S manželkou Ingrid sa Miro zoznámil v Amerike, kde jeho vyvolená študovala operný spev. „Nikdy nám neoznámil, že má vážnu známosť. Raz sme mu však telefonovali do USA a telefón zodvihla žena. Tak sme sa s našou nevestou zoznámili. Potom sa nám k zaľúbeniu do Ingrid musel priznať,“ prezradili rodičia Emil a Margita Šatanovci. Ich najstarší syn chodil so svojou nastávajúcou osem rokov a manželstvo spečatili svadbou na Bojnickom zámku 18. júla 2004.

„Žijeme spolu 18 rokov. Teraz budeme mať 10. výročie svadby. Manžel je priamy, čestný a otvorený človek. Nikdy sa neskrýval za svoje slová. Všetko vždy povedal na rovinu,“ povedala nežná polovička našej legendy Ingrid Šatanová. Spoločne vychovávajú dve deti – syna Miroslava a dcéru Viktóriu.

„Narodili sa v čase, keď aktívne hrával. Neviem, či je niečo silnejšie ako to, keď sa vám narodí dieťa. Veľmi si vážime, že nám bolo dopriate byť rodičmi,“ pokračovala v rozprávaní Ingrid. A na koho sa ich deťúrence podobajú?

„Sú taký mix z oboch rodín, ale ešte sú malé. Budeme sa snažiť ich viesť čo najlepšie. Uvidíme, po kom z nás budú. Želali by sme si, aby si z nás vzali to najlepšie.“ Šatanovi sa stalo jediný raz, že odmietol pozvánku do reprezentácie.

„Bolo to v čase, keď sa narodil Mirko. Boli sme od seba odlúčení. Miro hral v New Yorku, ja som žila v Buffale. Po vypadnutí z play- -off prišiel za nami a už nevedel od malého odísť. Inak prišiel do národného mužstva vždy. Zranený, polozranený, so zmluvou, bez zmluvy. Nechal nás doma a šiel. Bola to pre neho srdcová záležitosť hrať za Slovensko,“ vyhlásila pani Šatanová.

Prešli si peklom

Krušné chvíle prežívala rodina, keď ho trápilo zranenie krčnej chrbtice, ktoré utrpel v súboji v Prahe.

„Prešli sme si peklom. Nevedeli sme, či sa dá dokopy a v akej forme sa vráti. Odišli sme do Ameriky, aby sa dal dohromady. Našli sme výbornú rehabilitáciu, ktorú každý deň navštevoval a cvičil. Jeho stav sme konzultovali aj so špecializovanou nemocnicou, ktorú navštevujú športovci s takýmito úrazmi. Zelenú na návrat dostal až v novembri,“ prezradila Mirova manželka.

„Keď dostal povolenie, tak sme sa zbalili a zo dňa na deň sme sa vrátili na Slovensko. Vedela som, že bude stopercentne fit. Bol šťastný, že ide znova hrať a spolu s ním sme sa tešili všetci,“ doplnila.

Ľudia ho zbožňujú

Tichý zabijak sa napokon vrátil na ľad vo veľkom štýle. V drese Slovana strieľal góly v Kontinentálnej hokejovej lige a v kabíne bol pravým lídrom. „Miro mi už dávno povedal, že ak sa bude chystať skončiť s hokejom, tak to bude len na Slovensku a nikdy inde. Mal ponuky, ale on chcel ukončiť kariéru doma,“ povedala Ingrid.

„Bola to radosť opäť sa naňho pozerať v drese Slovana. Ľudia ho srdečne privítali. Bolo to podobné tomu, ako keď sa vracali zo šampionátu s medailami a boli zaplnené ulice,“ dodala. Hoci vynechal olympijské hry v Soči, na majstrovstvách sveta v Bielorusku už nechýbal. Po poslednom zápase s Dánskom zavesil korčule na klinec.

„Dovolím si povedať, že som jeden z jeho najbližších ľudí a bola som prekvapená, že to tak rázne oznámil. Myslela som si, že to definitívne neukončí, chvíľu si oddýchne a hokej mu bude chýbať. Keď to povedal, tak ma premohol smútok a povedala som si, že toto je koniec?“ povzdychla si hokejová manželka.

„Miro dosiahol veľmi veľa. Mnohým za rovnaký čas nie je ani štvrtina dopriata. Preto nemá dôvod na slzy. To sú krásne chvíle, ktoré sme spoločne prežili a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“