Martina prirovnávajú k Pálffymu, on sám obdivuje Radulova. Prečítajte si, čo nám prezradil v rozhovore.

Vo Švédsku by ste mali patriť k oporám mužstva, predurčuje vás k tomu aj zatiaľ úspešný rok v quebeckej juniorke…
– A to mi úvod sezóny nevyšiel ideálne. Posledné zápasy však boli super, darí sa celému mužstvu a ja z toho ťažím.

Ako vidíte šance Slovenska?
– Základom úspechu je partia a tá naša je super! Taký kolektív som ešte nezažil.

V apríli ste sa nezúčastnili na šampionáte hráčov do 18 rokov, čo rozpútalo búrku nevôle voči vám. Čo sa tam vlastne stalo?
– Mal som už po sezóne, pričom celý rok ma trápil boľavý chrbát. Robili mi sériu vyšetrení ramena, to však bolo v poriadku. Napokon sa ukázalo, že problémom je platnička a vyskočený stavec. Lekári na to prišli až po röntgene krku. Dostal som odporúčanie na šampionát necestovať, aby sa to v lete ešte viac nezhoršilo. S trénerom Bokrošom som však bol pravidelne v kontakte, on vedel o mojich problémoch a podržal ma.

Hokejový rebel bez príčiny. Martina Réwaya prirovnávajú k Žigmundovi Pálffymu

MARTIN: Jeho rameno zdobí anjel strážny.
Foto: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

Narodili ste sa v Prahe, hrávali ste za Dolný Kubín, Martin, Spartu a dva roky už pôsobíte v Kanade. Dosť na takého mladého hráča…
– V Prahe som žil do trinástich rokov, preto mám český prízvuk. Ja som vlastne po slovensky ani hovoriť nevedel, musel som sa učiť. Rodičia žili a pracovali v Prahe, po ich rozvode som odišiel s otcom do Trstenej a hrával za Dolný Kubín. Naši síce spolu nežijú, no majú kamarátsky vzťah a pre moju kariéru spravili neuveriteľne veľa. Nie sme bohatí, oni však stále robili všetko pre to, aby som mal výstroj a mohol trénovať. Aj preto mám motiváciu byť úspešným hokejistom a zarobenými peniazmi im pomôcť.

Aké boli prvé hokejové kroky na Slovensku?
– Keďže Kubín je od Trstenej vzdialený hodinu, nechodil som domov každý deň na otočku, ale šiel som na ubytovňu. Od trinástich tak žijem a zarábam sám.

Ste považovaný za hokejového enfant terrible, ktorý nepohrdol ani alkoholom…
– Hokej bol, je a bude u mňa na prvom mieste. Je však pravda, že som si prešiel aj párty obdobím. Spôsobil to fakt, že v Kubíne som hrával s chalanmi o päť rokov staršími. Už som sa z toho dostal a tento rok odmakal aj premiérovo celú letnú prípravu. V minulosti som sa na to po dvoch-troch týždňoch vykašľal.

Ako vyzeral váš deň, keď ste si šli vypiť?
– Ale ja som sa nikdy neopíjal sám či také niečo! Chalani z Kubína boli realisti – viac ako na našu ligu nemali, preto sa po tréningoch chodilo na drink. A ja som bol súčasťou partie. Hovorilo sa o mne, že dokonca fetujem, to je však úplná hlúposť! Ako hokejista chodím na dopingové kontroly, to by som si nikdy nedovolil.

Trápilo vás, aké reči sa o vás šíria?
– Rozprávalo sa toho veľa. Ja i môj agent však vieme, aká je pravda. Teraz sa už nad tými ohováračkami aj smejem.

Čo vy a škola?
– Nič slávne to nie je. Štúdium mám prerušené, keby som sa učeniu venoval plnohodnotne, nemám čas na tréning. Niekedy by som si ju však rád dokončil.

Máte vzor?
– Páči sa mi Rus Radulov. Čo viem, tiež nemá ideálnu životosprávu (smiech), ale na ľade je to pán hokejista. Z našich som vždy obdivoval Žiga Pálffyho. Čítal som, že ma k nemu prirovnávajú, ale ja si to v žiadnom prípade nedovolím.

Martin Réway

Narodený: 24. januára 1995 v Prahe
Výška/váha: 178 cm, 83 kg
Klub: Gatineau Olympiques (QMJHL)
Draftovaný: 116. pozícia (4. kolo), Montreal Canadiens
Obľúbená hudba: Coldplay, One Republic, Nickleback, Rihanna
Obľúbení herci: Adam Sandler, Jennifer Aniston