Tesne po voľbách, v ktorých Richard Lintner prehral 13 hlasmi proti Igorovi Nemečkovi, bolo na Michalovi Handzušovi badať poriadne sklamanie, smútok a pocit bezmocnosti.

Sám Lintner po chvíľke oddychu avizoval, že veci nenechajú len tak, že s výsledkom volieb sa len tak nezmieria a budú vyvíjať na zväz tlak.

Lenže akcie sa nechopil Lintner, iniciatívu zobrali do svojich rúk hráči a v pondelok vydali vyhlásenie. S ním Lintner nemá nič, je to nápad samotných hokejistov. Preto tam nefigurujú ani mená Bondru či Šatana.

„Hovorcom“ sa stal práve Michal Handzuš. „Lintnerova skupina sa už vyjadrila a zaujala jasný postoj. Teraz bol rad na nás. Chceli sme, aby fanúšikovia a celá verejnosť poznali náš postoj. Preto sme zverejnili vyhlásenie,“ vysvetľoval Michal.

„Každému nech je jasné, že nie sme spokojní s tým, ako voľby prebehli, že to bola neférová súťaž a je to pre nás neakceptovateľné,“ dodal Handzuš.

Vzbura, akú slovenský hokej nezažil: Hviezdy bojujú proti Nemečkovi

Plejáda zvučných mien, väčšinou z NHL a KHL, dala teda jasne najavo svoj postoj. „Nech všetci vedia, čo si o voľbách myslíme. Nebudeme ticho. Neznesieme nespravodlivosť. Je to dôležité pre celú spoločnosť,“ dodal Handzuš.

V tejto súvislosti sa už dlhšie šepkalo o tom, že hráči zvolia radikálnejší postup, ako bolo doteraz presviedčanie delegátov kongresu o svojich víziách. Majú teda v pláne bojkotovať anketu Hokejista roka?

„Keďže najbližšia reprezentačná akcia je ďaleko, je možné, že chalani pozvánku na galavečer neprijmú. Mňa sa to netýka, ale keby áno, tak neprídem. Aj týmto postojom by dali najavo, že s takouto identitou vo zväze sa nechcú spájať,“ dodal Michal.

Najväčšia hviezda je rezolútna

Zdá sa, že udalosti nabrali rýchly spád a samotní hráči potvrdili, že za tejto situácie mienia skutočne bojkotovať anketu Hokejista roka.

Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára Marián Hossa (36) sa nám v pondelok popoludní, krátko po zverejnení vyhlásenia, bez okolkov priznal.

„Vyhlásenie je naším vyjadrením. Za tejto situácie sa nechceme stotožňovať s akciami SZĽH. Pozvánku na Hokejistu roka som ešte nedostal, ale ak príde, v tomto prípade ju budem musieť odmietnuť, a teda neprídem!“ vyhlásil Hossa.

A to znamená, že celá slávnosť nebude mať význam, keďže Hossa je už vopred jasným víťazom. A aký by to bol galavečer bez hlavného hrdinu?

Prečo ste sa pridali k iniciatíve proti zväzu?

Tomáš Tatar (Detroit)


„Rozhodli sme sa nejsť na anketu Hokejista roka, pretože nechceme mať nič spoločné s touto zväzovou striedačkou. Nechceme s ňou spájať naše mená. Chceme, aby sa náš hokej niekam posunul, a preto sme sa rozhodli urobiť tento krok.“

Andrej Sekera (Edmonton)


„Nemáme proti nikomu nič, nechceme majestátne niečo bojkotovať, ide nám o princíp. Chceme len normálne férové voľby. Nie také, kde je 300 výborov a komisií a 700 ľudí hlasuje. Preto, čo sa týka ankety Hokejista roka, odmietnem pozvánku podobne ako Marián Hossa.“

Ján Lašák (Liberec)


„Ukázali sme, že nám záleží na tom, ako bude slovenský hokej fungovať. Chalani sa rozhodli takto a je to jedna z ciest, ako prejaviť svoj názor. Všetci stojíme za nimi!“


Hviezdy repre: Zľava Sekera, Chára, Tatar a Handzuš podpísali vyhlásenie proti zväzu.
FOTO: TASR