V 22. ročníku ankety Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfovala Kuzminová s výrazným náskokom pred hokejovým držiteľom Stanleyho pohára Mariánom Gáboríkom a finalistkou tenisového Australian Open Dominikou Cibulkovou.

"Rok 2014 bol krásny a plný zážitkov, najmä jeho úvod. Celkovo priniesol pre všetkých plno zážitkov, nielen čo sa týka športu. Mám rada svoju prácu, pretože to nie je len hobby. Je to niečo viac. Každý z nás chodí do práce a snaží sa ju vykonávať čo najlepšie, ja nie som výnimkou. Som veľmi rada, že ideme správnym smerom a robíme radosť ľuďom, keď sa nám darí," uviedla Anastasia Kuzminová.

V kategórii kolektívov suverénne vyhralo reprezentačné družstvo futbalistov Slovenska, ktoré si na jeseň v štyroch úvodných kvalifikačných zápasoch na Euro 2016 pripísalo samé víťazstvá. "Chlapci mali fantastický rok, taký ešte v ére samostatnosti Slovensko nemalo. Víťazstvo nad Španielskom, či na Ukrajine, v Macedónsku a Bielorusku a priebežné prvé miesto v kvalifikačnej skupine je veľmi pekný úspech. Na druhej strane viem, že ďalší rok bude pre nás veľmi ťažký. Je zaväzujúce, aby sme dobré veci dotiahli do konca. Pretože zajace sa počítajú až po poľovačke. Chceme ísť na európsky šampionát do Francúzska. Nebude to jednoduché, ale spoločnými silami by sa nám to mohlo podariť," nádeja sa tréner reprezentácie SR Ján Kozák.

Kráľovnou je Nasťa! Naši čitatelia vybrali najlepšieho športovca

Minúta po minúte

21:43 - Minister obrany Martin Glváč odovzdá ocenenie pre najlepšiu športovkyňu roka Anastasiu Kuzminovú. Najúspešnejšia slovenská olympionička, ktorá ako jediná v histórii zimnej olympiády obhájila zlatú medailu v biatlone na 7,5 kilometrov, presnejšie 9. februára v Soči.

21:35 - Hokejový tréner Vladimír Vujtek a Zdeno Cíger odovzdajú cenu za druhé miesto pre Mariána Gáboríka. Za druhého najlepšieho športvca a hokejistu roka prišiel ocenenie prevziať jeho otec.

Teraz je už jasné, kto sa stane najlepším športovcom Slovenska za rok 2014.

21:31 - Na bronzovej priečke sa umiestnila Dominika Cibulková, ktorá si pomýlila cenu divákov s tretím miestom v ankete novinárov.

21:30 - Martina Moravcová a Radka Zrubáková odovzdajú cenu pre tretieho najlepšieho športovca Slovenska.

21:25 - Dominika Cibulková sa stala najlepšou športovkyňou v diváckom hlasovaní.

21:18 - Už teraz je jasné, že víťaz zíde z tria: Dominika Cibulková, Marián Gáborík a Anastasia Kuzminová.

21:13 - Nepopulárna zemiaková medaila sa ušla vodáckemu duu Erik Vlček a Juraj Tarr. Rýchlostní kanoisti K2 získali na majstrovstvách sveta v Moskve dve zlaté medaily. Jednu na 500-metrovej a druhú na 1000-metrovej trati.

21:11 - Prvé veľké prekvapenie večera. Peter Sagan sa umiestnil až na piatom mieste. "Tourminátor" si plní povinnosti u nového zamestnávateľa a v jeho mene všetkým poďakoval jeho otec.

21:08 - Prvá veľká medaila chodca Mateja Tótha sa zrodil na majstrovstvách Európy v atletike. Na 50 kilometrov skončil na druhom mieste a v ankete Športovec roka na šiestom mieste.

21:06 - Erik Varga sa stal majstrom sveta v trape. Tento titul si vybojoval na svetovom šampionáte v Granade, ale v tejto ankete mu to stačilo len na siedme miesto.

21:04 - Piate a šieste miesto na olympiáde v Soči vyniesli Adamovi Žampovi ôsme miesto. Adam je momentálne na pretekoch svetového pohára.

