Skončil piaty a šiesty na olympiáde, kde šokoval celý svet. Čoraz väčšie úspechy zbiera aj vo Svetovom pohári. Tým sa zaradil medzi širšiu špičku svetového zjazdového lyžovania. Pri Žampovom mene si však jeho súperi dodnes pretierajú oči.

„Adam Žampa? To je jednoducho zázrak,“ krútia hlavami jazdci z rangu Hirscher a spol. Dôvod? „Realita je veľmi ťažká a krutá. Najlepší jazdci, ktorým sa snaží Adam konkurovať, majú desaťčlenný tím, ktorý sa o nich stará . Aby sme sa im vyrovnali, tak musíme kmitať celá rodina.

Babka pomáha pri logistike. Okolo servisu behá starý tatko. Tak ako teraz v Schladmingu. Robíme, čo môžeme, ale niekedy je to fakt o nervy. Náš život totiž funguje na báze kočovných Rómov. Celá rodina pendlujeme z pretekov na preteky,“ vysvetľovala Adamova mama Slávka. Na poslednom Svetovom pohári v Schladmingu robila Adamovi atašé aj šoférku.

„Chýbal otec, ktorý bol s Andreasom v Kórei. Bolo to cítiť, pretože som toho mala vyše hlavy. Čo už narobíme. Stále veríme, že sa to hádam časom zmení,“ pridala Slávka. „Nepotrebujeme až dvanásťčlenný tím, ako má napríklad Marcel Hirscher alebo iní.

No bez regenerácia a fyzia je problém po náročnom programe sa dostať rýchlo späť do formy. Vo svetovej špičke sa jazdí na stotinky a tie znamenajú detaily. My zápasíme so základnými vecami. Všetko je to o peniazoch,“ myslí si Žampa.

Adam Žampa: Polhodinu zničený v cieli

Len na porovnanie, kým Adamov rozpočet, ktorý si z veľkej časti hradí zo svojich peňazí, atakuje 280-tisíc eur, konkurenti z najlepšej dvadsiatky sa oháňajú sumami okolo jedného milióna. Momentálne sa Adam presúva do Ameriky na svetový šampionát.

Aj tu bude musieť siahnuť do svojho vrecka, aby ako-tak dokázal konkurovať najlepším. „Svetový pohár jazdíme za svoje. Z nášho zjazdového lyžovania dostaneme niečo, ale aby tam mal aspoň ten skromný kompletný tím, budeme musieť znovu platiť zo svojho,“ dodal Adamov otec Tomáš.