Peter Privara sa pred pár dňami vrátil z Francúzska, kde bol podporiť našich jazdcov - bratov Velitsovcov a Petra Sagana. A práve náš hrdina z Tour de France už v sobotu absolvuje olympijské preteky v Londýne a Privara nebude na trati chýbať

Už rok aj pol je šéfom cyklistického zväzu Peter Privara, ktorý vlani v marci nahradil vo funkcii Antona Tkáča. Narodil sa 16. septembra 1960 v Čadci. Štartoval na Pretekoch mieru (1989), Vuelte (1991), ktorú nedokončil, Okolo Kuby (1989), Okolo Mexika (1989), Okolo Ameriky (1990). Vyhral štyri etapy na Okolo Grécka (1987) a jednu na Okolo Slovenska (1989).

26.07.2012 15:49 Vladimír PAVLÁK , Studienka:
Ahoj, Peter ! Pamätáš si ešte na mňa, chodili sme spolu na VŠ-ekonomickú (ASR). Požičiaval som Ti knihy, lebo Ty si mal individuálne štúdium. Tvoj bratranec Fero Prívara zase chodil na VŠP do Nitry s mojou sestrou Ľubou. Prajem Ti veľa úspechov v Tvojej funkcii.
Keď si mi to oživil, tak si spomínam. Ďakujem :) Ďakujem za otázky aj prejavenú podporu. Držte nám palce v Londýne na OH, ale aj na ďalších podujatiach.
26.07.2012 15:47 Ambro:
Dobry den, chystate sa rokovat s STV, aby mohli divaci v buducnosti vidiet aj slovenske preteky - ci uz majstrovstva Slovenska alebo Okolo Slovenska na svojich obrazovkach? Myslite si, ze by to pomohlo popularite cyklistiky?
Áno chystáme rokovania s STV len čakáme, kto bude novým riaditeľom a určite by priame prenosy z Okolo Slovenska pomohli spropagovať slovenskú cyklistiku.
26.07.2012 15:46 Peter z Nitry:
Čo sa cení v cyklistike medzi odborníkmi viac - vyhrať trikrát etapu ako Peter Sagan a byť 3krát na 2. mieste a raz na treťom, alebo skončiť celkovo 27. miesto ako Peter Velits a Sagan bol až za ním
Jednoznačne etapové víťazstvá sa cenia vyššie.
26.07.2012 15:45 Patrik z Bystrice:
Najazdíte za rok viac km na aute či bicykli?
Keď som sa živili cyklistikou tak som najazdil na bicykli 33 - 35 tisíc kilometrov ročne, teraz tak 3 tisíc, takže už vyhráva auto.
26.07.2012 15:44 Andrej z Trenčína:
Prečo neštartuje Sagan na OH aj v horskej cyklistike, pôvodne sa hovorilo, že pôjde aj túto disciplínu?
Podľa pravidiel MOV by mohol štartovať, ale horská cyklistika sa jazdí na okruhu, kde je limitovaný počet jazdcov.
26.07.2012 15:43 Miro:
Koho považujete za najlepšieho cyklistu všetkých čias?
Z môjho pohľadu je to Eddy Merckx.
26.07.2012 15:43 Jožo z Modry:
Aké majú prezývky Petre Sagan a Peter Velits?
Peťa Sagana volali Rambo, Terminátor, po Tour aj Tourminátor a Peťa Velitsa... neviem.
26.07.2012 15:41 Zuza:
Jediný,co sa poznal s majitelom Grafobalu z cyklistických funkcionárov,bol vraj vás predchodca,následník po Hatapkovi,predavac bicyklov a známy dídžej Palo Záhora,ten vsak vraj utrpel mozgovu porazku a uz vam asi nepomoze.Máte nejakeho obdivovatela Sagana a Velitsa aj medzi inými moznými sponzormi ako napr.Mikloš,Mikulčík,či Dzurinda,veď ked dali 60.mil.na tenisovú halu a nevedia hrat,mohli by dat 120 mil.na cyklostadión,ved bicyklovat sa vraj vedia,ta ne?
Pevne verím, že po tohtoročných úspechoch aj úspešní slovenskí podnikatelia začnú podporovať aj cyklistiku.