21:02 - Jediný futbalista v nominovanej desiatke Marek Hamšík skončil na deviatom mieste. Cenu za Mareka prišiel prevziať jeho otec Richard.

21:00 - Začína sa predstavovanie desiatky najlepších športovcov. Desiatu priečku si od novinárov vyslúžila Martina Hrašnová. Strieborná na európskom šampionáte  v atletike v hode kladivom.

20:54 - Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár uviedol do Siene slávy ďalšiu športovú legendu, a to atlétku Evu Šuranovú. Tá ako jediná Slovenka získala olympijskú medailu v atletike. Počas ďakovnej reči vyzdvihla toto spoločenské podujatie, ktoré si váži viac ako svoju medailu.

20:43 - A je rozhodnuté. Najlepším kolektívom roka sa stáva reprezentácia futbalistov Slovenska. Za celý kolektív si cenu prišli prevziať tréner Ján Kozák a stopér Ján Ďurica. Šéf lavičky Kozák poďakoval všetkým za hlasy a zaželal si plný štadión na najbližšom kvalifikačnom zápase proti Luxembursku. Cenu im udeľovali Tomáš Grossman a futbalová legenda Jozef Adamec.

20:40 - Družstvo skeeteriek vystriedali chlapi. Konkrétne hliadka Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, ale bez lídra Michala Martikána. Hliadka 3xC1 sa umiestnila na druhom mieste v kategórii kolektív roka.

20:34 - Za vymenovania úspechov prichádza na pódium družstvo strelkýň v skeete Danka Barteková, Andrea Stranovská, Monika Štibravá - Zemková, ktoré sa umiestnilo na treťom mieste v kategórii kolektív. Za všetky poďakovala Danka Barteková.

20:30 - Galavečerom Športovec roka bude divákov sprevádzať až trojica moderátorov. Chodiaca encyklopédia športu Marcel Merčiak a moderátorské duo Junior a Marcel, ktoré sa predvedie na pódiu. Merčiak v komentátorskej lóži vyzerá ako DJ, ale všetci sa tešia na jeho obrovský prehľad.

Najhorúcejšou favoritkou na zisk ocenenia je Anastasia Kuzminová, ktorá vo februári zažiarila pod piatimi kruhmi v Soči. Ako prvej žene v histórii sa jej podarilo obhájiť zlatú medailu na olympiáde v rýchlostných pretekoch biatlonu na 7,5 kilometra.

Cibulkovej grandslamové finále

Ešte skôr, ako Nasťa so slzami v očiach spievala slovenskú hymnu na stupňoch víťazov Soči, znelo Melbourne hlasné „Pomé“ Dominiky Cibulkovej. Tá sa ako prvá Slovenka prebojovala do grandslamového finále.

Na Slovensko po ruku opäť zavítal Stanley Cup a opäť do Trenčína, kde ho nepriniesol Marián Hossa, ale jeho menovec Marián Gáborik. Po dlhých 14 sezónach v NHL odlesk na najslávnejšiu trofej pridáva aj fakt, že „Gabi“ sa stal najlepším strelcom play off.

Sagan zelený aj tretíkrát

Peter Sagan sa ocitol v ankete už po štvrtýkrát v rade. Aj keď posledná sezóna nevyšla podľa jeho predstáv, stále patrí medzi to najlepšie, čo slovenský šport ponúka. Bývalý líder tímu Cannondale dokázal po tretíkrát v rade obhájiť zelené tričko na Tour de France a na konci sezóny prestúpiť do rusko-dánskeho zoskupenia Tinkoff-Saxo.

Výbornú sezónu majú za sebou aj doublekanoisti Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorí na majstrovstvách sveta získali dve zlaté medaily. Na európskom šampionáte sa na stupne víťazov postavil Matej Tóth. Adam Žampa na olympijskych zjazdovkách skončil na 5. a 6. mieste.

Marek Hamšík je ofenzívnym lídrom slovenskej futbalovej reprezentácie, ktorá má za sebou vskutku úspešný rok. Strelec Erik Varga sa stal na šampionáte v Grenade zlatým medailistom a Martina Hrašnová získala bronz na majstrovstvách Európy v Zürichu.