Medzi osmičkou najlepších na majstrovstvách sveta v JAR ostali už len tri európske tímy. A aj tým sa môže stať, že si finále nezahrajú. Futbalu teraz dominujú Juhoameričania – výsledkami, šikovnosťou, technikou i disciplínou! Európa prišla na MS s 13 tímami, Juhoameričania s piatimi. Starému kontinentu ostali vo štvrťfinále iba tri reprezentácie (Nemecko, Holandsko, Španielsko), zatiaľ čo Latinskoameričanom až štyri (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj).

Aj FIFA už spozorovala, že Európa je na ústupe. Hoci práve tu futbalová federácia zarába najviac na televíznych právach. „Všetky mužstvá stúpajú nahor a sú silnejšie. Ukazuje to, že Európa už nie je taká silná,“ uviedol generálny sekretár FIFA Jerome Valcke. Napriek tomu však starému kontinentu podľa neho zatiaľ nehrozí strata počtu miest pre národné tímy. „Je tu množstvo vysvetlení. Niektoré družstvá sa dosť neobmenili od roku 2006, väčšina hráčov z Brazílie hrá v Európe. Futbal tam silnie,“ tvrdí Valcke.

Pomohla im aj kvalifikácia

Futbaloví odborníci tvrdia, že k úspechu Juhoameričanov prispela aj 18-zápasová kvalifikácia. „Naša je určite najťažšia a reprezentácie sa v nej posilnia,“ myslí si bývalý uruguajský futbalista Enzo Francescoli. Ten poukázal i na to, že aj oslavovaná Argentína postúpila na MS na poslednú chvíľu. A práve jej tréner Diego Maradona varuje, že Európania sa nesmú odpisovať: „Nikdy nebudeme väčší ako Európa. No budeme mať dobrých hráčov, musíme vychovávať talenty a umožniť im splniť sen hrať na starom kontinente.“

Prečo sa darí tímom z Južnej Ameriky

  • tréneri pestujú u hráčov individuálnu zručnosť a šikovnosť
  • vrodená hravosť im nezväzuje nohy v ťažkých zápasoch
  • dosahujú hernú úroveň a organizáciu hry Európanov
  • sú schopní operovať s loptou na malom priestore
  • ich futbalisti hrajú v Európe už v mladom veku a učia sa profesionalite
  • ťažko ovládateľná lopta jabulani vyhovuje krátkym nahrávkam a ich tvorivej hre
  • sú zvyknutí na vysoko položené štadióny na MS