skupine. „Verím, že aj tento rok im pripravíme víťazné podmienky,“ dodal Michálik.