JABULANI

Na oficiálnu loptu šampionátu sa znieslo veľa kritických slov. Väčšina aktérov sa zhodla, že to bol od firmy Adidas veru poriadne nevydarený kúsok a mnohí ju označili za najhoršiu loptu, s akou sa kedy svetový šampionát hral. Nášmu kanonierovi Robovi Vittekovi však pasovala výborne, veď ňou v JAR zaznamenal štyri góly.

KONFLIKTY

Najväčší rozruch vyvolala hádka vo francúzskom tíme medzi koučom Domenechom a útočníkom Anelkom, ktorý mal na trénera zaútočiť vulgarizmami. Anelku z tímu vyradili, hráči sa postavili na jeho stranu, jeden deň netrénovali a Francúzi skončili prekvapujúco svoje účinkovanie v skupine. Naopak, konflikt medzi novinármi a slovenským trénerom Weissom jeho mužstvo zomkol a naši futbalisti po parádnom výkone vyradili Talianov a postúpili do osemfinále ako nováčik turnaja.

NAJSTUDENŠÍ ŠAMPIONÁT

Futbalový sviatok v JAR vojde do dejín ako najstudenší. V čase, keď sa konal, bolo totiž v Afrike ročné obdobie zima. Teplota počas zápasov sa v priemere pohybovala okolo 14 stupňov, ale tie tímy, ktoré nastúpili vo večerných stretnutiach o 20.30 h, museli počítať s tým, že teplomer sa veru vyššie ako na osem stupňov nevyšplhá.

BOOM VUVUZIEL

Africké trúbky pobláznili všetkých. Fanúšikovia, ktorí merali cestu do Afriky, sa na ne učili trúbiť, futbalisti zase na ne zväčša nadávali. Pre hluk, ktorý vuvuzely vydávali, totiž na ihrisku nepočuli ani slovo. Napriek tomu MS v Afrike a vuvuzely patrili k sebe.

HVIEZDY V OFSAJDE

Mal to byť šampionát pod taktovkou megahviezd Messiho, Cristiana Ronalda či Rooneyho, ale nebol. Tí, ktorí mali zažiariť, veľa vody nenamútili. Skloňovali sa mená ako Müller, Özil, Sneijder či Forlán.