Švajčiara prekonal Djokovič v tejto fáze aj na predchádzajúcej súčasti "veľkej štvorky". Na US Open to bolo z dvoch mečbalov, teraz oveľa hladšie a úplne zaslúžene.

Tretí muž tohto podujatia i svetového rebríčka ATP Djokovič bude v nedeľu od 9.40 h SEČ v Aréne Roda Lavera bojovať o trofej Norman Brookes Challenge Cup s úspešným z piatkového semifinále David Ferrer (Šp.-7) - Andy Murray (V. Brit.-5). Len tretí raz z ostatných 24 Majors vrátane práve vrcholiaceho sa šampión nebude volať Federer alebo Nadal.

Španielsky líder počítačového poradia nestačil v stredu vo štvrťfinále na krajana Davida Ferrera. Aj on - rovnako ako veľký švajčiarsky rival - prehral v troch setoch. Premiérovo od situácie spred Wimbledonu 2003 platí, že Federer, v Melbourne Parku šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010, nie je úradujúcim víťazom žiadneho grandslamového turnaja. V bilancii zo súbojov s Djokovičom má navrch 13:7.

Pre Djokoviča zatiaľ naplno zaberá okrídlené "do tretice všetko dobré". V sezónach 2009 i 2010 sa na tomto turnaji lúčil už vo štvrťfinálovej fáze. Pred troma rokmi sa stretol s Federerom rovnako ako teraz v semifinále: Švajčiara zdolal a potom si poradil vo finále s Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom.

Dvojhra mužov - semifinále:
Novak Djokovič (Srb.-3) - Roger Federer (Švaj.-2) 7:6 (3), 7:5, 6:4 za 180 minút

Piatkový semifinálový program (9.40 h SEČ):
David Ferrer (Šp.-7) - Andy Murray (V. Brit.-5) / bilancia 3:2