Za pol roka dokázal prebudovať štadión a jeho ambície siahajú ešte vyššie. Zo štvrtej ligy sa chce prepracovať až do národných súťaží.

Pre mnoho ľudí ste neznámou persónou. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do futbalu?
Do 18 rokov som aktívne hrával a odjakživa som bol futbalový fanatik. Minulý rok v decembri sa mi naskytla takáto možnosť, a tak som ju akceptoval.

Začali ste podnikať v roku 2008. Momentálne je váš obrat 72 miliónov eur. Aj to bol hlavný dôvod, že ste vstúpili do futbalu?
Vždy som o tom sníval. Aby sa to naplnilo, treba mať finančné zázemie. Aj s podnikateľskými úspechmi vznikala myšlienka splniť si sen a podporovať futbal. Vždy rozmýšľam dlhodobo. Nechcem mať nereálne plány.

S akými reakciami ste sa stretli?
Väčšina je pozitívnych. Samozrejme, neprajníkov má každý. Myslím si, že to je seriózny projekt, ktorý berieme vážne. A v prvom rade sa zameriavame na mládež.

Váš vynovený areál vyzerá dobre.
Dá sa porovnávať aj s corgoňligovými, ale nie so špičkovými štadiónmi.

Čo vám na štadióne ešte chýba?
Umelá tráva. Je to dosť drahá záležitosť. Hľadáme financie a možnosti, ako to spraviť. Ak postúpime, tak spravíme aj ďalšiu krytú tribúnu.

Aké sú ambície Gabčíkova?
Tento rok chceme jednoznačne postúpiť do tretej ligy a o rok aj do druhej.

Futbalové Gabčíkovo šokuje miliónovými plánmi! Vieme, kto doň investuje

Vírivka pribudla do vynovených priestorov.
Foto: Július Dubravay/Plus JEDEN DEŇ

Doteraz vás to stálo veľa peňazí. Viete to vyčísliť?
To neprezradím. Je to však dosť vysoká suma. Investoval som najmä do infraštruktúry, servisných výdavkov a tiež do platov.

Pohybuje sa to v státisícoch eur?
Je to niekoľko 100-tisíc.

Uvažujete ešte o väčšej investícii?
Postupne určite áno. Máme rozrobených ďalších prípadných sponzorov. Za každú cenu nechceme ísť do druhej ligy. Stane sa to až vtedy, keď budeme cítiť, že sme finančne zabezpečení. Nechceme dopadnúť ako kluby, ktoré tam boli rok a hneď zanikli.

Takže to nebude financovanie klubu len pod vašimi krídlami?
Momentálne pomáha obecný úrad a drobní miestni sponzori. Gro peňazí však dáva moja firma.

Počítate s tým, že stále budete vy hlavným investorom?
Určite. Potrebujem však mať okolo seba ďalších silných a solventných partnerov.

Vyzerá to, že máte dôkladne prepracovaný podnikateľský plán. Je to tak?
Áno. Najskôr musíme dosiahnuť dobré výsledky najmä na mládežníckej úrovni a tiež dospelí musia ukázať, že sa to vyplatí robiť.

Nie je vám ľúto peňazí?
Som lokálpatriot, takže určite neľutujem ani cent. A už to prináša aj výsledky, pretože sme mali v januári v žiackom tíme do 10 rokov len 10 detí a teraz ich tam je 33.

Opýtam sa inak. Vidíte perspektívu investovať do slovenského futbalu?
Určite. Niekedy sa aj druholigový či treťoligový klub môže pohybovať v plusových číslach. Nemusí to automaticky znamenať, že človek vyhadzuje peniaze von oknom. Treba stavať na mládeži, ale je to práca na niekoľko rokov. Ak máte dobrý manažment a dobre fungujúcu ekonomiku, tak môže byť projekt prospešný. Radšej robíme skromnejší rozpočet, ale dodržiavame do bodky všetko, čo sľúbime. A to v našich končinách nie je bežné.

Aký je váš ročný rozpočet?
Momentálne to je zhruba 200-tisíc eur.

Na vyššie súťaže však budete potrebovať väčšiu sumu. Poznám tímy z druhej ligy, ktoré nemajú ani 200-tisíc.
Možno to majú na papieri a hovoria o tom, ale realita je potom iná. Na druhú ligu by sme možno navýšili rozpočet ešte o 100-tisíc eur.

Vraj máte záujem vstúpiť do nitrianskeho futbalu?
Už som to dementoval asi stokrát. Ak niekto začne robiť futbal a objaví sa na rôznych miestach, tak chtiac či nechtiac ho spájajú s rôznymi klubmi či ľuďmi. Ja sa však sústredím na Gabčíkovo.

Údajne je za vami aj vplyvný podnikateľ Oszkár Világi. Je to pravda?
S takým človekom, ktorý sa stará o tunajšiu komunitu, by som spoluprácu uvítal.

Je to teda jeden z vašich možných partnerov?
Nie, nie. Tak ďaleko nie sme. Spoluprácu by som uvítal, ale je to hudba budúcnosti. Ešte sme sa ani nestretli, takže o nejakých víziách nemôžem hovoriť.

A poznáte sa s pánom Világim?
Áno, ale nie až tak dobre, že môžem teraz hovoriť o nejakej spolupráci. Tú by som uvítal aj s inými ľuďmi, nielen s ním.

V akom rozpätí sa pohybujú platy hráčov v Gabčíkove?
Je to amatérsky klub. Hradíme im cestovné či ďalšie benefity. Je to však individuálne, ale nemáme vyššie výplaty ako tisíc eur.

Kde sa vidíte o päť rokov?
Dúfam, že dokážem udržať podmienky ako doteraz. Máme šesťtisíc obyvateľov. O Corgoň lige neuvažujeme, ale spokojný budem, ak budeme hrať pravidelne druhú ligu. Radšej sa držím pri zemi.

Neslávne konce malých klubov

FC Družstevník Báč

Malá dedina na Žitnom ostrove na ceste medzi Šamorínom a Dunajskou Stredou. Svoju cestu zavŕšili až v druhej lige. V tíme pôsobili známi hráči ako Attila Pinte, Marián Tomčák, Andrej Hodek, Roman Jurko či Michal Filo. Mužstvo okrem iných viedli aj Miroslav Mentel či Róbert Paldan. Klub zanikol a na ihrisku momentálne rastie len burina, ľudia v obci o futbal prišli.

ŠK Eldus Močenok

Podnikateľ Stanislav Szabó z trucu založil v obci Močenok súkromný futbalový klub ŠK Eldus. Rok čo rok postupoval z najnižšej súťaže čoraz vyššie. Vrcholom klubu sa stala štvrtá priečka v druhej lige a následná účasť klubu v prelínacej súťaži o Corgoň ligu. Koniec klubu nastal v čase, keď majiteľ vystúpil v korupčnej afére v pozícii agenta provokatéra proti Vladimírovi Wänkemu.