Taliansky lekár ruského tímu Katusha je zhrozený, ako sa medzi jazdcami rozšírilo používanie liekov na spanie. A čo je ešte horšie, tak jazdci ich zapíjajú alkoholom, čo máva za následok tzv. „výbušný“ účinok. Na tom sa neskôr môžu stať športovci aj závislí.

Alkohol aj tabak

„Klamal by som, ak by som povedal, že sme porazili doping. Požívanie liekov na spanie je však horšie a omnoho rozšírenejšie ako doping. Spolu s alkoholom je to ešte nebezpečnejší nápoj, ktorý môže mať fatálne následky. Jazdci lejú do seba tento koktejl, lebo sa boja únavy v ďalších etapách. Nechcú používať prírodné extrakty,“ vyhlásil pre Gazetto dello Sport Besnati, podľa ktorého pijú alkohol s liekmi na spanie hlavne mladí jazdci.

Sagan dostal šokujúcu ponuku: Vzdá sa svetový šampión cyklistiky?

Odborník v cyklistických kruhoch varoval aj pred ďalším povoleným dopingom pre cyklistov. „Ak hovoríme o podporných legálnych látkach, tak nemôžeme zabudnúť ani na žuvací tabak. S ním výkonnosť rastie. V posledných dňoch ťažkých Grand Tour si môžete všimnúť červené a opuchnuté ďasná jazdcov,“ zreferoval Massimo Besnati.