Slovenský olympijský výbor a Poľský olympijský výbor spravili v sobotu ďalší krok na ceste ku kandidatúre na spoločnú ZOH 2022, keď podpísali rámcovú dohodu o spolupráci.

Tá však ešte neznamená, že obe krajiny sa už dohodli na spoločnej organizácii olympiády.

"Nie je ani dohodou o odštartovaní kandidátskeho procesu. V rámci tejto dohody sme sa zaviazali vytvoriť poľsko-slovenskú koordinačnú komisiu, ktorá by mala byť nápomocná prípravnému výboru v Krakove,“ povedal prezident SOV František Chmelár.

Slovensko by podľa nej malo organizovať alpské lyžiarske disciplíny a taktiež celý ženský i mužský hokejový turnaj.

Na to však stále potrebuje špeciálne povolenie od Medzinárodného olympijského výboru. Obe strany veria, že svoj návrh na výnimku alebo zmenu Olympijskej charty presadia.

Ešte nie sme za vodou

Podľa pravidiel charty môže MOV povoliť organizovanie určitých podujatí alebo športových disciplín v susednej krajine iba výnimočne v prípade, ak nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné organizovať ich v štáte hosťujúceho mesta. Toto však pre hokej neplatí.

"Poznáme znenie charty, ale zohľadňujúc blízky vzťah Slovenska k hokeju sme sa dohodli, že sa budeme snažiť urobiť všetko pre to, aby MOV zmenil znenie charty, alebo dal výnimku na tieto hry, aby sa hokejové turnaje uskutočnili na Slovensku," uviedla poslankyňa poľského parlamentu Jagna Marczulajtisová-Walczaková.

Walczaková je aj jednou z iniciátorov kandidatúry Krakova na ZOH 2022,

Chmelár doplnil, že v prípade, že tento návrh na pôde MOV neprejde, Slovensko bude pokračovať v spoločnej kandidatúre s tým, že by hostilo iba alpské disciplíny.

"Potrebujeme ešte dostavať mužskú zjazdovku a doriešiť transport z Liptovského Mikuláša do Demänovskej doliny, pretože ten je hrozný," dodal.

"Ale veľmi radi by sme organizovali aj hokejové turnaje, je to najpopulárnejší šport na Slovensku. Navyše spoločnosť by ťažko znášala, že participujeme na olympijskom programe a za hokejom musí chodiť do Poľska."

V novembri sa ukáže

„Poprad a Zakopane sa už snažili získať zimnú olympiádu, a nepodarilo sa im to. Naša idea preto je zorganizovať hry spoločne. Chceme, aby región Tatry vnímali nie len v Európe, ale na celom svete," povedal prezident poľského olympijského výboru Andrzej Krasnicki.

Verí, že výhody, ktoré z tejto spolupráce vyplynú budú oveľa väčšie, ako náklady.

Termín na podanie oficiálnych prihlášok na organizovanie ZOH 2022 je do novembra a dovtedy už zástupcovia SOV budú vedieť, či dostanú, alebo nedostanú hokej.

"Už som sa rozprával s tromi členmi exekutívy MOV a ani jeden z nich nevidí principiálne prekážky, prečo by sa toto pravidlo nemalo otvoriť. Aj v prípade letných hier by umožňovalo spoločnú organizáciu viacerých aj menších krajín," pokračoval Chmelár.

Krajiny by si tak podľa neho mohli rozdeliť zaťaženie, ku ktorému pri príprave olympiády dochádza. Návrhom by sa mohli v medzinárodnom výbore zaoberať už v máji. Potom ho bude potrebné predložiť na plénum MOV v septembri v Buenos Aires.

Hokej nám dá zabrať

V prípade, že by návrh prešiel, Slovensko musí doriešiť štadióny v Poprade a Liptovskom Mikuláši.

Pre ženský turnaj je podmienka šesťtisíc divákov, pre mužský minimálne 10-tisíc. Takáto kapacita však po konci olympiády nemá v týchto mestách význam a bola by príliš nákladná.

"Podmienkou preto je, aby sme po skončení hier dokázali znížiť kapacitu oboch štadiónov. V Mikuláši sú za kompletnú rekonštrukciu, v Poprade za výstavbu nového," tvrdí Chmelár.

Výdavky sú zatiaľ nejasné

Aké by boli celkové náklady slovenskej strany, to ešte Chmelár nevie.

"No dohoda je veľmi férová. Čo sa udeje, čo sa postaví a čo budeme chcieť na Slovensku, to si musíme zaplatiť. Prvé poplatky za prihlášku a ďalšie veci s ňou spojené zaplatí kompletne Poľsko. Pokiaľ Slovensko bude chcieť nejaký marketing, propagáciu regiónu, zaplatí si ju," dodal.

Na spoločných výdavkoch by sa obe krajiny dohodli podľa Chmelárových slov priebežne.

Chmelár i Krasnicki sa zhodujú, že spoločná kandidatúra má veľkú šancu na úspech.

"Máme európskych konkurentov mestá Ľvov a Brašov, ktoré sú minimálne pripravené. Potom také, ktoré už organizovali letné alebo zimné olympijské hry, a to je ich hendikep. My sme asi tak v strede, a to je najlepšia pozícia pre útok," dodal prezident SOV.