Už v utorok sa stali semifinalistkami talianska obhajkyňa titulu Francesca Schiavoneová a domáca finalistka Wimbledonu 2007 Marion Bartoliová.

Ázijská finalistka januárových melbournských Australian Open Na Li mala vo vstupnej časti na hlavnom dvorci Philippa Chatriera proti Azarenkovej manko 1:2 s brejkom, ale okamžite dosiahla rebrejk, odvtedy stále bola o krok vpredu a od stavu 5:5 a 0:15 si pripísala 8 fiftínov v rade. Znamená to, že na príjme v dvanástom geme sa presadila na nulu. V druhej časti tiež prehrávala 1:2 po strate servisu, ale odvtedy si gemy pripisovala už len ona. Číňanka zužitkovala tretí mečbal.

"Pri tých prvých dvoch mečbaloch akoby som nevedela, čo si počať. Už z predvčerajšieho postupu do štvrťfinále som mala veľkú radosť. Ani by som si nepomyslela, že sa tu dostanem dokonca do semifinále. Na zostávajúcich grandslamových podujatiach by som si prisúdila šancu, nie však v súvislosti s Roland Garros. Mnoho ľudí zastávalo názor, že nedokážem zahrať na antuke, ale teraz by asi mali zmeniť názor," zasmiala sa Na Li na tlačovej besede. Číňanka predtým zdolala ďalšiu ofenzívne ladenú hráčku Petru Kvitovú z ČR, teraz ju čaká ruská "strelkyňa" Šarapovová: "Všetky tri vrátane Viktorie udierajú do loptičky prevažne tvrdo a plocho. Majú v hre málo rotácií, dropšotov a podobných prvkov, ktorými sa vyznačuje napríklad španielska škola. Myslím si, že mi to vyhovuje. Nenávidím totiž pobehovanie za loptičkou. Radšej stojím na mieste."

Azarenková nemala natoľko veselú náladu: "Súperka dnes bola lepšou hráčkou. Zahrala dobre v dôležitých okamihoch. Ja som nepredviedla optimálny výkon. Bojovala som a snažila som sa prevážiť vývoj na moju stranu, ale nepodarilo sa mi to. Najmä v prvom sete, ktorý bol naozaj tesný, som mala príležitosti, ale nepočínala som si dosť disciplinovane."

Dvadsaťdeväťročná Na Li si zlepšila už o dve kolá osobný rekord z medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2009. Teraz je prvou čínskou semifinalistkou, pričom precedensom tohto typu bolo už štvrťfinále. Na Li síce bola na prípravných turnajoch na najpomalšom povrchu v španielskej aj talianskej metropole v semifinále, ale predtým mala od súboja s Belgičankou Kim Clijstersovou o grandslamovú trofej na južnej pologuli zápasovú bilanciu 1:5.

Hrdinka Wimbledonu 2004, US Open 2006 a Australian Open 2008 Šarapovová dosiahla na kurte Suzanne Lenglenovej brejk na 1:0, hoci mala manko 0:40. Bývalá jednotka svetového rebríčka WTA tým nastolila tón a rýchlo prevzala kontrolu nad zápasom. Sibírčanka s floridským domicilom síce je len o päť mesiacov staršia od Petkovicovej, ale vyznievala oveľa skúsenejšie, čo vzhľadom na jej zbierku úspechov ani neprekvapilo. Nemka, ktorá by sa v prípade stredajšieho triumfu premiérovo prepracovala do Top 10, sa uvoľnila až pri skóre 0:6, 0:2. Vyrovnala na 2:2 a neskôr rebrejkom aj na 3:3, lenže v siedmom geme znova prišla o servis, na returne v ôsmej hre neťažila zo sľubného náskoku 30:0 a Ruska napokon už ani nemusela podávať na postup.

