„Videl som takmer všetky zápasy, nielen naše, a utvrdil som sa, že juniorský hokej sa výrazne posúva dopredu. Zápasy mali vysokú úroveň a bol to skutočný hokejový sviatok aj vrátane úžasnej kulisy. Po prvom zápase s Kanadou (0:8) zrejme nikto neveril, že sa niečo podarí, ale od zápasu s Fínmi sa vyskytla reálna šanca niečo dosiahnuť. Vývoj nabral grády a zrazu sme bojovali o medaily. V boji o bronz sme boli lepšie naladení ako Švédi a zaslúžene sme vyhrali. Mali sme väčšie nadšenie i ducha,“ povedal Ján Filc.

Aj on si zaspomínal na MS spred 16 rokov. „Nedalo sa k tomu nevracať, ukazovali to stále v televízii a porovnávali zápasy. Tak som si veru aj ja zaspomínal. Spoločnou črtou možno bolo, že sa tím postavil na kvalitných brankároch a k lídrom tímov sa pridali mladí. Všetko to okorenila vynikajúca partia vtedy aj dnes,“ dodal Filc.

Jedným z hráčov, ktorí si zahrali na MS 1999 , bol aj obranca Branislav Mezei (34), dnes jeden z pilierov nitrianskej obrany.

„Keďže po zápasoch neviem zaspať, pozeral som našich chalanov v televízii. Myslím si, že toto nikto nečakal. Išli sme tam bojovať o záchranu a napokon sme získali bronz. Pripomína mi to aj náš šampionát z roku 1999. Aj my sme tam išli s malou dušičkou a bola z toho medaila,“ zalovil v pamäti Mezei.

Ďalším hokejistom, ktorý dnes ešte brázdi extraligové klziská, je aj útočník Michal Hudec (35) z Banskej Bystrice. „Keď som videl radosť našich, zaspomínal som si, ako sme sa tešili vtedy aj my. Je to už pekne dávno, ale na také chvíle sa nezabúda. Chalani mi poslali dokonca fotky a dobre som sa zasmial na tom, ako sme vyzerali. Po postupe do semifinále sme si odfarbili vlasy a volali nás potom kukuričky. Tréneri na raňajkách skoro odpadli, keď nás videli. Napodobnili sme tak rumunských futbalistov z MS v roku 1998,“ prezradil s úsmevom Hudec.

Šport je príliš spolitizovaný, myslí si tréner hokejových majstrov sveta Ján Filc

V tíme vtedy zažiaril talent, iba 17-ročný Marián Gáborík, oporou bol brankár Ján Lašák, ale aj útočníci Ladislav Nagy, Martin Bartek či Martin Hujsa.