Ich silné stránky pre náš denník zhodnotil Robert Bakalář (70), ktorého môžete často počuť v priamych prenosoch českej verzie Eurosportu. „Prepisujú dejiny nielen v slovenskom športe a cyklistike, ale aj na celom svete,“ hovorí o našich hviezdach český komentátor.


Peter Velits

Učil a učí sa od najlepších

Peter je v Pro Tour už tretí rok. Sagan je profesionálom prvý rok – zbiera skúsenosti. Taktika, pretekárska šikovnosť sa získava rokmi. Velits sa mal od koho učiť v Milrame i Columbii. Má pri sebe majstra sveta Michaela Rogersa, úspešných jazdcov i skúsené nemecké vedenie. Tímy obidvoch jazdcov sú na vyššej úrovni, vyššej ako Astana. Tá si postavila stajňu pre Contadora, tak ako Discovery Channel pre Armstronga.

Stvorený na dlhé preteky

U Velitsovcov je to inak ako u Sagana, keďže najprv skončili s hokejom a potom sa venovali ceste. Peter bol samostatný, s bratom žili od 18 rokov v Afrike pol roka, potom zase v Európe. Sú špecialistami práve na cestnú cyklistiku. Skôr by som povedal, že Velits má šancu uspieť v celkovom umiestnení na dlhých etapových pretekoch ako Vuelta či Tour de France.

Zvláda hory i časovky

Opýtal som sa Petra, povedz mi tajomstvo jazdy v horách. Lebo on sa v etape nespustí hlbšie ako na 10. miesto. Hovoril mi, že keď sa ide dlho v horách a keď je v skupine vzadu, tam sa spomaľuje. Ak sa chce dostať naspäť, musí zase zrýchľovať a to ho vyčerpá. Keď je stále na špici, ide sa rovnakým tempom a neunaví sa tak. To svedčí o tom, aký je Velits vyzretý v 25 rokoch. Dokáže však aj veľmi rýchlo špurtovať. Na Tour a na Vuelte sa mu darilo v časovkách.


Peter Sagan

Sagan je komplexnejší pretekár

Základný rozdiel je vo veku oboch jazdcov. Päť rokov v prospech alebo neprospech Sagana. Sagan je komplexnejší pretekár v tom, že absolvoval v minulosti všetky disciplíny. Má medaily z horských bicyklov a cyklokrosu. To bolo ešte v čase, keď nechcel jazdiť po ceste. Lenže prišiel do tímu Liquigas a tam mu šéfovia povedali, nech na to zabudne.

Fyzička na pohľadanie

To, že prešiel z horských bicyklov na cyklokros a potom na cestu, sa ukazuje ako výhoda. Disponuje neuveriteľným fyzickým fondom. Manažér z Liquigasu mi tvrdil, že v 19 rokoch nemali na testoch takého pripraveného jazdca. Je jedinečný tým, že pri triumfoch nerešpektoval šprintérske zvyky. Vyšiel si na druhú stranu cesty a vyhral. A to je ešte len vo svojich začiatkoch.

Je dravý a drzý

Sagan by v budúcnosti, aj keď je to zatiaľ hypotéza, mohol ísť dobre na klasických jednorazových pretekoch. Dlhé etapové sú naňho ešte ťažké. Absolvoval Okolo Švajčiarska a po dvoch etapách zliezol z bicykla pre absolútne vyčerpanie. Jednoducho na to nemal. V tomto sa podobá na Švajčiara Fabiana Cancellaru. Keď sa Sagan pozerá na pelotón, myslí si svoje. Vy si tu špekulujte, ja vyhrám! To urobil v Amerike na Tour of California alebo na Paríž – Nice. Drzí musia byť obaja, Sagan je však športovo drzejší.