Federer v nedeľu v noci triumfoval na prestížnom turnaji v Indian Wells. Vo finále si poradil s krajanom Stanom Wawrinkom 6:4, 7:5 a pripísal si na konto už piaty titul z kalifornského podujatia. Akoby vôbec nezažil polročný výpadok od tenisu (vlani v júli sa zranil na Wimbledone a do konca sezóny už nenastúpil – pozn.). Akoby mal samých ľahkých súperov. Akoby mladol. To sa zatiaľ podarilo len Bradovi Pittovi vo filme Podivný prípad Benjamina Buttona, kde si zahral chlapca, ktorý sa narodí ako starec a postupne mladne.

Aj Rogerov prípad je podivný, avšak skutočný. Ostatne, čísla neoklame. Ide o Švajčiarov najlepší štart do sezóny od roku 2006. Vtedy vyhral turnaje v Dauhe, na Australian Open, v Indian Wells a pridal finále z Dubaja. Teraz pridal ku grandslamovému Australian Open ešte titul z Indian Wells a osemfinále v Dubaji. Na konto si pripísal už 3 045 bodov do rebríčka ATP, čo je suverénne najviac na celom okruhu. Pred 11 rokmi mal za spomínané úspechy bodov 1 960, no vtedy sa ešte počítalo starým systémom.

Federerove najlepšie začiatky sezón 2004: Australian Open (V), Rotterdam (ŠF), Dubaj (V), Indian Wells (V) Počet získaných bodov: 1 860 = 3 590 pri súčasnom systéme

2005: Dauha (V), Australian Open (SF), Rotterdam (V), Dubaj (V), Indian Wells (V) Počet bodov: 1 750 = 2 970 „súčasných“

2006: Dauha (V), Australian Open (V), Dubaj (F), Indian Wells (V) Počet bodov: 1 960 = 3 550 „súčasných“

2017: Australian Open (V), Dubaj (OF), Indian Wells (V) Počet získaných bodov: 3 045

Legenda: Za rokom sú turnaje, ktoré odohral a v zátvorkách výsledky, ktoré na nich dosiahol. V = víťazstvo, F = finále, SF = semifinále, ŠF = štvrťfinále, OF = osemfinále.

Roger ukončil finále s Wawrinkom víťazným forhendovým volejom na sieti. „Stan netrafil prvý servis, takže pri druhom som sa posunul bližšie do kurtu, zostal agresívny, nabehol si na sieť a zakončil,“ odrapotal, akoby opisoval recept na prípravu sáčkovej polievku.

V súčasnosti vyzerá tenis v jeho podaní práve tak jednoducho. „Predstavíte si to a potom to vykonáte. Je to také prosté, no ak nedokážete hrať týmto spôsobom, čelíte problému, ktorý je veľmi komplexný. Viem, že momentálne sa veziem na vlne,“ skonštatoval Švajčiar. Uvoľnenú surferskú atmosféru si môže preniesť aj na ďalšie turnaje, avšak pod jednou podmienkou. „Kým je v poriadku moje telo, môžem hrať v pohode, bez strachu zo súperov a bez tlaku z očakávaní. Najprv musí byť v pohode telo, potom sa pridá aj myseľ,“ zhodnotil Federer.