Ako ste k práci komparzistky dostali?

Jeden rockový klub, kam chodievame, uverejnil na sociálnych médiách oznam, že štamgasti majú šancu robiť komparz vo filme Bohemian Rhapsody. Stačilo poslať fotky na e-mailovú adresu, na základe ktorých nás potom zavolali do štúdia, aby nás poriadne odfotili. A keď nás už mali v databáze, začali mi chodiť aj ďalšie ponuky, ako tá na Fantastické zvery 2.

Aké kritéria musí človek pri komparze spĺňať?

Platí, že čím obyčajnejšie človek vyzerá, tým lepšie.Ja tým, že mám platinové vlasy, musím mať často nejakú nevýraznú parochňu, aby som zapadla do davu. Pointa komparzistov je, že majú tvoriť krovie a určite nechať vynikať hlavné postavy.

Petra Dudáková
Petra Dudáková
Zdroj: archív P. D.

Od čoho závisí, či Vás obsadia?

Komparzová agentúra dostane konkrétne zadanie, pri Bohemian Rhapsody, napríklad, hľadali mužov a ženy s dlhými vlasmi, ktorí sa dali ľahko pretvoriť na rockerov 70. a 80. rokov. Takýto filter dajú do databázy a tým, čo prejdú, pošlú e-mail, či sú voľní, napríklad, na 5. až 11. januára. K dispozícii musí byť vtedy človek po celý čas, takže sa to opäť pretriedi. Nakoniec sa môžu vyskytnúť ešte nejaké ďalšie špecifické požiadavky, napr., či sú záujemci ochotní dať sa ostrihať. Keď sa prebojujete až do konca, je to len o šťastí. Ten systém však nie je jasný nikomu z nás. Mala som kamarátov, ktorí vyzerali tak, že mohli ísť rovno nakrúcať rockových fanúšikov Queenu, no nevybrali ich. Na druhej strane som tam videla mužov, ktorí vyzerali ako Harry Potter, len ich napchali do kožených nohavíc s hadím vzorom, obuli do kovbojských čižiem a nalepili im fúzy. Toľko práce, a pritom mohli použiť ľudí, ktorí tak vyzerajú sedem dní v týždni. A aj tak nás poväčšine snímali zozadu. Myslím, že v tom výbere kandidátov žiadna logika nie je...

Petra si najprv myslela, že bude členkov komparzu vo filme Voltaire. Išlo však len o krycí názov pre Fantastické zvery 2.
Petra si najprv myslela, že bude členkov komparzu vo filme Voltaire. Išlo však len o krycí názov pre Fantastické zvery 2.
Zdroj: archív P. D.

Ako sa začal Váš prvý deň „na pľaci“ Fantastických zverov 2?

Aj napriek dvom pripomienkam od agenta, nech nemeškám, som omylom nasadla na zlý spoj. Zúril. Odviezla som sa minivanom inej skupinky – štúdiá Warner Bros. ako nejaké plechové továrne rozmiestnené kade-tade. Hneď pri vchode som musela vyplniť trojstranovú prísahu o mlčanlivosti a odovzdať telefón aj s taškou a bundou. Oni mi za to dali kartičku s trojciferným číslom. Potom som prišla do kostýmerne – páni, tam to žilo!

Čo nasledovalo potom?

Vyfasovala som béžovú látkovú podprsenku bez kostíc, ktorá robila z pŕs len akési sploštené langoše. To aby sme v kostýmoch z 30. rokov vyzerali autenticky. Biele alebo béžové tangáče sme museli mať už z domu. Keď ma merali, museli sa pomýliť, pretože mi nič nesedelo. Nakoniec ma však obliekli do čiernych hrubých šiat po kolená s čiernym hodvábnym sakom. Všetky sme navyše dostali čierne vzorované pančuchy a čierne topánky na vysokom opätku. Potom výber klobúka – boli ich tam stovky, nakoniec som dostala taký s tmavozeleným pierkom a prízvukovali mi, nech ho strážim ako oko v hlave. Patrila som do skupiny nazývanej „Acolytes“, aj keď som vôbec netušila, čo to znamená...

Fantastické zvery 2: Grindelwaldove zločiny
Fantastické zvery 2: Grindelwaldove zločiny
Zdroj: Continental Film

Potom ma vzali do maskérne, kde bolo asi 40 stolov a na stenách viseli plagáty žien z 30. rokov. Hotový raj! Mejkap mi spravili krásny a doplnili ho avantgardným účesom, ako keď princezná Leia navštívi kaderníka Grety Garbo. Len smola, že ma tak nikto známy nevidel, pretože na fotky bol prísny zákaz. Mohla som maximálne dúfať, že sa raz na obrazovke mihne sekundová rozmazaná škrvna, o ktorej budem svojím potomkom hovoriť, že to bola moja úspešná herecká kariéra.

Pokračovanie nájdete na nasledujúcej strane >>