Keď v roku 1993 odchádzal Miroslav Hlinka z Trenčína, možno ani nerátal, že sa domov tak skoro nevráti. V priebehu šestnástich rokov prešiel Česko, Fínsko, Švédsko či Rusko, kde pôsobil vo viacerých špičkových kluboch, s ktorými získal aj majstrovské tituly. Až na konci minulého hokejového ročníka sa konečne vrátil na Slovensko a upísal sa Banskej Bystrici. „Aj som rád, že som už doma. Toho cestovania a najmä odlúčenia od rodiny bolo naozaj dosť. Ponuku Banskej Bystrice som privítal a teším sa na novú sezónu,“ vyjadril sa Miroslav Hlinka, ktorý sa koncom apríla podrobil operácii ramena. „Už je to v poriadku, trénujem naplno.“

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu
 

 POHODA: S manželkou Mirkou a dcérou Vanessou.

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu

POHODLIE: Miro ho našiel doma.

Nie je „pecivál“

Rodinný dom v Zamarovciach Miroslav Hlinka dokončil pred piatimi rokmi. „Dovtedy sme bývali v paneláku. Posledné roky som si barak vôbec neužil, pretože som hral v Česku a domov som chodil zriedkavo. Musela sa tak oň starať manželka so svokrovcami,“ spomína Miro. Teraz má však dostatok času dobehnúť zameškané. „Práca okolo domu ma baví. Nie som ‚pecivál‘. Rád kosím trávnik, rúbem drevo alebo aj betónujem. Nerobí mi to žiadny problém. Beriem to ako relax,“ dodáva Hlinka, ktorý sa už môže venovať aj synovi Michalovi (16) a dcére Vanesse (8).

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu
 

 ZÁHRADA: Ponúka mnohé zákutia.

Trofeje zabrali celú izbu

Bývalý hokejový reprezentant Miroslav Hlinka by už pokojne mohol ukončiť svoju bohatú kariéru a vychutnávať si zaslúžený relax. Jediný sen, ktorý sa mu nesplnil, je zahrať si v NHL.

Vynahradili mu to však klubové a reprezentačné trofeje. Miroslav Hlinka ich má toľko, že mu zaberú celú miestnosť v podkroví domu. Držiteľ všetkých troch medailí z majstrovstiev sveta totiž pôsobí v seniorskom hokeji už takmer dvadsať rokov. Za toto obdobie toho získal s viacerými európskymi klubmi veru požehnane. Dva tituly s Trenčínom, z toho jeden federálny a český so Zlínom. K tomu vlastní spomínané zlato, striebro i bronz zo svetového šampionátu. „Vôbec ešte nebilancujem svoju kariéru. Stále sa totiž pozerám dopredu, čo bude a čo môžem ešte získať. Riadim sa heslom, že z minulosti nemôže človek žiť,“ hovorí Hlinka. „Samozrejme, je to pekné, keď sa neskôr obzriem, čo som dosiahol. Možno si to potom uvedomím. Trofeje v izbe mi skôr vyvolávajú spomienky na rôzne obdobia, ktoré som v daných kluboch zažil,“ dodáva Hlinka.

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu
 

 DRESY: Z národného tímu a zo Zlína.

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu

 MEDAILY: Pre Hlinku sú najcennejšie.

Najväčšie úspechy 
1992 – federálny titul s Trenčínom 
1993 – slovenský titul s Trenčínom 
2000 – striebro na MS v Rusku 
2002 – zlato na MS vo Švédsku 
2003 – bronz na MS vo Fínsku 
2004 – český titul so Zlínom

STRETNÚ SA NA ĽADE?

IDE v otcových šľapajach. Syna slovenského útočníka Miroslava Hlinku Michala (16) tiež zlákal hokej. Od detstva hokejovo vyrastá v rodnom Trenčíne a jeho snom je zahrať si raz proti otcovi. Rovnakú túžbu má aj Hlinka senior.

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu
 

 SO SYNOM: Michal je talentovaný hokejista a Miro by si s ním raz rád zahral v jednom tíme.

