Posledná skúška otváracieho ceremoniálu sa konala v utorok popoludní na štadióne v Ružinove, kde naše talenty z celého Slovenska cibrili posledné detaily pod taktovkou choreografky Evy Vaňovej a bývalej krasokorčuliarky Evy Ďurišinovej. Na otázku či nechcela sama vystupovať na ľade vtipne poznamenala. „Čo by tam už stará puška ukázala, akurát by som si asi privolala hypertenziu,“ zasmiala sa.

Hlavným motívom ceremoniálu je víla, ktorú stvárňuje Nina Letenayová. Po nej prídu na rad vlajkonosiči všetkých zúčastnených krajín. V jemne ladenej choreografii si diváci určite prídu na svoje. Z našich reprezentantov sa ako prvá predstaví Nicole Rajičová.

Začínajú sa ME v krasokorčuľovaní: Rajičová takmer nedoletela

Nicole Rajičová priletela s meškaním, problémy jej spôsobila snehová búrka.
Foto: SITA

„Som rada, že sme v pondelok predsa len doleteli, i keď s meškaním kvôli snehovej búrke. Prvý let z New Yorku nám zrušili, druhý prehodili, museli sme čakať šesť hodín, ale napokon som tu. Nejakú trému nepociťujem, myslím že som dobre pripravená, i keď som pred 8 tisícovým publikom doma ešte nekorčuľovala. Som rada, že začíname ráno, lebo keď býva program večer, neviem celý deň, čo so sebou robiť,“ skonštatovala Nicole od ktorej sa očakáva, že prerazí do prvej desiatky.

Najväčším naším želiezkom v ohni však budú tanečníci Federica Testa-Lukáš Csölley. „Sme pozitívne naladení a sme radi, že sme konečne tu. Cítime sa uvoľnene Radi by sme predviedli naše maximum. Vlani sme boli na ôsmom mieste a tak dúfam, že sa posunieme už len nahor,“ zaprial si Lukáš, ktorý nosí so sebou v ruksaku tri, štyri talizmany.

Rocker Sabovčík si obuje korčule: Kvôli Bratislave pôjde aj cez bolesť

Najväčším ťahákom záverečnej exhibície bude bez pochýb vystúpenie nášho legendárneho krasokorčuliara Jožka Sabovčíka, ktorý pred 30 rokmi skočil ako prvý na svete štvoritý odpichnutý rittberger.

„Nerozmýšľam tak často o tom, že som bol prvý, kto ho skočil. Naposledy som ho predviedol, keď som mal 44 rokov. Potom som si zlomil členok a už to nešlo. Som rád, že som korčuľoval v tom čase, pretože dnes je to veľmi ťažké. Nový systém urobil z krasokorčuľovania nový šport. Pomaly, aby ste všade chodili s kalkulačkou, ak chcete mať čo najlepšie technické body. Neviem ako dlho dokážem ešte korčuľovať. Na exhibícii sa však môžu tešiť diváci na moje salto,“ odkázal 52-ročný Jozef.