Žampa pre Plus JEDEN DEŇ opísal, aké je to na vražednom kopci v Kitzbüheli jazdiť rýchlosťou takmer 150 km/h.

Tak už to máte za sebou. Ako dopadla vaša premiéra na Streife?

– Hovoril som si, že ak sa dostanem pod hranicu desať sekúnd straty, bude to super. Podarilo sa. Dostal som sa pod osem sekúnd. Na prvom medzičase som bol na 24. mieste, čo je na slalomára dobré. Je to veľmi náročný kopec. Musíš si stále opakovať, ako máš ísť. Stačí totiž, že ak urobíš jedno zaváhanie, skončíš v sieti. Preto som nešiel naplno.

Zjazdovka v Kitzbüheli naháňa pretekárom strach. Mali ste ho aj vy, keď ste sa postavili na štart?

– Nesmieš mať strach. To radšej ani neštartuj! Musíš byť divoch, šialenec a kamikadze. No treba však mať aj rešpekt. Tu totiž platí: Ak pôjdeš bezhlavo, na sto percent sa rozbiješ.

Radil vám niekto, ako túto náročnú trať zvládnuť?

– Áno, prešiel som si ju s Bodom Millerom, ktorý mi hovoril, aby som išiel predovšetkým s rozumom a pred každým skokom pribrzdil.

Žampa opäť bodoval: Po superkombinácii zvládol aj slalom

Práve skoky a rýchlosť sú tu doslova šialené. Sedí to?

– Skúsim vám v skratke opísať, čo som prežíval na trati. Začínaš skokom. Letíš šesťdesiat metrov ďaleko a päť metrov vysoko. Potom prichádza technická pasáž. Je tam obrovská odstredivá sila. Posledný Hausberg, to je brutálne. Následne padneš do strminy. Musíš hneď točiť. V závere letíš 30 metrov ďaleko a ideš rýchlosťou okolo 140 km/h. Lyže máš ako krídla a berú ťa smerom hore. Je to extrémny zjazd a tento rok aj extrémne ľadový i rýchly….