Hviezdni hokejisti či skvelé biatlonistky sa ako prví nepostarali o to, aby sme pod Tatrami poznali šťastné opojenie aj z medaily zo zimnej olympiády. Podarilo sa to trochu prekvapujúco až snowboardistovi Radovi Židekovi, ktorý po prvej kvalifikačnej jazde bol dokonca posledný. V druhej však išiel na istotu a nakoniec sa prebojoval aj do A-finále.

„Organizátori pripravili trať skvele. Bola dlhá, čo mi vyhovovalo, keďže som bol výborne kondične pripravený. Aj keď dnes zavriem oči, viem si predstaviť každú bránku, cez ktorú som vo finále prešiel,“ rozhovoril sa pre Pravdu po viac ako desiatich rokoch Židek. Pred štartom mal rešpekt. Úvod bol šitý pre rýchlych pretekárov, on ich dobiehal v technických pasážach. „Na trati som urobil len jednu chybu. Na roztápajúcom snehu som nedotočil zákrutu. V cieli mi na víťaza Setha Wescotta chýbal len kúsok. Ak by bola trať dlhšia, predbehol by som ho,“ zaprognózoval si Rado.

V cieli nasledovala obrovská eufória a zo srdca mu spadol veľký kameň. Večer sa potom tri hodiny venoval novinárom. Gratuloval mu aj vtedajší prezident Ivan Gašparoviť či premiér Mikuláš Dzurinda. „Ja som mal pri tom všetko len jedinú prosbu – aby som sa mohol ísť osprchovať.“ Oslavovalo sa v slovenskom dome, kde si ho do parády zobrali hokejisti Richard Kapuš a Ľuboš Bartečko. „Zlomili ma na demänovku,“ spomenul si zverenec Jany Šeďovej.

V roku 2006 sa Židek stal aj Športovcom roka na Slovensku.
V roku 2006 sa Židek stal aj Športovcom roka na Slovensku.
Zdroj: TASR

Dnes by Rado vraj robil veci inak ako v minulosti. „Odvtedy, ako som skončil s aktívnou kariérou, som si uvedomil, že som isté veci nerobil v súlade so svojím telom. Skončilo sa to zranením, išlo o sebazničujúci proces,“ prezradil pretekár, ktorý kedysi podceňoval strečing, prípravu či samotné dýchanie.

Šokujúca zmena v kariére lyžiarky Veroniky Velez Zuzulovej: Ukončila to!

Záhadný status lyžiarky Veroniky Velez Zuzulovou! Je už dieťa na ceste?

Velez-Zuzulová s Vlhovou pobláznili aj úhlavnú rivalku: Takú reakciu nikto nečakal

Nepochopiteľné komentovanie Gantnerovej zatienilo triumf Vlhovej: Fanúšikovia jej posielajú tvrdé odkazy!

Striebornú medailu má odloženú u rodičov, ktorí vedú jeho malú sieň slávy. „Nemám však k nej hlbší vzťah. Medailu by som pokojne predal. Hoci aj za 300 či 400 eur. Napokon, prečo nie? Keby niekomu urobila radosť. Predsa len, je to iba kov. Vyhral som ho a to mi už nik nevezme. Ide len o vec. Ozajstná hodnota je uložená v spomienkach,“ zafilozofoval si na záver prvý slovenský medailista na zimnej olympiáde.