Generálna asociácia medzinárodných federácií (GAISF) minulý týždeň uznala pole dance za profesionálny šport a jeho najvyšší orgán Medzinárodnú federáciu športov pri tyči (IPSF) prijala medzi seba. Veľkú zásluhu má na tom hlavne prezidentka IPSF Katie Coatesová (41), ktorá už v roku 2006 začala zháňať podpisy, aby sa šport s nádychom erotiky stal oficiálnym športom.

„Na začiatku roka 2000 sa ľudia začali pozerať na pole dance ako na druh posilňovania a do úzadia sa dostávali jeho sexuálne znaky. Vylúčili sa vysoké podpätky a tance pri tyči sa sprístupnili širokej verejnosti,“ rozhovorila sa pre The Sun Katie. Nebola to však ľahká cesta, aby športy pri tyči uznali ako šport. „Mali sme veľa neprajníkov, ktorí tvrdili, že pole dance nikdy neuznajú za šport,“ zaspomínala si Coatesová.

Prezidentka Coatesová sa taktiež venovala aktívne tomuto športu.
Prezidentka Coatesová sa taktiež venovala aktívne tomuto športu.
Zdroj: Getty Images

Patová situácia nastala, keď mal GAISF schváliť pole sport ako profesionálny šport. Potrebovali totiž, aby národné federácie športov pri tyči uznali v 40 krajinách na štyroch kontinentoch, čo bol tak trochu problém. Krajiny nechceli uznávať federácie, kým ho neuzná Generálna asociácia medzinárodných federácií. Aj preto GAISF neuznala nový šport 30 rokov a tak sa rozhodla zmeniť podmienky. Pole dance dostal štatút pozorovaného športu na dva roky, počas ktorých musí dokázať vytvoriť 40 registrovaný národných federácii na štyroch kontinentoch. Zatiaľ ich má 15 a podľa Coatesovej to nebude žiadny problém.

Pole dance sa z nočných podnikov presťahoval do telocviční.
Pole dance sa z nočných podnikov presťahoval do telocviční.
Zdroj: Getty Images

„Aby nás uznali ako šport, museli sme prísť s bodovým systémom, novými pravidlami a dokonca aj antidopingovými pravidlami. Robíme si vlastné dopingové testy už viac ako tri roky, ale tento rok nás začala testovať aj Svetová antidopingová agentúra (WADA),“ priblížila Coatesová, ktorá by chcela tance pri tyči dostať ešte viac do povedomia verejnosti: „Dúfam, že športy pri tyči sa stanú súčasťou olympiády. Tradičné športy strácajú na popularita. Nové čoraz viac oslovujú mladých.“ Jej slová môže potvrdiť skateboarding či lezenie po skalách, ktoré si odbijú premiéru na olympiáde v Tokiu 2020.

FOTO Hackeri vykradli mobil Vonnovej: Zábery ako z porna, pýcha Tigera Woodsa vás šokuje!

FOTO Šokujúca premena Škrtela: Drsný imidž je preč. Pozrite, aký je z neho krásavec!

FOTO Nikto to nemal vidieť: Tenista odhalil prsia slávnej speváčky Scherzinger!

Gáborík sa v manželstve topí v problémoch: Honosná svadba a výlety po svete mu neprospeli!

Ako sa pole dance stal športom:

2000 – ľudia sa začali zaujímať o pole dance 2006 – vyzbieranie 10-tisíc podpisov za vznik medzinárodnej organizácie 2009 – vznik Medzinárodnú federáciu športov pri tyči 2012 – prvé majstrovstvá sveta športov pri tyči 2014 – prvé dopingové testy športovcov pri tyči 2017 – GAISF uznala športy pri tyči ako profesionálny šport.