1. kapitola Prvé rande s hokejkou a pukom

Koncom leta 1980 sa konal v Dubnici ako každý rok nábor chlapcov do prípravky. Malí špunti, zväčša prváci na základnej škole, sa tu stavali na korčule a podopierali sa pritom hokejkou. Medzi chlapcami, ktorých sa ujal mládežnícky tréner Jozef Bórik, však Paľko Demitra nebol. Behal totiž za loptou na vedľajšom futbalovom ihrisku.

„Otec Paľo si z neho želal futbalistu. Malý tam teda chodil rok či dva až do chvíle, keď ho v jednom zápase tréner nechal sedieť na lavičke a poslal ho do hry až na druhý polčas. Vtedy na futbal zanevrel a prišiel k nám,“ opísal zlomový okamih jeho prvý tréner Bórik.

Na prvých tréningoch sa len tak motal

Keď Palino prišiel na zimák, nemal ešte ani šesť rokov. Sezóna už bola v plnom prúde a keďže mu zle vychádzali roky, mala už väčšina jeho spoluhráčov takmer rok tréningu na korčuliach za sebou.

Mladík: Pavol Demitra v drese Dubnice.
Foto: Demitra 38

„Väčšina z nich už slušne korčuľovala, keď sa on ešte len tak motal po ľade a ledva sa udržal. Spočiatku mal biedne korčule, asi od starého otca, ale potom mu otec kúpil nové a rýchlo sa zlepšoval. Na rozdiel od ostatných chlapcov, vždy mal hlavu hore,“ spomína tréner Bórik. Pali mal športové gény v rodine. Otec bol vynikajúci futbalista a jeho mladšia sestra Monika hrávala tiež hokej.

V jednom zápase až 11 gólov

V sezóne 1986/87 už bolo meno šikovného útočníka v mládežníckych kategóriách neprehliadnuteľné. V zápase Dubnice proti Prievidzi strelil Demitra 11 gólov pri víťazstve 19:0 a dokázal sa ešte poriadne na seba nahnevať, že nepremenil ďalšie šance. V ročníku 1988/89 dokázal v 28 zápasoch nastrieľať neuveriteľných 118 presných zásahov a vtedy už nikto nepochyboval, že im pod nosom rastie mimoriadny talent..

Registračka:Táto bola Demitrova prvá.
Foto: Demitra 38

Volali naňho políciu

Mladý Demitra aj v lete počas prázdnin s hokejom nekončil. Pri bytovke mlátili s rovesníkmi do puku či loptičky tak urputne, až museli susedia volať policajtov, že niekto zničil kontajnery. Jasné, že v tomto veku dokázal povystrájať lapajstvá a otestovať nervy svojich rodičov, učiteľov aj trénerov. Nikdy však neprekročil bežné medze...

Mamine zápisky: Pani Demitrová robila synovi štatistiky.
Foto: Demitra 38