Písal sa rok 1970 a v Československu zúrila silná normalizácia, no hory lákali aj tak. Českým horolezcom z Liberca i Jablonca prišiel na um zliezť najvyšší vrch Severnej Ameriky Mount McKinley (6194 m), ale vtedajší Československý zväz telesnej výchovy im neodporučil cestovať do USA. Voľba dokázať niečo veľké padla na vrch Huascarán v Peru. Zorganizovali teda expedíciu pod názvom Peru´70.

MIMORIADNA SPRÁVA Smrť slovenského horolezca v Himalájach: Vlado Štrba výstup na Everest neprežil!

PLUSMÁNIA DENNÍKA PLUS JEDEN DEŇ pokračuje i na online! Je tu DRUHÁ ŠANCA! Máš nálepku PLUSMÁNIE z dnešného dňa? Si stále v hre o 317 megacien na on-line každý deň!

Odhalenie po smrti horolezcu Štrbu (†48): Prečo sa vybral najťažšou cestou?

Do Ánd sa vybrala teda skupina 15 mužov. Štrnásť ich bolo z Česka a jeden Slovák Ivan Bortel, vtedy len 27-ročný inžinier, ktorý patril medzi najväčšie horolezecké talenty spod Tatier. Už cesta tam bola tŕnistá, keď horolezcom pri preprave batožiny loďou zmizlo niekoľko stoviek kilogramov potravín a oblečenie. Už to nasvedčovalo, že táto expedícia nemusí mať šťastný koniec.

„Mám toho plné zuby,“ priznal Štrb v poslednom telefonáte z Everestu

Slovenský šport sa ponoril do smútku: Zomrel päťnásobný majster a rekordér

Prvá tragédia prišla už 18. mája. Pri prekračovaní potoka sa Bortel šmykol a spadol rovno do vodopádu. Pád z 30 metrov mu nedal žiadnu šancu. O pár dní mu vystrojili dôstojnú rozlúčku v meste Yungay, kde od miestnych počúvali napomenutia: „Hora vás tu nechce.“ Bortel mal byť sólistom prvého výstupu terénom., kde ešte ľudská noha nevkročila. Bez neho to nešlo a museli sa rozhodnúť vyliezť na Huascarán ľahšou cestou. No nepodarilo.

Schumacherova manažérka už nechce viac mlčať: Čo sa dialo v deň pádu Michaela?

Tridsiateho prvého mája krátko pred pol štvrtou poobede sa zem zatriasla silou 7,5 stupňa Richterovej stupnice a bolo z toho najsilnejšie zemetrasenie Latinskej Amerike. Z vrchu sa spustila zmes, ľadu a kameňov, ktorá rýchlosťou 400 – kilometrov za hodinu brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty. Československí horolezci, ktorí sa vracali z výstupu na horu Pisco, nemali šancu prežiť. Matka príroda zaživa pochovala 14 československých a jedného čilského chlapa.

Smrť si na neho počkala! Horolezca Štrbu zachraňovali na Mt. Evereste aj pred rokom

Šokujúca správa pre slovenský futbal: Majiteľ (†63) Spartaka Trnava je mŕtvy!

[ooyala: ZiYnFhYjE6bBZ2-bS2I7hQdLzS3LRc92]

Pre Československo peruánska strana potvrdila vyhasnutie životov horolezcov až 11. júna. Táto expedícia má napriek neúspech aj jedno nemilé prvenstvo – bola to prvá expedícia, ktorej zahynula komplet celá posádka. Počas tohto zemetrasenie prišlo o život až 70-tisíc ľudí a počtom obetí sa radí do prvej desiatky histórie.

Členovia expedície Peru 1970 podľa SME.sk:Ivan Bortel (27 rokov), v civilnom povolaní strojný inžinier, v tom čase najtalentovanejší československý horolezec.Arnošt Černík (44), znalec horolezectva a tiež autor viacerých kníh s touto tematikou.Milan Černý (26), výborný lezec na pieskových skalách, ktorý sa stal členom reprezentačného družstva už vo svojich 23 rokoch.Jiří Jech (38), pôvodne atlét a lyžiar.Václavom Urbanom (35), nerozlučná dvojička Jiřího Jecha.Valerián Karoušek (41), horolezec a sochár, ktorého k obom povolaniam priviedla láska ku kameňu.Jaroslav Krecbach (24), horolezec s bohatými skúsenosťami z Tatier a Álp.Miloš Matras (37), zaslúžilý majster športu.Ladislav Mejsnar (34), pre ktorého bola cesta do Peru prvou a, žiaľ, aj poslednou zahraničnou skúsenosťou.Milan Náhlovský (26), ktorého otec bol zakladateľom horolezectva v Československu.Bohumil Nejedlo (38), ďalší špičkový horolezec a vedecZdeněk Novotný (32), vedec.Jiří Rasl (34), skvelý organizátor.Svatopluk Ulvr (32), lekár.Vilém Heckel (52), napokon najstarší člen expedície umelecký fotograf.

Ďalšie správy zo sveta slovenského športu: