Zdeno Chára patrí k najlepším obrancom na svete. Aj tento rok je v hre o zisk Norrisovej trofeje. Napriek svojmu úspechu, sa neotáča chrbtom ani slovenskej reprezentácii. Ak by jeho tím nepostúpil ďalej, slovenský dres by si rád obliekol.

Začiatkom týždňa ste odohrali 500. zápas v drese Bruins. Spomínate si ešte na prvý zápas za Boston?
– Viem si vybaviť v hlave prvú sezónu v Bostone, ale na úplne úvodný duel v bostonskom drese si nepamätám. Sám som nevedel, že súboj v Ottawe bude môj 500. zápas v tomto klube, až pokiaľ sa ma na to nespýtali médiá.

Podľa stránky nhl.com ste hlavný kandidát na Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu. Takáto lichôtka asi poteší a ako vidíte svoje šance?
– Ešte je priskoro hovoriť, aké sú šance. Samozrejme, adeptov na trofej pribúda a každým rokom počuť nové mená. Môj hlavný cieľ je hrať čo najlepšie a odmakať každý zápas. Určite by ma to veľmi potešilo, ak by som sa stal po druhýkrát víťazom.

Najväčším rivalom Bostonu je v divízii aj v konferencii Montreal. Vy ste sa v poslednom vzájomnom zápase aj pobili. Ako vnímate tieto súboje vy?
– Ako každý iný zápas. Snažím sa každý duel vyhrať a odovzdať na ľade všetko pre úspech svojho tímu.


Zdeno Chára v tvrdom strete s protihráčom.
Foto: TASR

Koho považujete po polovičke sezóny za hlavných favoritov na zisk Stanley Cupu?
– Ťažko povedať, pretože s niektorými mužstvami sme ešte ani nehrali. A navyše v play-off je všetko otvorené.

Nerobí vám poriadne nahustený program problémy, prospelo vám, že ste boli už zabehnutý z pôsobenia v KHL?
– Samozrejme, že sezóna je skrátená a zápasy sú nahustené, ale o to treba viac dbať na regeneráciu, oddych a správnu stravu.

Sledovali ste očkom, ako sa darilo Levu Praha v zvyšku sezóny v KHL?
– Len cez web stránky. Škoda, že sa ani jeden z nováčikov KHL, teda Slovan ani Lev neprebojovali ďalej v play-off. Bol by to pre obe mužstvá veľký úspech a prekvapenie.

V prípade vypadnutia Bostonu v play-off alebo ak nepostúpite do vyraďovacích súbojov, pricestujete na májový šampionát do Fínska a Švédska?
– Momentálne nás čaká ešte vyše dvadsať zápasov v základnej časti. Vždy som rád reprezentoval a je to pre mňa vždy veľká pocta ísť hrať za Slovensko. Ak to bude možné, rád prídem znova, ako som to urobil doposiaľ celú moju kariéru.

Vnímate zvýšený počet bitiek v zápasoch a čím si to vysvetľujete?
– Je to asi aj preto, že sezóna je skrátená a hráči majú veľa nahromadenej energie. Ale aj preto, že posledné 2-3 roky Stanley Cup vyhrali mužstvá, ktoré hrajú fyzickým štýlom a ťažkou hrou. Ostatné kluby sa snažia ich štýl kopírovať a vyrovnať sa im.

Videli ste gól Tomáša Kopeckého, keď si Francis Bouillon z Montreal dal vlastenca a gól pripísali Kopeckému. Stalo sa vám niečo podobné?
– Nestalo, ale mal som možnosť vidieť veľa kurióznych gólov.