Nič nečakané. Peter Sagan zavŕšil čistý hetrik v ankete Zlatý pedál je teda aj v 2013 najlepším slovenským cyklistom. 

Celkovo má potom na konte už štyri triumfy, prvýkrát sa tešil ešte v roku 2008.

Víťazstvo si cení

Držiteľ zeleného trička z Tour de France 2013 sa z prvenstva pochopiteľne tešil. Berie ho ako poctu.

"Veľmi si to cením, chodím sem každý rok a už mám doma peknú zbierku cien,"  povedal Sagan a dodal:

"Na budúci rok sa pokúsim ešte vylepšiť jarné klasiky a možno sa mi podarí vyhrať jednu z tých veľkých. Bol som tu aj s rodinou, takže to pre mňa bol skôr taký osobný, zábavný večer ako nejaká povinnosť."

Mladý cyklista pred týždňom triumfoval aj v ankete Športovec roka. Cenu mu odovzdal prezident SR Ivan Gašparovič.

Kritika slovenských pomerov

Sagan si ale našiel priestor aj na kritiku súčasnej slovenskej cyklistiky. "Dúfam, že cyklistika bude na Slovensku napredovať aj ďalej," vyjadril nádej.

"Síce sme už piati v 'profi' pelotóne, no mládež upadá a rozpadávajú sa jednotlivé kluby. My takto reprezentujeme slovenskú cyklistiku a bol by som veľmi rád, keby s tým niečo robilo aj samotné Slovensko a vrátili by sa staré časy, keď bolo na štarte 150 mladých," pokračoval.

Sagan hneď v úvode roka odchádza do USA, kde bude mať klubové povinnosti, a odtiaľ letí na prvé preteky do Argentíny. Okrem toho ho čaká aj sťahovanie.

Sťahuje sa

"Do ďalšieho roku by som chcel hlavne zlepšiť fungovanie ohľadom môjho osobného života. Po cyklistickej stránke sa mi celkom darí, ale môj život ma trochu vyčerpáva. Aj preto sa sťahujem do Monaka, kde som si zobral byt," informuje.

"Posledné dva roky som býval v podstate iba na hoteloch, chodil som z pretekov na preteky. V Monaku budem mať takú základňu, kde budem fungovať. Vďaka počasiu sa tam dá lepšie trénovať ako na Slovensku," dodal.