Bývalý vyšetrovateľ Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA v nej uvádza podrobnosti, akým spôsobom získali právo organizovať majstrovstvá sveta Rusko, respektíve Katar.

Česi sa po futbalovej fraške pustili do Slovákov: Tvrdé výčitky z každej strany!

Šampionát mladíkov dožral už aj Fica: Chystá sa razantne zakročiť!

VIDEO Zdrvený Hapal neudržal slzy: Nemcom s Talianmi poslal po trápnej fraške štipľavý odkaz!

Garciova 430-stranová správa uvádza, že pred voľbou dejísk MS 2018 a 2022 leteli traja členovia exekutívy FIFA súkromným lietadlom Katarskej futbalovej federácie na párty do Ria de Janeiro. Ďalej hovorí o čiastke dva milióny dolárov, ktorá bola vyplatená 10-ročnej dcére funkcionára FIFA. V správe sa takisto spomína slávna športová akadémia Aspire v Dauhe, ktorá tiež údajne hrala úlohu v korupčnom škandále.

Redaktor Bildu Peter Rossberg, ktorý mal možnosť nahliadnuť do Garciovej správy, na Facebooku uviedol, že nie sú v nej žiadne priame dôkazy, že šampionáty v Rusku 2018 a Katare 2022 boli kúpené. Je tam však toľko silných indícií, najmä v súvislosti s Katarom, že iný záver je ťažko možný. Rossberg nazval správu "portrétom úplne skorumpovaného systému". Ten neskôr viedol k zatknutiam mnohých futbalových funkcionárov v rámci rozsiahlych kriminálnych vyšetrovaní.

Rusku a Kataru pridelili členovia exekutívy FIFA právo zorganizovať MS v rovnaký deň v roku 2010. Hneď po oznámení dejísk sa vynorili podozrenia z korupcie, ktorých objasňovaním poverila FIFA bývalého federálneho vyšetrovateľa USA Garciu. Jeho správu z roku 2014 však vedenie FIFA odmietlo publikovať. Garcia v decembri 2014 rezignoval na protest proti nezverejneniu správy a verdiktu hlavného sudcu FIFA Hansa Joachima Eckerta, ktorý očistil Katar od obvinení. Podľa Garciu Eckert vo svojom zdôvodnení predniesol "početné nekompletné a chybné interpretácie faktov".