Golonka, ktorý má štyri deti, štyri vnúčatá a už aj pravnúča, sa na svoj vek vôbec necíti. „Ani mi nenapadne pripustiť si, že mám už toľko rokov. Každý deň rozmýšľam o tom, čo ma čaká, čo musím urobiť. Zamestnávam si myseľ a to ma drží. No mám to aj geneticky dané po otcovi, aj ten vyzeral dlho mlado. No a určite mi pomáha aj pokojné domáce prostredie, za ktoré vďačím mojej manželke Božke,“ prezradil Jozef.

Okrem jubilea oslávi čoskoro so svojou polovičkou 30. výročie sobáša. Získať srdce svojej manželky však pre Golonku nebolo jednoduché. Aj preto, že keď spoznal terajšiu manželku, bol ešte stále ženatý s inou ženou. „Ježišmária, získať si Božku, to bolo ako dobýjanie Bastily. Ona bola silná katolíčka, ja navyše ešte ženatý. Ale vytrvalo som bojoval a nakoniec bola moja,“ zaspomínal si Jožko.

Zberateľ medailí z MS a olympiády

● Má dve medaily zo ZOH - striebro z Grenoblu 1968 a bronz z Innsbrucku 1964 ● Má 6 medailí z MS, tri striebra a tri bronzy. ●Je člen Siene slávy IIHF(1999), slovenského hokeja (2002), nemeckého hokeja (2004) a českého hokeja (2010) ● V reprezentácii za ČSSR hral 134-krát, strelil 82 gólov. ● V klubovej kariére odohral najviac za Slovan (12 sezón). ● Po hráčskej kariére trénoval napríklad Slovan, Riesersee, Kolín či Davos.

Manželka Božena si pamätá aj na ich prvé rande. „Vo Zvolene hralo národné mužstvo a ja som bola s kamarátkou v meste. Oslavovala som totiž 25. narodeniny. Stretli sme sa, a keďže ich kamarátka poznala, slovo dalo slovo a šli sme napokon na kávu. Tam mi zagratuloval, no a odvtedy ma dobýjal,“ lovila v pamäti Božka, ktorá prezradila, ako sa so svojím drahým vzali.

„Keď Jožko oslavoval 50-ku, tak sme sa ešte predtým tajne zobrali. Nikto o tom nevedel a na oslavu sme už prišli ako manželia,“ pridala Božka. Ich manželstvo funguje na jednotku, no aj u Golonkovcov to sem-tam poriadne zahrmí. „Život s Jožkom je krásny a zábavný. Ale aký bol v hokeji, taký je aj v živote. Je to hore-dole. Niekedy oheň, inokedy anjel. Že som to tak dlho vydržala? Recept je jednoduchý – byť hluchá a slepá! Ale milujem ho,“ dodala Božena.

Čím dokáže manželku vytočiť

Božena Golonková prezradila, čo ju dokáže na manželovi nahnevať. „Nikdy nevie, čo si kde odloží a stále niečo hľadá. Potom obviňuje mňa, že som mu to zapatrošila,“ povedala nám Božena.