Známy textár Zdeněk Rytíř zomrel. Tentoraz naozaj... Pred niekoľkými mesiacmi totiž české médiá lživo informovali o jeho smrti ešte za jeho života. Nakoniec si však pre autora hitu Zvonky štěstí smrť prišla.

Trápili ho pľúca

Rytíř zomrel na infarkt a to bol pritom čakateľom na transplantáciu pľúc. Podľa informácií portálu Blesk.cz ho v utorok v noci previezli do nemocnice vo veľmi kritickom stave. Textár nemohol dýchať a neskôr ho malo zradiť srdce. Zomrel tak skôr, ako sa stihol nájsť vhodný darca pľúc.

Zvonky štěstí

Zdeňka Rytířa trápili problémy s pľúcami už roky. Pred štyrmi rokmi sa jeho stav natoľko skomplikoval, že na celé dva mesiace upadol do bezvedomia. Potom sa musel znova naučiť jesť, chodiť aj rozprávať!

Bon soir mademoiselle Paris

Rytíř patril k českej textárskej špičke. Napísal hity pre Karla Gotta (Zůstanu svůj, To musím zvládnout sám, Včelka Mája, Zvonky štěstí), Olympic (Dynamit, Bon soir mademoiselle Paris), Karla Zicha (Alenka v říši divů), Michala Tučného (Poslední kovboj, Báječná ženská) či Martu Kubišovú (Ring-o-ding alebo Tajga Blues).

Inšpiroval ho Bob Dylan

Zdeněk Rytíř sa narodil v roku 1944 a do hudobného prostredia vstúpil v uvoľnenej dobe šesťdesiatych rokov, možno práve preto patril zo začiatku k jeho najväčším textárskym vzorom legendárny Bob Dylan a množstvo jeho piesní ako aj ďalšie americké hity bravúrne pretextoval do češtiny.

Pre Lenku Filipovú vytvoril viacero hitov

Vďaka jeho slovám, ktorým rozumeli všetci, sa tieto piesne stali takmer ľudovými. Do jeho „klientely“ sa postupne dostali takmer všetci významní speváci českej popmusic. Najčastejšie jeho piesne interpretovali aj Václav Neckář, Petr Spálený a tiež spomínaný Olympic, s ktorým v rokoch 1980-1984 úzko spolupracoval na voľnej trilógii Prázdniny na Zemi – Ulice – Laboratoř.

S Petrom Spáleným si dokonca aj zaspieval

Robil aj smetiara

Ako textár bol všestranný. Rovnako dobre dokázal otextovať jemnú hudbu Lenky Filipovej, rock (kapely Olympic), popmusic či country! Okrem skvelých poetických textov bol v hudobných kruhoch známy aj tým, že svoje texty odovzdával na poslednú chvíľu.

Rytíř vedel otextovať aj country

O to viac však zrejme potešil interpretov konečným výsledkom. Predtým však, než sa stal textárom, skúšal to v hudbe ako bubeník, sám však prišiel na to, že v slovách má väčšiu silu. Kým ho tie začali živiť, pracoval ako smetiar. Ale sen si splnil a hoci on už nie je medzi nami, jeho slová si ľudia budú ešte dlho spievať spolu so svojimi obľúbenými hudobníkmi.

 Veľa spolupracoval s Václavom Neckářom

Zostane v spomienkach

„Hovorila som s ním na festivale v Řevniciach, kde som vystupovala, vravela som mu vtedy, že pripravujem dosku pre Supraphon a potrebovala by som jeho texty – sľúbil mi ich, samozrejme, ako vždy,“ prezradila pre portál Idnes.cz spevácka legenda Marta Kubišová.

„V roku 1965 sa objavil v Rokoku a od tých čias ma sprevádzal. Bol to skvelý človek, úžasný, renesančný. Mohli ste sa s ním rozprávať o čomkoľvek, dokonca sme spolu v tom istom čase študovala exotické jazyky,“ dodala speváčka, ktorá na Rytířa bude v dobrom spomínať.

Informácie o jeho živote pochádzajú zo stránok Idnes.czBlesk.cz