Držiteľ všetkých troch cenných kovov zo svetových šampionátov Miroslav Hlinka sa vôbec nechystá zavesiť korčule na klinec. Najbližšiu sezónu bude pôsobiť v drese Banskej Bystrice a ak mu zdravie vydrží, rád by ešte pár rokov v hokejovom kolotoči pobudol. Preto je veľmi reálne, že si to v budúcnosti rozdá na ľade so svojím synom Michalom, ktorý tiež hráva hokej, ale za trenčiansku Duklu. „Naozaj si to neviem dobre predstaviť, že by sme proti sebe nastúpili a zrážali sa niekde pri mantineli. Ale keď nad tým uvažujem, nie je to nereálne, pretože Michal má už šestnásť rokov. Skôr by bolo super, keby sme hrali za jeden tím. To by som chcel zažiť. Zaujímavé by to bolo aj pre celú našu rodinu. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Ak k tomu dôjde, tak až potom si asi uvedomím, že už nemám dvadsať rokov a ani tridsať,“ vyjadril sa Hlinka senior. 
  „Tak ja chcem hrať radšej proti tebe. Dal by som ťa v súboji dolu,“ s vážnou tvárou hodil do pľacu talentovaný Michal. „Fakt by si ma zložil na ľad?“ reagoval Miro a jeho syn už s úsmevom dodal: „Jasnačka.“

Švagrovia, susedia a už aj spoluhráči

Hokejisti Miroslav Hlinka a Branislav Jánoš (38) majú naozaj veľa spoločného. Nielenže sú švagrovia, ale ich rodinné domy v Zamarovciach oddeľuje iba plot. Aby to nebolo málo, od leta sú aj spoluhráčmi v Banskej Bystrici!

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu

 ŠVAGROVIA: Braňo Jánoš (vľavo) a Miro Hlinka.

Ich kamarátstvo sa začalo už koncom 80. rokov v Trenčíne, kde obaja hokejovo vyrastali a od detstva si obliekali dres Dukly. Ešte viac sa upevnilo po tom, čo si za ženy zobrali dve sestry a stali sa z nich švagrovia. „A to ešte bývame vedľa seba. Naše rodinné domy rozdeľuje iba plot, vidíme si prakticky do záhrad,“ smeje sa Hlinka. „Vychádzame spolu veľmi dobre, Braňo je perfektný chalan, ale aj hokejista. Žiadne susedské hádky nemáme,“ pokračuje Miro. Obaja si na staré kolená opäť zahrajú bok po boku. Po dlhých šestnástich rokoch si totiž oblečú dres jedného tímu. „Budeme hrať spolu v Banskej Bystrici. Braňo tam už pôsobil minulý rok, ja sa s mužstvom iba zoznamujem,“ dodáva skúsený center.

Vanesska tancuje

Aj najmladší člen rodiny Hlinkovcov aktívne športuje. Osemročná Vanesska sa už dlhší čas venuje tancu. „Chodí do tanečnej a veľmi ju to baví. S manželkou Mirkou nás teší, že obe deti majú svoje koníčky a športujú,“ hovorí hrdý tatko Miro, ktorý sa včera vrátil so svojou rodinou z dovolenky. „Boli sme si na pár dní oddýchnuť pri mori. Dobre nám to padlo,“ dodáva Hlinka.

Miroslav Hlinka si konečne užije dom aj rodinu
 

Ponuku mal aj z Dukly Trenčín

Útočník Miroslav Hlinka, ktorému po sezóne vypršal kontrakt s prvoligovým českým tímom Chomutovom, mohol zakotviť aj v rodnom Trenčíne. „Mal som ponuku aj z Dukly. Absolvoval som sedenie s trénerom Ferom Hossom, ale nebol som stopercentne presvedčený, že by to bol ten správny krok. Už som sa raz do Trenčína vrátil a nedopadlo to podľa mojich predstáv,“ prezrádza Hlinka, ktorý však nevylučuje, že v budúcnosti ešte oblečie dres vojakov. „Rok mám zmluvu v Banskej Bystrici, potom sa uvidí, čo ďalej.“