"Som naozaj nadšená, že sa mi podarilo znova tu postúpiť do semifinále. Najmä v úvode tam bolo niekoľko gemov cez zhody, aj preto zápas trval tak dlho. Výsledok možno vyznieva jasne, ale bolo to oveľa náročnejšie. Na začiatku mi vychádzali dôležité fiftíny, z čoho vyvstával rozdiel. V druhom sete som mala výkyvy, ale zvládla som to. Na predchádzajúcom vrcholnom turnaji som prehrala práve s Petkovicovou, teraz som ju zdolala, aj to je dôkaz môjho výkonnostného progresu," upozornila Šarapovová, ktorá v osemfinále Australian Open podľahla Nemke 2:6, 3:6 a za "víťazný Petkodance" sa jej revanšovala už v semifinále v Miami. Momentálne nad ňou vedie 3:1.

"Začala som príliš pomaly a počas celého zápasu mi chýbal cit pre podanie, ona to naplno zužitkovala. Navyše, zahrala najmä v prvom sete bezchybne. Mám pocit, že v ňom urobila vari len dve či tri nevynútené chyby. Od Marie by som predsa len očakávala viac lacných bodov. Dnes však odohrala skvelý zápas, počínala si veľmi solídne. Jej úderom okrem razancie nechýbala ani dĺžka, nedovoľovala mi útočiť. Problém teda nespočíval iba vo mne. Súperka si určite zaslúžila víťazstvo, hoci v druhom sete tam boli pasáže, ktoré mohli nastoliť obrat v môj prospech. Je to skvelá šampiónka, vnímam ju s veľkým rešpektom," vyhlásila Petkovicová.

Zverenkyňa Thomasa Högstedta Šarapovová prehrávala minulý štvrtok v 2. kole so 17-ročnou domácou držiteľkou voľnej karty Caroline Garciovou kriticky 3:6, 1:4 s dvojitým brejkom, ale odvtedy nestratila v tomto stretnutí ani gem. Garciová teraz v osemfinále súťaže dievčat premohla Janu Čepelovú.

Dvadsaťštyriročná Šarapovová dosiaľ bola na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska najďalej práve v semifinále v sezóne 2007. Vlani sa lúčila v 3. kole, v ktorom narazila na Belgičanku Justine Heninovú. V sezóne 2009 inkasovala štvrťfinálový debakel od Dominiky Cibulkovej (0:6, 2:6). Snúbenica slovinského basketbalistu Sašu Vujačiča Šarapovová nedávno zaujala ziskom titulu na prípravnom turnaji v Ríme. V prípade triumfu pri Seine by bola desiatou hráčkou s kompletnou zbierkou grandslamových titulov počas tzv. otvorenej éry. Ako zatiaľ posledná pribudla na melbournských Australian Open 2003 Američanka Serena Williamsová.

Šarapovová síce vedie v bilancii zo vzájomných duelov nad Na Li 5:2, ale ťahala za kratší koniec v oboch najčerstvejších - zhodne na tráve v britskom Birminghame vo dvoch setoch. Paradoxom je skutočnosť, že Ruska aj Číňanka nemajú povesť hráčok najefektívnejších práve na antuke - skôr naopak.

Dvojhra žien - štvrťfinále:

Na Li (Čína-6) - Viktoria Azarenková (Biel.-4) 7:5, 6:2 za 89 minút
Maria Šarapovová (Rus.-7) - Andrea Petkovicová (Nem.-15) 6:0, 6:3 za 91 minút

Zloženie dvojíc v semifinále:
Marion Bartoliová (Fr.-11) - Francesca Schiavoneová (Tal.-5) / bilancia: 1:4
Na Li (Čína-6) - Maria Šarapovová (Rus.-7) / bilancia: 2:5

Vo finále ženskej štvorhry aj Češky Hlaváčková s Hradeckou

ženy - štvorhra - semifinále: 

Sania Mirzaová, Jelena Vesninová (7-Ind./Rus.) - Liezel Huberová, Lisa Raymondová (USA) 6:3, 2:6, 6:4, Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká (ČR) - Vania Kingová, Jaroslava Švedovová (USA/Kaz.) 6:3, 6:3