16:45 Ako uvádza facebooková stránka expedície, Vlado dnes podvečer nepálskeho času vo štvrtom výškovom tábore pod Mount Everestom zomrel. Jeho situácia bola po treťom dni pobytu v zóne smrti tak zlá, že evakuácia do nižších táborov už žiaľ nebola možná. Týmto sa stal už piatym Slovákom, ktorý prišiel o život na Mt. Evereste, najvyššom vrchole sveta.

V roku 1988 sa štvorica česko-slovenských horolezcov pod vedením Ivana Fialu vybrala na Mount Everest rovnakou cestou, ktorá je jednou z najťažších trás smerom na vrchol hory. Následkami silnej víchrice sa ale špičkoví horolezci už domov nevrátili.

14:15 Pred malou chvíľou uviedol zdroj (Ján Madarás) na facebookovej stránke ich expedície, že zomrel ďalší horolezec. Potvrdil, že Vlado je momentálne v C4, v starostlivosti skúsených šerpov. Vrtuľník, ktorý by mu mohol pomôcť vyletí len do výšky 6500 m a oni sa nachádzajú vo výške 7900 m.

13:30 Jeho posledná poloha mala byť vo výške 8400 metrov, našli ho však vyššie ako pôvodne uvádzal. Podľa zdrojov z miesta má vážne omrzliny, a vo veľmi vážnom stave sa nachádza v Južnom sedle. Pomoc vrtuľníkom by bola možná v prípade ak by sa ho podarilo zniesť do tábora C2 príp. C3. Vzhľadom na jeho vážny stav to však momentálne nie je možné.

Podľa informácií, ktoré priniesol .týždeň.sk v piatok spolu so skupinou šerpov začal stúpať smerom k vrcholu. V sobotu popoludní satelitným telefónom oznámil, že sa otočil na Južnom vrchole vo výške 8749 metrov, kam vystúpil bez pomocného kyslíka. Podľa informácií mal prísť o život už jeden americký horolezec v okolí Balkóna a viacerí sú kvôli výškovej chorobe a zlým podmienkach v zlom stave.

Prečítajte si viac o slovenských horolezcoch na Pluska.sk:

Podľa zdroja thehimalayantimes.com sa v sobotu stratil po úspešnom výstupe na Mt. Everest aj indický horolezec Chhewang Sherpa. Momentálne je po ňom vyhlásené pátranie.

Najväčšie tragédie na streche sveta 7. júna 1922 Zahynulo počas výstupu sedem šerpov.5. apríla 1970 V lavíne zahynulo šesť šerpov.11. máj 1996 V snehovej búrke na hrebeni prišlo o život osem horolezcov zo štyroch krajín.10. - 11. mája 1996 Počas série tragických udalostí na Mount Evereste zomrelo osem horolezcov. 21. mája 2012 Na Mount Evereste zahynuli cez víkend až traja horolezci. Šesťdesiatjedenročný Nemec zomrel pri zostupe na výškovú chorobu. Z rovnakého dôvodu prišla o život 32-ročná Kanaďanka pochádzajúca z Nepálu, treťou obeťou bol 44-ročný Juhokórejčan.15. mája 2006 zomrel David Sharp. Za výstup zaplatil len 6200 dolárov, čo je pätina obvyklej taxy, preto mal len základnú výbavu, teda stan a kuchára v základnom tábore. Na cestu sa vydal len s minimálnou záťažou a namiesto piatich fliaš kyslíka mal iba dve. Nemal vysielačku a išiel úplne sám. Vrchol úspešne zdolal, no na spiatočnej ceste vo výške 8500 metrov ho opustili sily. Ukryl sa v malej jaskyne, kde odpočíval. Ostatní okolo neho prechádzali. Desať hodín po ňom k vrcholu dorazila ďalšia výprava. Jej súčasťou bol aj filmový štáb natáčajúci dokument pre Discovery Channel. Natočili umierajúceho Davida a skúšali s ním urobiť rozhovor.18. apríla 2014 Lavína zasiahla skupinu šerpov, ktorí sa chystali opraviť výstupovú trasu do druhého výškového tábora. Jedno z najväčších horolezeckých nešťastí v Himalájach si vyžiadalo 16 ľudských životov. Je to najväčší počet obetí počas jedného dňa v histórii Mount Everestu.