26.07.2012 15:40 Laia:
Chcela by som v prvom rade pozdravovať Peťa. Otázka:Aké má ciela Peter na OH?
Samozrejme po týchto úspechoch medailové.
26.07.2012 15:38 Ružička:
Keď dedo bicykloval,Veselý sa bál o víťazstvá.Teraz nechal zničiť váš predchodca Tkáč cyklistický štadión za judášsky groš vraj nejakému Kmotrovi,prezývanému Lotor.Do Lamača sa nepreinvestovalo ani ho..o,futbalové Tehelné tiež chátra,kde sa majú rodiť Saganovci či Ondrušovci? Ičo G.sa vraj zaujíma len o hokej a jazdu do vrchu,tam vraj ale kvitne protekcionizmus.Čo možno urobiť na cyklistickom zvaze pre rozvoj tohto športu na Slovensku a na Tehelnom poli bez cyklistického štadióna podľa Vás?
SZC opäť organizuje preteky okolo Slovenska, nad ktorými prevzal záštitu prezident Gašparovič a tiež nám pomohol pri hľadaní ako prefinancovať toto podujatie. Cyklistický štadión je iná kapitola, ktorú určite do jedného roka uzavrieme. Buď sa začne stavať alebo SZC podnikne právne kroky, aby sme sami mohli stavať štadión.
26.07.2012 15:33 Feri:
Prečo maďari v Interi prestali cyklistiku podporovať,veď Slovnaft sprivatizovali a teraz doňho púšťajú MOL rovno z Maďarska.Nejazdil si za Inter kedysi aj ty? Poznáš sa s maďarmi Weiszovcami futbalistami dedom,synom aj vnukom? Myslíš,že tá dedova nepremenená jedenástka je akousi kliatbou tejto jevrejskej rodiny? Nemali by dať pravnuka radšej bicyklovať?
Áno jazdil som aj ja v Interi a aj vtedy bol futbal na prvom mieste. V Čechách, keď sa privatizovali podniky bola klauzula, že musia časť svojho zisku dávať na šport v regióne. Pri Slovenskej privatizácií sa na takéto niečo zabudlo.
26.07.2012 15:31 TomTom:
Cyklisti su vraj v najlepsich rokoch tesne pred tridstatkou. Preco je to tak? Su hlavne skusenosti, alebo su tam aj ine faktory?
Pre dlhé niekoľkotýždňové preteky sú starší cyklisti úspešnejší, vedia sa lepšie pripraviť, majú skúsenosti a možno aj lepšiu pozíciu vo svojich tímoch.
26.07.2012 15:30 Rogi:
Vraj tohto roku to bolo na Tour de France s účsťou slabšie,o čom svedčí aj fakt,že túr vyhral Angličan. Mnoho osobností chýbalo,lebo sa pripravovalo na olympiádu,a tak si myslím,že bude úspechom Sagana miesto do prvej dvadsiatky,osobne si myslím,že vzhľadom na charakter pretekov v Londýne by bolo lepšie,ak by pretekal "časovkár"P.Velits,ktorý aj napriek chorobe bol vo Francúzsku v etape pravdy štvrtý.Ozaj,vraj pri troche šťastia by mohol v Londýne štartovať?
Na Tour chýbal zo svetovej špičky jedine Contador, ktorý má dištanc pre doping. Možno štartu Peťa Velitsa už na 99% padla. Mali sme prísľub od UCI, že ak niekto odriekne účasť do 25.7. pridelia miesto Peťovi.
26.07.2012 15:27 Peter:
Aký podieľ má Slovenský cyklistický zväz na výchove borcov ako bratia Velitsovci či Peťo Sagan? Nie sú úspešní iba vďaka podpore svojich rodičov? Koľko prispieva zväz jednotlivým klubom?
Myslím, že podstatný. Tréneri mládeže vyhľadávajú talenty, pracujú s nimi, vozia ich na preteky, učia ich základom cyklistiky a samozrejme je nutná podpora rodičov. Tiež keď chcete aby váš syn hral na husle, jedna vec je učiteľ v ľudovej škole umenia, ale husle mu musíte kúpiť vy.
26.07.2012 15:25 Tomáš:
Kedy a kde konečne postavíte nový velodrom?
Velodrom v Bratislave je veľký problém. SZC sa snaží, aby sa začal stavať nová velodrom čím skôr.
26.07.2012 15:23 Janka z Trebišova:
Môžete nejako načrtnúť aký môže byť denný program cyklistu pred pretekmi, čo od rána robí až do štartu a čo sa deje po dojazde do cieľa. ďakujeeem
Cyklisti vstávajú okolo ôsmej, potom majú raňajky, ktoré plynule prejdú do obeda, ktorý tvoria cestoviny. Presúvajú sa na štart, kde sa rozjazdia podľa typu a profilu etapy. Po skončení etapy je vyhlásenie víťazov, dopingová kontrola, presun do hotela, masáž, večera, spánok.
26.07.2012 15:21 Martin:
Ktorú pieseň o bicykli máte najradšej?
Od Queenu :)
26.07.2012 15:20 Juraj:
Jazdíte do práce na bicykli?
Občas áno.
26.07.2012 15:20 Jano:
Kedy ste sa naučili bicyklovať?
Keď som mal štyri roky.
26.07.2012 15:58 Jano z Košíc:
Ak získa Sagan medailu, dostane finančnú odmenu aj od cyklistického zväzu?
Slovenský zväz cyklistiky ale aj celý slovenský šport je finančne podvýživený a ak by sme chceli dať Peťovi odmenu, musel by sa nájsť sponzor. Všetci naši športovci, ktorí získajú na OH medailu dostanú finančnú odmenu od SOV.
26.07.2012 15:18 Patrik z Bratislavy:
Prečo majú Turci na olympiáde toľko jazdcov a Slovensko iba Sagana. Oni nazbierali body na domácich pretekoch, nedokáže aj náš zväz urobiť nejaké podujatie, kde by bratia Velitscovci získali potrebné body na OH?
Turci získali body v kontinentálnom rebríčku usporiadali 4 preteky na úrovni Okolo Slovenska a nepozvali silné tímy. My sme sa hlásili a odmietli nás. Získali veľa bodov aj keď nikto z nás nepozná žiadneho tureckého cyklistu, majú trojčlenné zastúpenie na OH. Doplatili sme na nominačné kritéria, ktoré vypísala UCI.
26.07.2012 15:15 Jano z Bratislavy:
Keby ste si dali teraz preteky s Petrom Saganom z Bratislavy do Žiliny, koľko by ste podľa vás za ním zaostali?
Túto trať som jazdieval keď som sa živil cyklistikou, ale pokračoval som ešte zo Žiliny do Čadce, čo bolo približne 240 km. Vtedy mi to trvalo cca. 7 hodín. Dnes by som to možno zvládol za 9 hodín. Odhadovaná strata by bola asi dve hodiny.
26.07.2012 15:13 Milan z Prešova:
Dobrý deň, môžete prezradiť nejakú zaujímavosť z Tour de France, čo ste zažili
Možno veľmi zaujímavé je, že popularita Peťa Sagana vo Francúzsku súvisí aj s jeho menom. Sagan je francúzske meno a tiež ho aj vyslovujú ako Sagan. Prekvapilo ma, že o Peťa Sagana bol väčší divácky záujem ako o celkového víťaza, keď vystúpil z tímového autobusu, čakalo na podpis a fotografovanie niekoľko stoviek fanúšikov.
26.07.2012 15:10 Peter Pupák:
p.prezident , budem Vám držať prsty, aby sa aspoň s časti vrátil čas "starých zanietencov - UDIho, Mráza, Glajzu, Rusnáka a mnohých ďalších" verím, že výkony a úspechy Petra Sagana "prinesie na štart" viac pretekárov v peletóne ako doposiaľ. Ešte raz všetko dobré s pozdravom Peter Pupák
Ďakujem. Verím, že sa zvýši počet mladých cyklistov, príklad bratov Saganovcov a Velitsovcov pritiahne k bicyklu ďalších perspektývnych cyklistov. Tiež verím, že v mestách, kde kedysi fungovala cyklistika Poprad, Rožňava, Humenné, Košice, Zvolen opäť vzniknú kluby a začnú pracovať s mládežou.
Nájdených 24 záznamov.